Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Конкурент Amazon: американец заработал $5 млрд на продаже электроники

Конкурент Amazon: американець заробив $ 5 млрд на продажу електроніки

Новини: історія успіху Best Buy та шлях до нього Річарда Шульце. Рітейлер кілька років тому обганяв Amazon по прибутку. Зараз продає більше Apple і Wallmart

Вирішивши створити принципово новий тип магазинів електроніки, де покупці могли б самостійно забирати товар прямо з полиць, Річард Шульце в підсумку став засновником одного з найбільших і успішних американських рітейлерів в сучасній історії США . В даний час обсяги продажів компанії Best Buy перевищують аналогічний показник Walmart і навіть Apple .

На початку 60-х років минулого століття, тоді ще молодий р.Шульце влаштувався на роботу продавцем в невелику крамницю, що торгує побутовою технікою. Він вирішує разом з давнім приятелем ризикнути і відкрити свій магазин Sound Of Music. Для цього починаючому підприємцю довелося закласти свій будинок. На той момент йому було 25 років. Дата заснування Best Buy: 22 серпня 1966 року в Міннесоті, США.

Создатель Best Buy Ричард Шульце

Цільовою аудиторією своєї фірми він бачив молодих людей у віці від 18 до 30 років, готових придбати для автомобілів сучасні аудіосистеми, які в той час як раз таки почали набирати популярність. В якості місця під відкриття своєї справи було обрано галасливе перехрестя, в безпосередній близькості від якого знаходилося чотири коледжі.

Вже протягом першого року роботи заповзятливий молодий чоловік зумів заробити 160 тисяч $. У 1970 році він викупив частку свого партнера і став єдиним власником фірми.

Ось тільки, незважаючи на успішний старт, наступне десятиліття виявилося дуже складним і багатим на невдачі. Збитки в досягали 200 тисяч на рік, до кінця 70-х років борги підприємства перед кредиторами в кілька перевищували його ринкову вартість.

Ось тільки бізнесмен не поспішав впадати у відчай. Як згадує Бред Андерсон, який на той момент тільки влаштувався на роботу до Шульца, а пізніше зайняв посаду СЕО його холдингу, «ми всі думали, що знаходимося не просто у відчайдушній, а в фатальній ситуації, виплутатися з якої вже не вдасться. Заяви Річарда про те, що він будує бізнес вартістю 50 млн$, сприймалися виключно, як насмішка.

Сотрудник и покупатель Best Buy

Намагаючись врятувати свій бізнес від банкрутства, підприємець розширив товарний асортимент, почавши торгувати побутовою технікою і магнітофонами. До початку 80-х років, тобто через 15 років з моменту старту мережа включала в себе всього вісім точок, доходи яких залишалися на відносно невисокому рівні.

Проривна бізнес – ідея прийшла в голову Шульца абсолютно випадково при вельми трагічних ситуаціях. Влітку 1981 року жахливий ураган зруйнував половину міста Розвілл (Міннесота), в тому числі під удар стихії, що розбушувалася, потрапив і головний магазин Sound Of Music.

Як згадують очевидці, після урагану навколо зруйнованої будівлі і всередині нього в хаотичному порядку валялися понівечені Відеомагнітофони, касети і аудіоколонки. Співробітники фірми особисто розбирали завали і відвозили на склад те, що ще працювало. Однак, ні у кого не було розуміння того, що буде робити Річард і що чекає його справа в майбутньому.

Sound of Music Best Buy

Щоб хоч якось збути неліквідні товарні запаси було вирішено провести розпродаж. В рамках рекламної кампанії на місцевому телебаченні і радіо були запущені ролики. Особливий інтерес викликало місце проведення розпродажу-ним стала парковка біля зруйнованої стихією будівлі. Персонал стояв за наспіх спорудженими прилавками в футболках з написом «Tornado Sale» (ураганний розпродаж).

