Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

15 лучших книг про отношения детей с родителями

Топ-15 книг про відносини дітей з батьками

Ця добірка книг присвячена дітям і їх батькам, які стурбовані взаємовідносинами в своїх сім'ях і прагнуть домогтися гармонії і взаєморозуміння

Для дітей величезне значення має сім'я, в якій вони ростуть. Якщо батьки з раннього дитинства бачать в дитині особистість, підтримують його, мотивують на досягнення, то він виростає щасливим і успішним. Якщо ж в сім'ї на дитину тиснуть, ігнорують, не враховують його думку, то він замикається в собі, відчуває себе збитковим або навпаки пускається у всі тяжкі, що особливо гостро проявляється в підлітковому віці. Звичайно, батьки хочуть пишатися дитиною, розповідати про його досягнення і усвідомлювати свій внесок в його розвиток. Але, на жаль, не завжди це виходить. Коли дорослі намагаються за рахунок дітей впоратися з власними комплексами і вирішити власні проблеми, не беручи до уваги проблеми дитини, то ні до чого хорошого це не призведе. Як не крути, всі ми родом з дитинства, і всі наші біди сягають корінням туди.

ТОП-15 книг про відносини дітей з батьками

 • "нелюбима дочка", Пег Стріп
 • «байдужі матері. Зцілення від ран батьківської нелюбові", Сюзан Форвард
 • «любов до недосконалості. Прийняти себе та інших з усіма недоліками", Гемін Сунім
 • "сумую за тобою", Ілсе Санд
 • "Про що ми мовчимо з мамою", Мішель Філгейт
 • " дорослі діти емоційно незрілих батьків", Ліндсі Гібсон
 • "Слова, які нам не говорили батьки", В'ячеслав Прах
 • "шкідливі батьки", Сьюзен Форвард, Крейг Бак
 • «досить добре. Шлях зцілення для жінок, які виросли поруч з нарцисичними матерями", Каріл Макбрайд
 • "розмова з батьками", Дональд Віннікотт
 • "розуміння дітей: посібник з теорії прихильності Гордона Ньюфелда", Дагмар Нойброннер
 • "бойовий гімн матері-тигриці", Емі Чуа
 • "справа не в генах: чому (насправді) ми схожі на батьків", Олівер Джеймс
 • "7 навичок високоефективних сімей", Стівен Кові
 • "Замок зі скла", Джаннетт Уоллс

Найкращі книги про стосунки з батьками

Відносини з батьками закладають основу для розуміння себе, світу і гармонійного (чи ні) взаємодії з оточуючими. Не дарма психологи люблять задавати на сеансах питання про дитячі спогади. Ми зібрали книги, які допоможуть опрацювати травми, відпустити образи і страхи, краще зрозуміти себе і своїх батьків. Адже всі ми живемо в перший раз і робимо помилки. Головне-як до цього ставитися.

1. "Нелюбима дочка", Пег Стріп

Книга «Нелюбимая дочь», Пег Стрип

 • Рік виходу: 2017
 • Мова оригіналу: Англійська

Мами бувають різні — не тільки ласкаві і турботливі, але ще байдужі і жорстокі. Що робити дітям, яких ростили другі? Подорослішавши, вони, як правило, мовчать про важкі спогади і страждають від самотності. І це абсолютно неправильна тактика, стверджує американська письменниця Пег Стріп. На власному досвіді і прикладах інших недолюблених в дитинстві людей, вона допомагає усвідомити і прийняти травмуючий досвід. У своїй відвертій книзі автор наводить дієві методи позбавлення від гніту минулого і підказує реальні стратегії формування нової самооцінки і зовсім іншого життя.

2. "Байдужі матері. Зцілення від ран батьківської нелюбові", Сюзан Форвард

Книга «Безразличные матери. Исцеление от ран родительской нелюбви», Сюзан Форвард

 • Рік виходу: 2013
 • Мова оригіналу: Англійська
 • Інші книги автора: «емоційний шантаж. Не дозволяйте використовувати Любов як зброю проти вас!»

Ви вже давно виросли і покинули батьківський дім, але мама продовжує контролювати кожен ваш крок і надзвонює по п'ять разів на день? Значить, пора навчитися вибудовувати особисті кордони і нарешті позбутися від задушливої «любові» і «турботи». Сьюзан Форвард протягом 35 років допомагає клієнтам переосмислювати відносини з найголовнішою жінкою в їхньому житті. Що ховається за нав'язливим бажанням матері завжди бути поруч? І як розірвати токсичну зв'язок без почуття провини? У книзі всесвітньо відомого психотерапевта-перевірені методи самодопомоги і реальні приклади відділення від надмірної опіки.

