Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Топ-15 самых интересных фактов о Вселенной

найцікавіші факти про Всесвіт, планети та космос, у які важко повірити

Чому без Місяця моря омертвіють, через що космос пахне смаженим стейком, як гравітація впливає на старіння, де знайти планету з алмазів і хмара з чистого спирту?

Хіба є більш приваблива і безкрайня загадка, ніж Космос ? Наш Всесвіт вже не перше століття займає думки ясновельможних умів людства. І чим більше ми пізнаємо її, тим більше у нас з'являється питань. Команда worldbank.org.ua знайшла топ-15 найнесподіваніших фактів про космос, які дійсно важко усвідомити:

 1. Світловий рік = 9,5 трлн кілометрів
 2. У сузір'ї раку є планета з алмазів
 3. Ми можемо розгледіти лише 0,000002 % всіх зірок Чумацького Шляху
 4. На кожну людину на Землі припадає 285 галактик
 5. Без Місяця вимруть морські мешканці
 6. Хмара спирту в сузір'ї Орла
 7. У космосі можна зійти з розуму від тиші
 8. Чим сильніше гравітація, тим повільніше ми старіємо
 9. За Плутоном сховалася 10-та планета
 10. Татуїн дійсно існує
 11. У Сатурна є супутник-пельмень
 12. Планета зі скляними дощами в сузір'ї Лисички
 13. Космос пахне смаженим стейком
 14. Мафусаїл-найстаріша зірка у Всесвіті?
 15. Двійник землі серед супутників Сатурна

Хочете дізнатися все в подробицях? Слідуйте за нами!

Световой год = 9,5 трлн километров

1. Світловий рік = 9,5 трлн кілометрів

У нас на Землі прийнято вимірювати відстані між об'єктами в метрах, милях, кілометрах і подібним їм одиницям. Якщо ви знаходитесь в 1000 м від одного, то і він буде від вас в 1 км.але в космосі все по-іншому. Відстані у Всесвіті настільки величезні, що при їх вимірюванні доводиться враховувати час. Найпоширенішою одиницею вимірювання в цьому ключі буде світловий рік. Це відстань, яку найшвидша відома величина, світло, проходить за 1 земний рік. Так, за 365 днів промінь світла долає близько 10 трлн км. Задумайтесь тепер, наскільки далеко від нас знаходиться найближча з сусідніх зірок, Альфа: 4,4 світлових років = 44 трлн км!

В созвездии Рака есть планета из алмазов

2. У сузір'ї раку є планета з алмазів

Вчені з Єльського університету заявили, що сузір'я раку приховує в собі, можливо, найдорожчу планету у Всесвіті! Вона називається Янссен, в два рази більше і у вісім разів важче Землі. Але, головне, планета майже на 100% складається з чистих алмазів і графіту! Так,» Форбс " поспішив визначити вартість Янссена в $ 26,9 нонільйонів. Однак мисливцям за скарбами потрібно враховувати, що добиратися до гігантського космічного алмазу 40 світлових років, рік там пролітає за 18 наших годин, а середня температура на поверхні становить 2 148 000 градусів за Цельсієм.

Интересные факты о Вселенной: Мы можем разглядеть лишь 0,000002 % всех звезд Млечного Пути

3. Ми можемо розгледіти лише 0,000002 % всіх зірок Чумацького Шляху

У ясну ніч, далеко від яскравих вогнів мегаполісів нам може здатися, що небо пронизують сотні тисяч зірок. Але насправді це не так: вчені підрахували, що спостерігач із землі навіть в самих ідеальних умовах може побачити не більше 3 000 від усього незліченної кількості далеких небесних світил. А якщо раптом ви вирішите об'їздити всю планету і поспостерігати з усіх її куточків за зірками, це кількість лише небагатьом (в масштабах Всесвіту) збільшиться — до 10 000. Згадаймо тепер, що в нашій Галактиці, Чумацькому Шляху, може налічуватися до 400 млрд зірок. З яких 399 999 980 000 земляни ніколи не побачать неозброєним оком!

Интересные факты о Вселенной: На каждого человека на Земле приходится 285 галактик

4. На кожну людину на Землі припадає 285 галактик

Мало хто з землян замислюється над тим, що кожна людина народжується казково багатим! Так, дослідники з'ясували, що на будь-якого з нас припадає, мінімум, 285 галактик. І це якщо тільки брати до уваги ті, що вже відомі вченим. А кількість це з кожним роком досліджень нереально збільшується. Так, ще в 2016 році астрономи були впевнені, що Всесвіт вміщує 100-200 млрд галактик. А сьогодні Наука оперує вже новими цифрами — 2 трлн! Цілком може бути, що ще через кілька років і це число буде названо надмірно заниженим.