Як пізніше відзначали експерти, там, де будь-який інший бізнесмен побачив би тільки вдалу промоакцію, р.Шульце зумів розгледіти новий різновид ритейлу. Спостерігаючи за покупцями, він зрозумів, що більшості з них ціна набагато важливіше зовнішнього стану або бренду. Саме так і зародилася ідея створення торгової мережі Best Buy, яка була офіційно зареєстрована в 1983 році.

Часу на відкриття нових магазинів Best Buy не було

Відкриття першого супермаркету електроніки в містечку Бернсвіллі (Міннесота) викликало справжнісінький фурор. На захід зібралася настільки велика кількість покупців, що на парковці і прилеглих вулицях просто не було місця від їх машин. Поліцейські виписали рекордну кількість штрафів, однак, керівництво Best Buy великодушно оплатило їх усі.

магазин Best Buy внутри

У 1984 році, бізнесмен остаточно відмовився від використовуваного раніше формату продажів на користь суперсторів – роздрібні супермаркети зі збільшеною площею торгового залу. Протягом двох наступних років він відкрив на Середньому Заході сім нових точок, що дозволило молодому бренду зайняти 40% від регіонального ринку. При цьому, підприємець не планував зупинятися на досягнутому, підхопивши хвилю успіху, він відкривав все нові і нові магазини, стрімко масштабуючи створену модель бізнесу.

У 1985 році для залучення зовнішнього фінансування компанія провела IPO , за підсумками якого зуміла залучити 8 млн.$. Станом на 1987 року річний обсяг продажів корпорації перевищив 240 млн.$, що дозволили їй стати одним з найуспішніших і відомих рітейлерів в США.

журнал с товарами Best Buy 1994 год

Ось тільки такий успіх мав і свої негативні сторони. Зокрема, мережі довелося конкурувати з лідерами ринку, при цьому найбільш запекла боротьба розгорнулася з Highland Superstores. Поступово прибуток Best Buy почав повзати вниз. У 1989 році щоб зміцнити похитнулося становище власної корпорації мільйонер придумав чергову революційну ідею – в його супермаркетах став використовуватися, так званий Concept II.

В основу цієї методики був покладений досвід 1981, коли у людей була можливість перед покупкою особисто помацати і розглянути весь товар, не чекаючи поки, продавці знайдуть час для його демонстрації.

Таке нестандартне рішення призвело до того, що відвідувачів в торгових точках Best Buy помітно додалося, при цьому кількість менеджерів вдалося зменшити мало не в два рази. Успіх моделі продажів, придуманої Шульце, був настільки великий, що головний конкурент компанії - Highland Superstores, в 1993 році оголосила про своє банкрутство.

карта магазинов Best Buy в Калифорнии

До початку 1997 році ГК Бест Бай включала більше 100 філій, розташованих у всіх штатах США. У 2012 році Шульце був змушений покинути пост голови ради директорів, створеної ним корпорації. Причиною цього став роман СЕО Брайана Данна з його підлеглою. За результатами внутрішнього розслідування спеціально створена для цього робоча комісія прийшла до висновку, що особисті відносини керівництва негативно вплинули на робочу атмосферу всередині колективу, при цьому з'ясувалося, що Річард всіляко покривав Данна.

Best Buy-найміцніший рітейлер США в 2015 році

У 2015 Best Buy була офіційно визнана найбільшим рітейлером електроніки на американському ринку. На другому і третьому місці цього списку знаходилися Walmart і Amazon , відповідно. Ось тільки, незважаючи на досягнуті успіхи і перспективність галузі утримати лідируючі позиції Шульце не вдалося.

За підсумками 2020 року, мережа мільярдера займала лише друге місце, поступившись пальму першості Амазон, на третьому і четвертому місці відповідно перебували Apple і Walmart. П'ятірку лідерів замикає CDW Corporation, що спеціалізується переважно на продажах електроніки та комп'ютерної техніки корпоративним клієнтам, державним органам і навчальним закладам.

Прихід на посаду СЕО Best Buy Юбера Жолі

Відхід Шульце з керівництва торгової мережі багато аналітиків і фінансові експерти розцінювали виключно з позитивної точки зору. Багато хто вважав, що Best Buy не просто програвав в конкурентній боротьбі Amazon Джеффа Безоса, а й перетворив свої супермаркети в своєрідні шоуруми, в які покупці приходять щоб подивитися різні речі особисто, а після замовляють їх на Амазон. 

