Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Meta (FACEBOOK) выплатит пользователям 90 миллионов долларов по иску 2012 года о нарушении конфиденциальности

Meta виплатить користувачам 90 мільйонів доларів за позовом про порушення конфіденційності

Компанія Марка Цукерберга буде зобов'язана зробити виплату користувачам, чиї персональні дані були розкриті.

Компанія Марка Цукерберга Meta (у минулому Facebook ) заявила про своє бажання мирного врегулювання спору десятирічної давності і готовність виплатити 90 мільйонів доларів компенсації за позовом про порушення конфіденційності.

Колективний позов до компанії Фейсбук був поданий в 2012 році. Суть претензії полягала в тому, що відповідач зловживав своїм становищем і незаконно продовжував збирати і використовувати дані користувачів платформи, після того як вони вийшли зі своїх персональних акаунтів в соціальній мережі. Іншими словами Facebook відстежував Інтернет активність своїх користувачів після виходу з системи.

Із заявою про рішення мирного завершення спірного процесу керівництво компанії виступило ввечері в понеділок 14 лютого, подавши відповідні документи на розгляд суду. Експерти і юристи-практики стверджують, що в разі отримання позитивного результату, сума компенсації в розмірі 90 мільйонів доларів, рівно, як і сам процес стане одним з 10 найбільших позовів про захист персональних даних.

Нагадаємо, що в матеріалах справи за позовом 2012 року до Facebook зберігаються дані, що в період з квітня 2010 року по Вересень 2011 року компанія неодноразово порушувала закон, систематично прослуховувала телефонні розмови, використовувала плагіни для зберігання файлів cookie, які відстежували відвідування користувачами сторонніх веб-сайтів і ресурсів, де аналізувалося, в тому числі і кількість "лайків".

Кожен користувач соціальної мережі в момент реєстрації аккаунта погоджується на використання своїх персональних даних, проте подібна угода обмежується рамками платформи. Іншими словами, як тільки користувач виходить зі свого профілю, його дані не можуть бути переглянуті сторонніми особами. Порушення з боку Facebook закономірно викликало хвилю обурення користувачів платформи, що надалі призвело до процесу, завершення якого буде коштувати компанії кругленької суми. 

Повідомляється, що сума компенсації буде розподілена між позивачами в рівних частках. Крім отримання грошового відшкодування користувачі, чиї права були порушені, вимагають від компанії повного видалення даних про їх переміщеннях, інтересах, а також будь-якої інформації, зібраної відповідачем в рамках проведення незаконного стеження. 

У компанії Meta дане повідомлення прокоментували не відразу. Однак пізніше представник відповідача пояснив:"Угода, досягнуті нами в рамках судового процесу довжиною в 10 років, є великим досягненням, мирне врегулювання якого відповідає інтересам як самої компанії, так і її акціонерів". Незважаючи на обрану тактику, яка повинна привести до мирного завершення суперечки, в компанії продовжують заперечувати свою причетність до порушення прав користувачів.

І справді, у суперечливому процесі за 10 років було кілька важливих моментів. Так, наприклад, у 2017 році федеральний суддя заявив, що позивачі не змогли довести, що у них були "розумні очікування" щодо політики конфіденційності, що проводиться Facebook, а також, що порушення з боку відповідача спричинили матеріальний збиток. Однак після подання апеляційної скарги на рішення суду у 2020 році федеральний апеляційний суд Суд прийняв позов в повторне Виробництво і заявив, що у справі є незаперечні докази заподіяння матеріальної шкоди. Спроба представників відповідача подати скаргу на перегляд справи у Верховному суді не увінчалася успіхом.  Верховний суд залишив у силі рішення Апеляційного суду.

Позови щодо Facebook про порушення при зборі і зберіганні персональних даних користувачів ллються на компанію немов з рогу достатку. Це істотно затьмарює ділову репутацію компанії. І навіть перейменування компанії в Meta не змогло поліпшити ситуацію. Мета як правонаступник Фейсбук продовжує судитися з користувачами. Так, наприклад, у 2021 році компанія погодилася заплатити 650 мільйонів доларів для врегулювання позову про конфіденційність, в якому стверджувалося, що функція розміщення тегів порушує закон штату Іллінойс ( США ), що забороняє збір біометричних даних користувачів без їх попередньої згоди, отриманого в письмовому вигляді. Ще одним прикладом скандального викриття схоже незабаром може стати позов генерального прокурора Техасу Кена Пакстона, який погрожує подати до суду на компанію Мета через нині неіснуючу програму розпізнавання облич Facebook.

Нагадаємо, що наприкінці минулого року Марк Цукерберг заявив, що більше не буде сканувати свою платформу за допомогою програмного забезпечення, що підтримує розпізнавання облич.

Пізніше його нова материнська компанія Meta заявила, що не може дати такої ж обіцянки. У той час як Facebook оголошує, що закриває свою систему розпізнавання осіб і видаляє біометричні дані більше мільярда людей через "зростаючі проблеми суспільства", представник Meta "не виключає використання системи розпізнавання осіб та інших біометричних систем при створенні своїх продуктів в рамках нового проекту метавсесвіту". Дуже хитрий хід, Марк.