Интересные факты о Вселенной: Без Луны вымрут морские обитатели

5. Без Місяця вимруть морські мешканці

Якщо наш сріблястий супутник з будь-якої причини покине земну орбіту, з людьми особливо страшного не станеться. Адже ми вже давним-давно налагодили якісне нічне штучне освітлення. Але ось для морських мешканців трапиться жахлива біда: ті з них, чиє життя пов'язане з приливами і відливами, будуть приречені на вимирання. Адже саме Місяць викликає рух величезних мас морської води. Потрібно підготуватися і до того, що земний клімат до невпізнання зміниться: місячні і сонячні затемнення зникнуть назавжди, тектонічні плити почнуть рух, запустять вулкани і землетруси.

Интересные факты о Вселенной: Облако из спирта в созвездии Орла

6. Хмара зі спирту в сузір'ї Орла

Любителям міцних алкогольних напоїв напевно будуть цікаві світи, де навколо спостерігачів плавають цілі Хмари спиртного. Що ж, за всім цим можна відправитися в сузір'я Орла, де вже виявили хмару етилового спирту. Але воно настільки величезне, що не вмістилося б ні на землі, ні у всій Сонячній системі. Адже діаметр алкогольного хмари в 1 000 разів більше охоплення нашої системи. ДО РЕЧІ, шлях до незвичайної дегустації явно не близький-10 000 світлових років.

Интересные факты о Вселенной: В космосе можно сойти с ума от тишины

7. У космосі можна зійти з розуму від тиші

Не просто так підготовка космонавтів настільки тривала і складна. Наприклад, NASA випробовує майбутніх астронавтів у спеціальній безеховій камері в лабораторії Орфілда. Вона вважається самим тихим звуком на планеті, так як поглинає до 99,99% звуків. Всередині ви будете чути тільки роботу власних легенів і кровоносної системи. Навіщо? Справа в тому, що в космосі немає повітря, а значить, і звуків. Уявіть собі, що цілі галактики вибухають в абсолютній тиші! Для непідготовленої людської психіки звуковий вакуум небезпечний. Повна відсутність звуку викликає потужні панічні атаки і слухові галюцинації — є ризик і зовсім позбутися розуму.

Интересные факты о Вселенной: Чем сильнее гравитация, тем медленнее мы стареем

8. Чим сильніше гравітація, тим повільніше ми старіємо

Користь годин в космосі залишається під сумнівом, так як в різних ділянках галактики час тече зовсім не однаково. Виною цьому гравітація: чим вона сильніша, тим повільніше тече час. Цей цікавий науковий факт був яскраво обіграний у фільмі «Інтерстеллар». Навіть для космонавтів, які зараз працюють на орбіті Землі, час йде на секунди швидше, ніж для нас, що залишилися на поверхні. І все через те, що там слабша гравітація. Але найдивовижніше спостереження чекає на краю чорної діри-час там практично зупиняється!

Интересные факты о Вселенной: За Плутоном спряталась 10-я планета

9. За Плутоном сховалася 10-та планета

Ще зовсім недавно твердження, що в Сонячній системі вісім планет, було аксіомою. Але сьогодні вчені навіть не впевнені в цьому. До теперішнього дня вже офіційно виявлено п'ять "карликів" - Плутон, Церера, Хаумеа, Макемаке і Еріда. Є гіпотеза, що це лише крапля в морі — наша система може приховувати в своїх надрах до 2 000 карликових планет. Але є і ще одне дивовижне відкриття: в Сонячній системі є ще одна велика планета Х, розміром з Нептун і в десять разів важче Землі. Ще в 2014 році цей факт був тільки гіпотезою, а в 2016 дослідники отримали перші докази за допомогою методу комп'ютерного моделювання.

Интересные факты о Вселенной: Татуин действительно существует

10. Татуїн дійсно існує

Всі, хто хоч раз дивився знамениті «Зоряні війни», пам'ятає з кіновсесвіту пустельну планету з двома сонцями — Татуїн. У нашій реальності у неї є реальний прототип, відкритий в 2011 році, — Kepler-16b. відомо, що планета, як і фантастичний Татуїн, обертається навколо системи з парних зірок. А це означає, що на ній можна зустрічати фантастичний світанок з двома сонцями! 