3. "Любов до недосконалості. Прийняти себе та інших з усіма недоліками", Гемін Сунім

Книга «Любовь к несовершенству. Принять себя и других со всеми недостатками», Гемин Суним

 • Рік виходу: 2016
 • Мова оригіналу: Англійська

Прагни до успіху, досягай більшого, вдосконалюйся! Такі заклики кожен день диктує нам сучасний світ. Але чи варта ця нескінченна гонка за ідеалом витрачених сил і часу? Буддійський монах Гемін Сунім, чиє ім'я в перекладі означає «стихійна мудрість», ділиться секретами душевного спокою і прийняття власних недоліків. Його книга допомагає тим, хто схильний до депресії, тривожності, трудоголізму і постійної критики оточуючих. А ще вона вчить раціонально оцінювати відносини з батьками, прощати образи, заново відкривати себе і жити в ладу з усіма людьми.

4. "Сумую за тобою", Ілсе Санд

Книга «Скучаю по тебе», Илсе Санд

 • Рік виходу: 2018
 • Мова оригіналу: Датська
 • Інші книги автора: "близько до серця", "Страх близькості" « " Компас емоцій»

Прийнято вважати, що батьки — це люди, які обов'язково підтримають і будуть поруч в будь-якій життєвій ситуації. Але на практиці це не завжди так. Книга датської письменниці і психотерапевта розповідає про ті випадки, коли зв'язок з найближчими людьми втрачається на довгі роки. Практичне керівництво з набором вправ і тестів підкаже вихід навіть з найболючішою сварки. Причому всі ці підходи застосовні не тільки у вирішенні конфліктів «батьків і дітей», але ще в дружніх, любовних, подружніх і багатьох інших відносинах. Ну, а якщо налагодити колишнє спілкування все-таки неможливо, то автор дає поради, як пережити розрив і відпустити будь-яку людину з легким серцем.

5. » Про що ми мовчимо з моєю матір'ю", Мішель Філгейт

Книга «О чем мы молчим с моей матерью», Мишель Филгейт

 • Рік виходу: 2018
 • Мова оригіналу: Англійська

Є речі, про які важко говорити. Але письменниця Мішель Філгейт вирішила порушити мовчання довжиною в десять років. На сторінках цієї книги вона нарешті висловила своїй матері, скільки болю і образи та заподіяла їй своєю байдужістю. Адже поки маленька дочка знову і знову переживала домагання вітчима, мама відмахувалася і не вірила її проханням про допомогу. Крім власних спогадів, автор зібрала ще 16 особистих історій, які більше нагадують законспектовані сеанси у психотерапевта. У цих есе талановиті оповідачі також діляться переживаннями та думками, які вони роками вагалися обговорити зі своїми матерями.

6. "Дорослі діти емоційно незрілих батьків", Ліндсі Гібсон

Книга «Взрослые дети эмоционально незрелых родителей», Линдси Гибсон

 • Рік виходу: 2018
 • Мова оригіналу: Англійська
 • Інші книги автора « "Свобода бути собою" « "вибираю себе" « " бережи себе»

Дитина одягнена, взута, сита, у неї є іграшки і все для навчання-про що ще мріяти? Так міркують багато батьків, забуваючи при цьому про ще одну важливу потребу дітей, а саме душевної близькості. У підсумку вони виростають з відчуттям внутрішньої порожнечі і самотності, що, звичайно, заважає їм бути щасливими в дорослому житті. Революційна робота психолога Ліндсі Гібсон знайомить з поняттям емоційної незрілості і пояснює, які проблеми вона несе в спілкуванні з близькими людьми. Книга стане кращим помічником на шляху до побудови нових позитивних взаємин і набуття справжнього «я».

7. "Слова, які нам не говорили батьки", В'ячеслав Прах

Книга «Слова, которые нам не говорили родители», Вячеслав Прах

 • Рік виходу: 2019
 • Мова оригіналу: Російська
 • Інші книги автора: "чому ми не вміємо любити",»холодні жінки"

Це психологічний твір В'ячеслав Прах, за його власним визнанням, випустив в першу чергу для власних дітей. "Я щиро описав кожну свою помилку, кожен набитий синяк, щоб вони в своєму житті зробили набагато менше промахів», — сказав автор в одному з інтерв'ю. Кожному, хто прочитає книгу, доведеться багато чого переосмислити і навчитися проявляти свою любов до близьких щодня хоча б в простих словах підтримки. Здається, в цьому немає нічого складного. Але тільки не для тих, кому в дитинстві не діставалося ні теплих обіймів, ні ласки, ні батьківської похвали.

