Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Как воспитать уверенного в себе ребенка?

Як виховати впевнену в собі дитину зі здоровою самооцінкою: безпрограшні стратегії та повсякденні лайфхаки

Що таке здорова впевненість у собі та адекватна самооцінка? Чому це так важливо розвивати в дитині? Прості фрази, вправи, поради та лайфхаки для виховання впевнених у собі дітей

Здорова самооцінка — невід'ємна характеристика щасливої людини, дорослого і дитини. Дуже важливо не плутати її із завищеною самооцінкою, нарцисизмом і хворобливою самовпевненістю. Людина з адекватною самооцінкою адекватно сприймає себе, власні можливості, оточуючих, що помітно підвищує його шанси на успіх у дорослому житті. Він не боїться пробувати нове, відчуває гордість і радість за власні досягнення. Досить сміливий, щоб спробувати ще раз зробити те, що не виходить. І володіє необхідною емоційною силою впоратися з невдачами. 

Напевно кожен батько мріє бачити свою дитину саме таким. Як саме допомогти синові або дочці знайти здорову впевненість в собі, редакція worldbank.org.ua розповіла далі.

Самооценка, самоуважение и уверенность в себе: как это связано?

Самооцінка, самооцінка та впевненість у собі: як це пов'язано?

Насамперед визначимося з трактуванням головних понять:

 • Самооцінка  - Оцінка індивідом власних якостей і здібностей.
 • Самоповага  - усвідомлення своєї цінності, унікальності для себе і для суспільства.
 • Впевненість у собі - продукт здорової самооцінки і самоповаги.

Психологи стверджують, що впевненість в собі грунтується на трьох китах — це генетична схильність, індивідуальна особистість і ранній досвід. З третім пунктом якраз - таки можна працювати за допомогою виховання.

7 главных причин неуверенности и низкой самооценки у детей

7 основних причин невпевненості та низької самооцінки у дітей

Чому у одних дітей з дитинства здорова самооцінка, а інші, навіть ставши дорослими, не можуть позбутися від невпевненості в собі? Психологи найчастіше називають сім причин:

 1. Недостатнє прояв або повна відсутність батьківської любові. хтось боїться розбалувати дитину, а хтось цілими днями пропадає на роботі. Ефект один-малюк починає думати: "Мама і тато мене не люблять, значить, я поганий, зі мною щось не так!»
 2. Невміння батьків домовитися, пояснити, екологічно виявити своє засмучення або невдоволення. Натомість-агресія, залякування, погрози.
 3. Відсутність підтримки, нерозуміння радощів, тривог і страхів дитини. Яскравий приклад: дитину "вчать" не боятися темряви, замкнувши на ніч одного в темній кімнаті.
 4. Критика. постійне порівняння з іншими дітьми, які «розумніші, слухняніші, красивіші».
 5. Гіперопіка. якщо батьки з усіх боків вберігають дитину від отримання власного досвіду, то в підсумку отримують безініціативного індивіда, для якого навіть піти в магазин випробування.
 6. Знецінення досягнень дитини. часом мами і тата забувають, що батьківська любов безумовна — батьки люблять не тільки хороших і слухняних дітей.
 7. Невпевненість у собі самих батьків . Якщо людина не вірить навіть в самого себе, які його шанси виховати впевнену в собі особистість?

Неоспоримые преимущества здоровой уверенности в себе

Незаперечні переваги здорової впевненості в собі

Чому дитячі психологи стверджують, що так важливо розвивати в дитині впевненість в собі? Розберемо по пунктах плюси здорової самооцінки:

 1. Адекватна оцінка своїх сильних і слабких сторін.
 2. Гарне орієнтування і швидка адаптація при кризових ситуаціях.
 3. Немає страху контакту, а значить, впевнена в собі людина швидше заводить друзів і корисні знайомства.
 4. Схильність до здорових партнерських відносин у сім'ї.
 5. Здатність справлятися з конфліктами, проблемами, життєвими випробуваннями самостійно.
 6. Цілеспрямованість, впевнений шлях до мрії.
 7. Доросла позиція по життю, вміння брати на себе відповідальність і не боятися її.

5 необходимых условий для формирования здоровой самооценки у детей

5 необхідних умов для формування здорової самооцінки у дітей

Дитяча впевненість поки ще подібна екзотичному квітці, для процвітання якого потрібне дотримання п'яти обов'язкових умов:

