Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Астрономы впервые сфотографировали черную дыру в центре галактики

астрономи вперше сфотографували чорну діру в центрі галактики

12 травня на сайті групи астрономів Event Horizon Telescope (EHT) Collaboration були опубліковані надчіткі фотографії масивної чорної діри, що знаходиться в центрі Чумацького Шляху.

12 травня на сайті групи астрономів Event Horizon Telescope (EHT) Collaboration були опубліковані надчіткі фотографії масивної чорної діри, що знаходиться в центрі Чумацького Шляху.

За словами дослідників «представлене зображення є відмінною можливістю для розгляду одного з наймасивніших і загадкових об'єктів, розташованих в самому центрі нашої галактики».

Згідно з наявною інформацією чорна діра, розташована в центрі Чумацького Шляху має масу в 4 млн.сонць і знаходиться на відстані в 27 тисяч світлових років від нашої планети.

Щоб отримати фотографії астрономи задіяли інформацію, отриману з восьми надпотужних радіотелескопів протягом декількох ночей. Потім ці дані аналізували та обробляли за допомогою суперкомп'ютерів.

Нагадаємо, що проект Event Horizon Telescope був запущений в 2014 році. Його завданням стало створення унікального методу візуалізації чорних дір. Сьогодні під егідою даного проекту об'єднана глобальна мережа обсерваторій, розташованих на всіх континентах нашої планети. У цих обсерваторіях використовуються телескопи, що функціонують на принципі радіоінтерферометрії, що дозволяють об'єднувати спостереження і імітувати поверхні, розміри і площі яких можна порівняти по діаметру з Землею.

З 2017 році проект сконцентрувався на вивченні двох надмасивних чорних дір - Стрілець a*, розташованих в центрі галактики Чумацького Шляху і Мессьє 87, яка знаходиться в понад гігантської еліптичної галактики м87. У квітні 2017 року вісім передових і надпотужних телескопів від Південного полюса до Гавайських островів протягом п'яти ночей спостерігали за чорною дірою Стрілець а*. В результаті кожним телескопом був зібраний такий обсяг даних, що не напрацьовується великим адронним колайдером і за рік. Протягом наступних півтора років отримана інформація об'єднувалася. Приблизно стільки ж часу зайняла обробка зображень. У підсумку в травні 2022 року учасники проекту нарешті представили широкому загалу знімки досліджуваної чорної діри.

Як підкреслюють самі вчені, на фотографіях зображена навіть не сама чорна діра, а її тіньова область, сформована захопленням світла і гравітаційним викривленням. Крім того, за допомогою спеціальних алгоритмів графічних реконструкцій дослідникам вдалося візуалізувати магнітні поля, з якими пов'язана поляризація космічного об'єкта.