СЕО Best Buy Юбер Жоли

Ось тільки пізніше з'ясувалося, що залишати справу «всього свого життя» бізнесмен не планує. У 2012 йому належала частка компанії в розмірі 20,1%, при цьому вся торгова мережа оцінювалася в 8 млрд $. Щоб залишитися в бізнесі, Річард зважився на ризикований крок – викупити всі акції Бест бай.

Для цього він розраховував використати 1 млрд.власних коштів, а решту суми розраховував позичити у приватних інвестиційних фондів. Ось тільки ці плани не зустріли схвалення серед інвесторів і аналітиків. 

Більше того, агентство Standard знизило рейтинг цінних паперів корпорації до сміттєвого рівня. Наміри Шульце так і не були втілені в реальність. У 2013 він повернувся до Ради директорів на посаду почесного голови.

Best Buy против Amazon

На той момент експерти висловлювали все більші сумніви щодо подальших перспектив Best Buy, справедливо вважаючи, що всього через пару років, компанія Джеффа Безоса забере більшу частину ринку. У наступні роки багато філій компанії були закриті, так як поступово вони дійсно перетворювалися в шоуруми – покупці приходили в них тільки, щоб подивитися товар, який потім замовляли за більш доступною вартості в Інтернеті.

Тимчасову кризу вдалося подолати з приходом на посаду СЕО француза Юбер Жолі, який готовий був дати відвідувачам супермаркетів гарантію «низької ціни». Крім того, новий керівник вирішив для залучення споживчої аудиторії використовувати один з головних козирів Бест Бай – Висока якість обслуговування клієнтів. 

сайт Best Buy

Для мотивації продавців він прийняв рішення про повернення знижок на покупку електронних гаджетів для співробітників фірми. Додатково була запущена програма підвищення кваліфікації персоналу, завдяки чому всі консультанти відмінно розбираються в характеристиках реалізованого товару, незалежно від того йде мова про швейних машинках або гарнітурах доповненої реальності. До того ж, у всіх представництвах з'явилася послуга – установка купленої побутової техніки.

Коли в 2019 році, Жолі покинув крісло СЕО, розмови про швидке банкрутство корпорації змінилися на історії про те, як їй вдалося протистояти такому «монстру» ринку, як Амазон.

За підсумками 2020 року, виручка мережі склала 48 млрд, при цьому половина цієї суму була отримана з онлайн – продажів. "Сьогодні ми досі вчимося і активно розвиваємося» - зазначає мільярдер, чий особистий капітал сьогодні оцінюється в 5,2 млрд.

Вплив коронавірусу на роботу магазинів Best Buy

Світова пандемія коронавірусної інфекції, зробила серйозний вплив не тільки на Виробництво електронних пристроїв, але і на споживчий попит на неї. Глобальний дефіцит комплектуючих привів до істотного зниження обсягів випуску, при цьому серйозно збільшилися терміни і складність логістики. У багатьох сегментах купівельний попит значно перевищує пропозицію.

кризис Best Buy во время коронавируса

Через масштабний перехід на віддалену зайнятість люди виявилися змушені купувати нові ноутбуки, комп'ютери, планшети і смартфони. Також відзначається значне зростання попиту на аксесуари і Девайси для геймерів – ігрові приставки і всілякий софт. За оцінками аналітиків, одним з основних драйверів IT-ринку в найближчі роки стануть Розумні аксесуари і гаджети, в основі яких лежать технології доповненої і віртуальної реальності.

Онлайн і оффлайн продажу будуть доповнювати і тісно сусідити один з одним. Безумовно, сьогодні багато гаджети можна придбати в Інтернеті, але якщо мова йде про дорогі речі, люди вважають за краще особисто сходити в офлайновий маркет, щоб отримати консультацію фахівця, розглянути товар в подробицях. Тому говорити про» відмирання " офлайну сьогодні ще дуже рано.