Интересные факты о Вселенной: У Сатурна есть спутник-пельмень

11. У Сатурна є супутник-пельмень

Названий на честь античного бога Сатурн має ціле сімейство супутників. Найцікавіший з них-Пан. Справа в тому, що небесне тіло своїми обрисами нагадує гігантський космічний пельмень! Чому так? Пан входить в число внутрішніх супутників планети: траєкторія його обертання збігається з траєкторіями тих самих сатурнових кілець. А це означає, що своєю гравітацією він притягує з них на себе космічний пил. Остання осідає на супутнику нерівномірно — утворені пилові гори і роблять Пана схожим на пельменів.

Интересные факты о Вселенной: Планета со стеклянными дождями в созвездии Лисички

12. Планета зі скляними дощами в сузір'ї Лисички

Сузір'я Лисички цікаво не тільки милим назвою. Саме там в 2005 році вчені виявили незвичайну планету. За розмірами вона порівнянна з Юпітером, знаходиться на відстані 64,5 світлових років від нашої системи. Тобто, навіть на свіжих знімках з космосу ми можемо побачити, яким було це небесне тіло 65 років тому. Але найдивніше не це: через особливості атмосфери планету регулярно поливають дощі з розпеченого скла. У такій подорожі парасолькою точно не обійтися!

Интересные факты о Вселенной: Космос пахнет как прожаренный стейк

13. Космос пахне як просмажений стейк

Багатьом цікаво, як звучить Всесвіт. Але чи замислювалися ви, як вона пахне? Так як перебувати у відкритому космосі для людини смертельно небезпечно, поки ніхто не ризикнув понюхати безповітряний простір. Але астронавти хором стверджують, що і скафандри, і інше обладнання, що побувало в космосі, пахне як «стейк слабкою прожарювання». Так людське нюх і мозок сприймають доходить до нас аромат вмираючих зірок. А ось в центрі Чумацького Шляху пахне лісовою малиною! Тому що в цій зоні галактики поширений етілформіат, запах якого схожий з ароматом Земної ягоди.

Интересные факты о Вселенной: Мафусаил — самая старая звезда во Вселенной

14. Мафусаїл-найстаріша зірка у Всесвіті?

А ви замислювалися над тим, що ж з'явилося у Всесвіті найпершим? Вчені поки не знайшли чіткої відповіді на це питання, але зате можуть назвати найдавнішу з усіх відомих нам зірок. Це HD 140283, також відома як Мафусаїл. З нею астрономи знайомі вже більше 100 років. За останніми даними, вік небесного тіла становить 13,7 млрд років. У той час як Всесвіт з'явився 13,8 млрд тому. Тобто, Мафусаїл утворився "всього" через кілька сотень мільйонів років Від Великого Вибуху.

Интересные факты о Вселенной: Двойник Земли среди спутников Сатурна

15. Двійник землі серед супутників Сатурна

У нашій з вами Землі, виявляється, є близнюк. Але тільки це не планета в повному розумінні цього слова, а супутник Сатурна — Титан . Вчені вже з'ясували, що на поверхні даного небесного тіла є вода, також наявна повітряна оболонка — атмосфера. Дослідники продовжують активне вивчення супутника - хто знає, які ще сюрпризи приховує Титан?

Редакція worldbank.org.ua вже особисто переконалася, що оглянути всі цікаві і дивовижні факти про Всесвіт нереально складно. Так, ми дізналися, що всередині Юпітера вільно помістилися б 1300 наших планет, а всередині Сонця — більше 1 млн.в одній галактиці ж може міститися до 100 млрд зірок. І взагалі їх у Всесвіті більше, ніж всіх піщинок на поверхні Землі. А якщо наш Чумацький шлях і сусідня галактика Андромеда перетнуться (це трапиться через 4,5 млрд років), то жодна із зірок не зіткнеться з іншою. 

Але не забувайте, що це все тільки початок, адже поки люди можуть оглядати Всесвіт «тільки» на 93 млрд світлових років. Нам потрібні були тисячоліття, щоб людина віддалилася від рідної планети всього на 1,3 світлових секунди (при здійсненні польоту на місяць). Але ми твердо впевнені, що зараз людство стоїть на порозі великих відкриттів космосу!

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " найцікавіші факти про Всесвіт, планети і космос, в які складно повірити» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « Астрономія », якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь-яким зручним вам способом.