Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Банки обязали раскрывать реальную стоимость ипотеки

Банки РФ зобов'яжуть розкривати повну вартість іпотеки

Стало відомо, що Уряд РФ зобов'язав банки розкривати повну вартість іпотеки, що дозволить зробити ціну кредитів більш прозорою і зрозумілою

Днями Уряд РФ розповів про введення нових вимог для банків, які реалізують іпотечні продукти. Тепер їм необхідно надавати своїм клієнтам інформацію про повну вартість житлових позик. І якщо раніше банки для залучення нових позичальник розповідали про наднизьких відсотках, які на ділі компенсувалися за рахунок значного переліку додаткових послуг і прихованих комісій, то з середини квітня подібний трюк буде вважатися неправомірним і може спричинити за собою вкрай неприємні наслідки. Очікується, що дане рішення уряду дозволить зробити ціну кредитів більш прозорою і зрозумілою, а також сприятливо вплине на конкуренцію серед банків. 

"чесне і зрозуміле опис всіх послуг дозволить простим людям, далеким від банківської діяльності зрозуміти, скільки насправді коштує іпотека. При цьому банкам доведеться розробляти вигідні пропозиції, а не гучні заяви, які діють лише на словах" - розповів прем'єр-міністр Михайло Мішустін. Він також вважає, що тепер у російських громадян є можливість реально оцінювати свої доходи і фінансові можливості і звертатися протягом кредитні установи, де діють найвигідніші умови. 

"як правило, банки не включають у вартість житлової позики страховку, на практиці ж позичальникові все одно доводиться платити за неї, що відповідно призводить до незапланованих витрат і нерідко викликає невдоволення людей" - вказав глава Кабміну. 

В даний час, на російському іпотечному ринку функціонує не більше ста банків. Процес оформлення та видачі іпотечних позик регулюється ФЗ "Про іпотеку в РФ". Щоб зробити покупку власного житла доступною для росіян з низьким рівнем доходу навесні 2020 року в Росії була затверджена програма пільгової іпотеки під 6,5 відсотків річних. Скористатися нею можуть люди, які вирішили купити квартиру в новобудові. Однак, через санкційний тиск на банківський ринок РФ та різке підвищення ключової ставки ЦБ РФ, з квітня 2022 року ставка за пільговою іпотекою зросла до 12 відсотків річних. Але цей показник все одно нижче середньоринкового, який сьогодні знаходиться на рівні 17-20 відсотків. 

Згідно з даними статистики, за останній тиждень березня 2022 року російськими банками було видано максимальну кількість кредитів за програмою пільгової іпотеки з літа 2021 року. Всього було схвалено 12,8 тисяч заявок на загальну суму в 32,1 мільярд рублів. 

Нагадаємо, що тиждень тому стало відомо про законодавчу ініціативу директора Інституту дослідження проблем сучасної політики, Антона Орлова, про скасування штрафних санкцій за прострочення по іпотечних платежах до кінця поточного року. Лист з пропозицією було направлено їм на ім'я Е.Набіулліной. У ньому Орлов вказує на те, що в непростих економічних умовах однією з найбільш вразливих груп населення є сім'ї, які мають іпотечні кредити.