Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Как эффективнее делать перерывы на работе, чтобы лучше и быстрее отдыхать?

дослідники розповіли, як ефективніше робити перерви на роботі, щоб краще і швидше відпочивати

Дослідники в області психології розповіли, як перерви на роботі впливають на продуктивність співробітників, наводячи в приклади відсутність перерв, а також грамотне їх використання.

Дослідження присвячено тому, як краще робити перерви на роботі. Автори проаналізували понад 80 документів на відповідну тему, і прийшли до висновку, що регулярні перерви протягом дня можуть поліпшити самопочуття і продуктивність працівників, повідомив HBR 31 Травня 2023 року.

Про дослідження

 • Назва : перерви на роботі: систематичний огляд і рекомендації для майбутніх досліджень (Workplace Breaks: a Systematic Review and Recommendations for Future Research).
 • Автори: Жанна любих і Дуйгу Бірічік Гульсерен (Zhanna lyubykh, Duygu Biricik Gulseren). Вони є дослідниками в області організаційної психології, які вивчають вплив перерв на роботі на благополуччя і продуктивність працівників.
 • Мета : надати поради про те, як краще робити перерви на роботі. Автори показують, що перерви на роботі можуть підвищити добробут і продуктивність працівників, якщо вони робляться правильно і регулярно.
 • Об'єкти дослідження : представники різних професій і організацій, які роблять або не роблять перерви на роботі.

Автори придумали ідею провести дослідження про перерви на роботі, оскільки вони виявили певне протиріччя, згідно з яким люди, які більше зосереджуються на роботі, демонструють підвищену продуктивність, а ті, хто зосереджується на регулярних перервах, відчувають себе краще фізичні та психічно.

Примітно, що існує маса досліджень на цю тему, проте їх результати також виявляються суперечливими. Тому і виникла необхідність провести систематичний огляд понад 80 досліджень, щоб виявити загальні закономірності і дати практичні рекомендації.

В якості об'єктів дослідження виступили працівники різних професій і організацій, які дозволяють собі перерви, або працюють практично без зупинки «від і до». Дослідники вивчили, як перерви впливають на добробут та продуктивність потенційних працівників, а також визначили певні фактори, що визначають якість перерв.

Автори статті розглядали перерви на роботі як будь-які дії або стани, які відрізняються від основної робочої діяльності. Вони також розділили перерви на два типи:

 • Формальні( обідня перерва);
 • Неформальні (відвідування туалету або перевірка соціальних мереж).

Автори вивчали, як ці типи перерв пов'язані з добробутом (рівнем стресу або задоволеності роботою) та продуктивністю (якістю роботи або швидкістю виконання завдань) працівників.

Методи дослідження

 1. В першу чергу автори зайнялися пошуками подібних досліджень. Вони звернули увагу на наукові статті, опубліковані до 2020 року, використовуючи бази даних, певні критерії відбору, і т.п., зібравши в підсумку 86 звітів, які були включені в дане дослідження.
 2. Далі автори зайнялися витяганням даних. Вони уважно вивчали кожен звіт, записуючи в спеціальну таблицю різні дані.
 3. За цим кроком пішов аналіз даних, тобто порівняння інформації з різних досліджень з метою відшукати загальні закономірності і відмінності. Сюди були включені статистичні методи, щоб зрозуміти, наскільки сильно переривання роботи пов'язані з добробутом та продуктивністю працівників. Також проаналізовано, як різні фактори впливають на ефективність перерв.
 4. Нарешті, автори склали певні висновки, що узагальнюють результати аналізу, що включають також рекомендації для практики і майбутніх досліджень.

Результати та висновки

Перерви на роботі позитивно впливають на добробут та продуктивність працівників. Робити перерви потрібно, щоб підвищити рівень задоволеності роботою, емоційного благополуччя, фізичного здоров'я та організаційної прихильності. Це також підвищує якість роботи, швидкість виконання завдань, творче мислення та вирішення проблем. Робити перерви корисно, щоб знизити стрес, втому, вигорання.

Різні типи перерв мають різний вплив на добробут та продуктивність працівників. Було виявлено, що:

 • Активні перерви (наприклад, фізичні вправи) підвищують концентрацію уваги та енергії;
 • Пасивні перерви (наприклад, медитація) зменшують стрес і відновлюють внутрішні ресурси;
 • Соціальні перерви (наприклад, спілкування з колегами) сприяють підвищенню настрою та комунікації;
 • Індивідуальні перерви (наприклад, читання книги) покращують самостійність і контроль;
 • Робочі перерви (наприклад, навчання) краще для підвищення мотивації та розвитку навичок;
 • Неробочі (наприклад, перегляд відео) краще для підвищення задоволення і розваги.

Час перерви залежить від тривалості робочого дня і інтенсивності роботи: чим довше робочий день і чим вище інтенсивність роботи, тим частіше потрібно робити перерви. Встановлено, що оптимальна тривалість перерви залежить від типу перерви та мети перерви. Наприклад, для відновлення ресурсів достатньо коротких перерв (5-15 хвилин), а для підвищення продуктивності потрібні більш тривалі перерви (15-30 хвилин).

Самостійність та підтримка перерв посилюють позитивний вплив на добробут та продуктивність працівників: коли працівники вирішують, коли і як робити перерви, вони відчувають більше контролю над своїм часом та роботою.

Висновки та рекомендації

Таким чином, були сформовані наступні висновки:

 • Факт перерв на роботі не можна характеризувати, як розкіш або слабкість, це необхідність і перевага. Автори дослідження довели, що правильні перерви можуть допомогти працівникам зберегти Здоров'я , ентузіазм і якість роботи. Відсутність перерв може призвести до негативних наслідків для добробуту та продуктивності працівників.
 • Важливо робити різноманітні перерви залежно від мети, оскільки вони мають різний вплив на продуктивність працівників. Не існує одного універсального типу перерви, який підходить для всіх ситуацій. Тому вони рекомендують працівникам вибирати різні типи перерв залежно від того, що вони хочуть досягти або відновити.
 • Краще планувати перерви заздалегідь. Час перерви залежить від тривалості робочого дня та інтенсивності роботи. Оптимальна тривалість залежить від типу і мети перерви. Тому рекомендується заздалегідь визначати час і тип своїх перерв і записувати їх в свій календар або нагадування.
 • Слід проявляти гнучкість у планах щодо перерв. Самостійність і підтримка перерв посилюють позитивний ефект на продуктивність працівників. Обставини можуть змінюватися протягом дня і вимагати коригування планів з приводу перерв. Рекомендується бути гнучким у планах щодо перерв і слухати своє тіло та розум.