8. "Шкідливі батьки", Сьюзан Форвард, Крейг Бак

Книга «Вредные родители», Сьюзан Форвард, Крейг Бак

 • Рік виходу: 2016
 • Мова оригіналу: Англійська
 • Інші книги автора « " токсичні батьки»

Прийнято вважати, що домашнє насильство — це побиття, приниження та сексуальне використання. Але іноді абьюз багатоликий і проявляється менш очевидно. Форвард пояснює, якої довгострокової шкоди завдають батьківські маніпуляції: ігнорування, позбавлення турботи або перекладання на дитину відповідальності дорослого. Книга руйнує міф про те, що потрібно обов'язково пробачити своїх батьків, щоб жити щасливо без вантажу минулого. Її варто читати не тільки для того, щоб розпізнати вже завданий батьками збиток, а й побачити, де і як людина, що виросла в абьюзівной сім'ї, продовжує шкодити собі.

9. "Досить хороша. Шлях зцілення для жінок, які виросли поруч з нарцисичними матерями", Каріл Макбрайд

Книга «Достаточно хорошая. Путь исцеления для женщин, выросших рядом с нарциссическими матерями», Кэрил Макбрайд

 • Рік виходу: 2019
 • Мова оригіналу: Англійська

Книга Керіл Макбрайд заснована на двадцятирічному досвіді психотерапевтичної роботи. У її пацієнток і читачок є спільні риси: вони відчувають свою неповноцінність, постійно критикують себе, не можуть відчути себе хорошими, незважаючи на всі життєві досягнення, або, навпаки, постійно саботують свої дії, і це заважає їм чогось досягти. Макбрайд показує, як дочка засвоює Материнські вимоги і очікування — і з часом вже не потрібна присутність мами в житті, щоб тривало їх руйнівну дію. Автор допомагає визнати:» справа була не в мені", щоб відокремити, нарешті, материнське вплив і повернути контроль над власним життям. Книга адресована жінкам, але може бути корисна і чоловікам — як мінімум тим, що в ній є глави про чоловіків і синів в сім'ях з нарциссическими матерями.

10. "Розмова з батьками", Дональд Віннікотт

Книга «Разговор с родителями», Дональд Винникотт

 • Рік виходу: 2001
 • Мова оригіналу: Англійська

Ця книга — приклад «нестрашного» психоаналізу з людським обличчям. Автор, відомий британський психоаналітик, подарував світові термін "досить хороша мати«, який допомагає жінкам долати провину і сором за своє»погане батьківство". Книга адресована саме батькам, але її варто читати всім, щоб дізнатися про виворіт батьківства. Виявляється, прагнення бути ідеальною матір'ю завдає шкоди, а недосконалість дорослого, навпаки, виявляється потрібним дитині; почуття між батьками і дітьми іноді бувають далекі від райдужних — і це нормально. Замість того, щоб розділяти батьківство на «Чорне» і «біле», Віннікотт пише про любов і здатність її давати і приймати. Книга буде особливо корисною, якщо ви вже пройшли шлях визнання свого болісного досвіду дитинства та недозрілих образ і хочете щось змінити у стосунках з батьками, щоб залишатися з ними в контакті.

11. "Розуміння дітей: посібник з теорії прихильності Гордона Ньюфелда", Дагмар Нойброннер

Книга «Понимать детей: путеводитель по теории привязанности Гордона Ньюфелда», Дагмар Нойброннер

 • Рік виходу: 2018
 • Мова оригіналу: Англійська

Ще одна книга, яка адресована батькам, але корисна не тільки їм. Дагмар Нойброннер-учениця Гордона Ньюфелда, автора теорії прихильності. Це він назвав прихильність основною людською потребою, виділив шість рівнів, по яких проходить дитина в міру дорослішання, і описав, навіщо вони потрібні і що буде, якщо прихильність буде порушена на цих етапах. Книгу Нойброннер варто читати тим, хто проходить непростий шлях «ВИРОЩУВАННЯ внутрішнього дорослого» замість звичного внутрішнього критикує батька. Вона розповідає, як можна налагодити контакт зі своєю «дитячою» частиною і залишатися на її боці. Рекомендації для батьків можна застосовувати щодо самого себе, щоб вчитися давати собі необхідну турботу і підтримку.