 1. Приділіть увагу собі!  несподівано? Але експерти впевнені, що виховати впевненого в собі дитини може тільки психологічно дорослий батько, у якого немає проблем з прийняттям себе.
 2. Якісно спілкуйтеся з дитиною.  ви знову здивуєтеся, але важливо Не скільки часу ви проводите з дитиною, а як ви це робите. Наскільки ви емоційно доступні? Якщо мама або тато цілий день з дитиною, але занурені в свої справи або телефон, відмахуються від малюка, це тільки шкодить усвідомленню чадом своєї цінності та унікальності.
 3. Радійте перемогам дитини . Щиро. Навіть якщо в очах дорослого дитячі досягнення виглядають зовсім дріб'язковими. Розуміння, що ви по-справжньому пишаєтеся ним, вирощує в малюка почуття власної гідності. Пам'ятайте, що дитина вчиться дивитися на себе вашими очима. Так яким же він постає в них?
 4. Будьте провідником . Ви джерело знань, приклад для наслідування. Чи не втомлюйтеся пізнавати світ з дитиною, допомагайте і підтримуйте його на дорозі знань. Вчіться розділяти почуття сина або дочки.
 5. Не позбавляйте права бути іншим.  багатьом батькам непросто зрозуміти, що дитина не їх копія. Що він не хоче і не зобов'язаний втілювати їхні мрії. Що у нього інший характер, цілі і прагнення. Але усвідомлений батько вчиться не покладати на дитину тягар власних амбіцій навіть з найкращих спонукань.

5 волшебных фраз, которые вселяют в ребенка уверенность

5 магічних фраз, які дають дитині впевненість

Щоб ваш малюк ріс впевненим у собі і своїх силах, не забувайте про чудесні фразах:

 • " Це ваш новий малюнок? Мені дуже подобається!»
 • " я сьогодні відчуваю себе так... а ти?»
 • " як цікаво! Розкажи мені про це детальніше!»
 • " ти молодець! У тебе чудово виходить!»
 • " Я тебе люблю! Я завжди буду любити тебе!»

7 простых повседневных действий, чтобы повысить самооценку ребенка

7 простих повсякденних дій для підвищення самооцінки дитини

Щоб тренувати в дитині адекватну самооцінку, можна почати з простих дій:

 1. Візьміть за звичку щиро цікавитися у сина або дочки, як пройшов день. Не забувайте розповідати про себе, ділитися і радощами, і переживаннями.
 2. Познайомте дитину з можливими хобі, розкажіть, чим ви захоплювалися в дитинстві. Але своє захоплення він повинен вибрати сам. 
 3. Давайте право самому підібрати дозвілля: піти гуляти в парк або поїхати в дитячий центр.
 4. Запропонуйте дитині самій вибрати оформлення дитячої кімнати — його особистого простору.
 5. Дайте дитині вибір, в чому саме він буде допомагати вам по дому.
 6. Довірте дитині невеликі покупки в супермаркеті — нехай він сам вибере хліб, молоко або йогурт для всієї родини.
 7. Давайте дітям пару годин в день вільного часу, коли тільки вони вирішують, чим будуть зайняті.

Как воспитать уважающего себя ребенка: советы психолога

Як виховати поважаючого себе дитини: поради психолога

Зараз ви можете почати допомагати синові, дочці знайти здорову впевненість у собі:

 1. Просто любіть. безумовно. Дитина повинна знати, що ви любите його просто за те, що він є. Що Ви приймаєте його будь-яким, незалежно від помилок або невдач.
 2. Допомагайте ставити досяжні цілі. і досягти їх. Дитина поки не може твердо оцінити, що йому по плечу. А неуспіх в досягненні занадто складних завдань занадто боляче б'є по незміцнілій самооцінці. Саме тут важлива допомога батька, який підкаже з постановкою цілей, а при необхідності ненав'язливо запропонує свою допомогу.
 3. Заохочуйте наполегливість . Тому що успіх складно уявити без завзятості. Що потрібно робити? Не забувайте хвалити дитину, коли він намагається впоратися зі складною проблемою і не здається. А ще краще показати особистий приклад наполегливої подолання труднощів.
 4. Не позбавляйте вибору . Як можна бути впевненим у собі, якщо тобі не дають контролювати навіть власне життя? Починайте тут з простих речей: нехай дитина сама вирішує, що буде їсти на сніданок, який одяг одягне в школу.
 5. Не вимагайте бути ідеальним. на жаль, навіть не всі дорослі усвідомлюють, що в грі в ідеал немає переможців. А коли маленька людина зрозуміє, що бути найкращим неможливо, це сильно ранить його впевненість. Покажіть йому, що треба цінувати кожне своє досягнення, не порівнюючи себе з іншими.
 6. Не перестарайтеся!  діти помічають, коли ми хвалимо їх фальшиво або награно. Такий "театр", навпаки, сильно підриває впевненість в собі. Тому похвала повинна бути доречною, мати реальну причину.
 7. Цінуйте дитину перед іншими. ви не уявляєте, як діти задоволені, коли ви пишаєтеся ними в присутності друзів і родичів!
 8. Почніть з себе. якщо батько вселяє про шкоду куріння, а сам викурює по пачці сигарет в день, його лекції не матимуть ефекту. Те саме з самооцінкою. Якщо дитина чує поради від невпевненого в собі батька, навряд чи він сприйме їх всерйоз.

3 беспроигрышные стратегии повышения самооценки у детей

3 безпрограшні стратегії підвищення самооцінки у дітей

Дослідження показують, що популярні стратегії для виховання дітей часом дають прямо зворотні результати. Перестаравшись, батьки або отримують закоханого в себе Нарциса, або під корінь підрубують впевненість дитини. Де ж золота середина? Не потрібно вселяти дітям ідею про їх перевагу над іншими. Або думка, що вони гідні тільки найкращого. Правильний шлях-показати дитині, що він вже по праву народження заслуговує любов і повагу, що своє щастя ми будуємо самі.

У цьому допоможуть три прості стратегії, вироблені професійними дитячими психологами:

 1. Не втомлюйтеся повторювати дітям, що ви любите їх за те, якими вони є, а не за те, що вони роблять. невпевнений у собі дорослий — це дитина, яку любили лише за досягнення. І який раз по раз зустрічав батьківську холодність у відповідь на найменшу помилку.
 2. Хваліть заслужено.  ще раз повторимо, що незаслужена награна похвала, навпаки, губить впевненість в собі. І дуже згубно діє, якщо у дитини апріорі низька самооцінка. Він ще більше починає сумніватися в собі і уникати труднощів. Яка ж похвала правильна? Не за результати, не за перемоги, не за вроджені навички та здібності. А саме за завзятість, працьовитість, прагнення до перемоги, стійкість і бажання не здаватися.
 3. Не захищайте дитину від невдач.  шлях до успіху будується на помилках. Неможливо досягти чогось великого, не переживши провал. Тому, захищаючи дитину від помилок, надмірно турботливі батьки лише гальмують його розвиток. Правильніше дати малюкові право пробувати і помилятися. Вчитися на своїх помилках. Будучи впевненим, що якщо щось піде не так, йому допоможуть і приймуть таким, яким він є. Що ви не перестанете його любити за вчинені помилки.

Начните с себя: 10 советов для родителей уверенного в себе ребенка

Почніть з себе: 10 порад для батьків впевненої дитини

На закінчення представимо прості поради для усвідомлених батьків, які твердо вирішили виховати у свого чада здорову самооцінку:

 1. Будьте прикладом для дитини. Це зовсім не означає, що потрібно грати роль ідеального батька. Важливо вміти визнавати свої недоліки і помилки, на своєму досвіді показувати, як справлятися з труднощами.
 2. Недосконалість прекрасна. Бути неідеальним — нормально. Це важливо донести до дитини якомога раніше. Особливо сьогодні, коли всілякі медіа прагнуть захопити нас в порожню і утомливу гонитву за ідеалом.
 3. Спілкуйтеся з дитиною на рівних. Якщо ви хочете виховати особистість, повну самоповаги, то не забувайте, що і ви повинні поважати його.
 4. Заохочуйте бажання дитини спробувати нові речі. Вчитися-корисна звичка, яка з успішною людиною залишається на все життя.
 5. Залучайте до домашньої роботи. Впевнена в собі людина — це відповідальна самодостатня особистість. Тому так як важливо в міру можливостей залучати дитину до посильної роботи по дому.
 6. Не порівнюйте свою дитину з іншими. Це найбільш фатальна помилка, яку тільки може допустити батько! Порівняння допустимо тільки з однією людиною — з самим собою.
 7. Допомагайте знайти хобі. Але не нав'язуйте корисні з вашої точки зору захоплення. Нехай дитина сама вибирає, чим їй подобається займатися, — це розвиває почуття ідентичності, без якого неможлива здорова самооцінка.
 8. Забудьте про критику назавжди! Необгрунтована критика здатна зруйнувати впевненість навіть дорослої людини, що вже говорити про дитину. Чи не краще замінити її на конструктивні пропозиції способів вирішення виниклої проблеми?
 9. Не полегшуйте дитині життя. Не прагніть зробити за нього домашнє завдання або вирішити проблеми з однолітками. Чим раніше дитина навчиться самостійно долати труднощі, тим краще для нього. А ви просто будьте поруч, готові підставити у важкий момент плече — саме допомогти.
 10. Покажіть свою любов. Це найважливіший рада, який не буде зайвим повторити. Здорова самооцінка формується у тих дітей, які знають, що їх люблять за те, що вони просто є.

Ми в worldbank.org.ua впевнені, що піклуватися про самооцінку своєї дитини, вирощувати в ньому адекватну впевненість в собі повинен кожен батько. Адже низька самооцінка прирікає людину на складну і нещасну доросле життя. Такі люди надмірно самокритичні,» з'їдають " себе зсередини за найменші помилки. Незначної невдачі їм достатньо, щоб відмовитися назавжди від важливої мети, не робити надалі спроб її досягти. Невпевненість в собі робить людину болючою не тільки до критики, але навіть до необережного слова з боку оточуючих. Ось тому так важливо звертати на цей момент увагу у вихованні, щоб не позбавляти дитину шансу на щасливе життя, успіх і процвітання в майбутньому.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал» як виховати впевнену в собі дитину зі здоровою самооцінкою: безпрограшні стратегії і повсякденні лайфхаки " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « мати і дитина », якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь-яким зручним вам способом.