12. "Бойовий гімн матері-тигриці", Емі Чуа

Книга «Боевой гимн матери-тигрицы», Эми Чуа

 • Рік виходу: 2013
 • Мова оригіналу: Англійська

Ця скандальна автобіографічна історія американки китайського походження. Емі Чуа відверто розповідає про свій материнський досвід: бажаючи найкращого для своїх дітей, вона намагалася підготувати їх до життя в непростому світі за допомогою жорсткого традиційного виховання. Трохи фантазії, і можна уявити схожу історію в вітчизняних декораціях. Деталі можуть відрізнятися, але суть та ж: батько приймає рішення і виховує дітей, керуючись власними поняттями про благо, але це тільки віддаляє їх один від одного. При цьому такому батькові може багато чого зійти з рук саме тому, що культура підтримує його методи. Книга викликала суперечливі відгуки від звинувачень автора в жорстокості по відношенню до дітей до підтримки і спроб повторити досвід Чуа. "Бойовий гімн матері-тигриці" варто читати як мінімум для того, щоб скласти власну думку: прагнення батьків, стурбованих успішністю дитини, виховати його "як слід" - це допомога і подарунок чи шкода? Правда, швидше за все, виявиться десь посередині.

13. "Справа не в генах: чому (насправді) ми схожі на батьків", Олівер Джеймс

Книга «Дело не в генах: Почему (на самом деле) мы похожи на родителей», Оливер Джеймс

 • Рік виходу: 2016
 • Мова оригіналу: Англійська

У багатьох своїх промахах і недоліках ми схильні звинувачувати спадковість. Ми не винні, це все гени: від них залежить не тільки наша зовнішність, але і поведінка. Британський психолог Олівер Джеймс не погоджується з цим. Він каже, що на нас більше впливає те, як нас виховували і в якому середовищі ми росли. Він показує, як саме наші дії залежать від минулого, при цьому пропонує відмовитися від ідеї про вирішеність. Читайте онлайн повну версію книги» справа не в генах: чому (насправді) ми схожі на батьків " автора Олівер Джеймс на сайті електронної бібліотеки MyBook.ru. Скачувати Додатки для iOS АБО Android і читайте «справа не в генах: чому (насправді) ми схожі на батьків» де завгодно навіть без Інтернету. Читати докладніше про книгу» справа не в генах: чому (насправді) ми схожі на батьків", Олівера Джеймса .

14. "7 навичок високоефективних сімей", Стівен Кові

Книга «7 навыков высокоэффективных семей», Стивен Кови

 • Рік виходу: 2004
 • Мова оригіналу: Англійська
 • Інші книги автора: "7 навичок високоефективних людей" « " головна увага-головним речам»

Концепція Стівена Кові «7 навичок високоефективних людей» завоювала весь світ. Вона пропонує системний підхід до досягнення життєвих цілей людини, допомагаючи їй стати щасливішою та успішнішою. Але, як виявилося, цю концепцію цілком можливо застосовувати не тільки для розвитку особистості, а й сім'ї! Видавництво AB Publishing пропонує Вашій увазі бестселер Стівена Кові»7 навичок високоефективних сімей". Простою і зрозумілою мовою автор розповідає про те, як досягти гармонії в родині, радувати своїх коханих, приймаючи всі їхні достоїнства і недоліки, виховати щасливих дітей. До речі, сам Стівен Кові – багатодітний батько, і його діти згадують його з теплом, любов'ю і глибокою повагою.

15. "Замок зі скла", Джаннетт Уоллс

Книга «Замок из стекла», Джаннетт Уоллс

 • Рік виходу: 2005
 • Мова оригіналу: Англійська
 • Інші книги автора: "Джанет, яка всіх розчарувала»

Автобіографічна книга молодої журналістки Джаннетт Уоллс. Цей роман подарував Джаннетт світову славу і викликав величезне співчуття читачів. Дівчинка росла в неблагополучній і багатодітній родині. Мати Джаннетт була художницею і алкоголічкою, батько не затримувався на одному робочому місці надовго. Джаннетт розповідає про своє непросте дитинство, де діти були надані самі собі. Вони їли зі сміттєвих баків, чули глузування в школі, в будинку завжди було холодно, не було хорошого і теплого одягу. При всьому Джаннетт не відчуває образи або злості на своїх батьків. Цей роман розповідає про безумовну любов дітей до батьків, навіть якщо ті неідеальні. Роман вчить не озиратися на минуле і не таїти образи. Джаннетт по-справжньому змогла пробачити своїх батьків і тепер допомагає зробити це іншим людям, своїм читачам.

Висновок

Вам здається, що у вас купа проблем? Друзі не можуть дати пораду, а мама зовсім тебе не розуміє? Тато взагалі не в темі і вічно пропадає на роботі? Можливо, ти здивуєшся, але буває ще гірше. Ми зібрали для тебе 15 книг про стосунки дітей і батьків – читай, надихайся і вчися розуміти предків.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " Топ-15 книг про відносини дітей з батьками» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «взаємини з батьками», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.