Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Крупнейшие производители и поставщики никеля в мире: рейтинг стран

найбільші виробники та постачальники нікелю у світі: рейтинг країн

У новому огляді ми познайомимо Вас з найбільшими підприємствами та країнами, що виробляють нікель. Також розберемо корисні для людства властивості металу, способи його споживання і застосування, цінні дані з видобутку і запасів

Щороку людство виробляє понад 2 млн тонн нікелю, в той час як загальносвітові запаси металу виросли до 94 млн тонн. З них 73 % ресурсів зосереджені в Індонезії, Росії, Австралії, Бразилії та Новій Каледонії, притому Індонезія і Австралія - найбагатші нікелем країни. До недавнього часу основним споживачем матеріалу був сталеливарний сектор, який брав на себе 70-80% світового попиту, проте в наші дні він поступився лідируючу позицію виробникам акумуляторних батарей, що базуються в Сполучених Штатах, Китаї, Євросоюзі і Японії.

Також редакції https://worldbank.org.ua вдалося дізнатися, що запаси нікелю на Землі можуть бути в рази більше розведених. Вражаючі нікелеві поклади обсягом в районі 290 млн тонн були виявлені в глибокому морі. Однак сучасні технології поки ще не так розвинені, щоб здійснювати Витяг настільки глибоководних природних багатств.

Нікель - що це (коротка довідка про метал)

Нікель (Niccolum, Ni) — ковкий і пластичний метал перехідної групи, що має сріблясто-білий відтінок. Цікаво, що назва походить від німецького Nickel — імені пустотливого і смішливого гірського духу, який насміхався над шукачами мідних багатств, підкидаючи їм нікелін — червоний мінерал, з якого ті марно намагалися отримати мідь, широко використовувану в скляному справі для фарбування вітражів в зелений колір.

Цілий XII століття з нікелевого сировини безуспішно пробували отримати мідь, за що мінерал прозвали Kupfernickel (куперніппель) — «мідний бешкетник». Сьогодні, до речі, цим словом в Німеччині називають мельхіор. Нарешті, шведському мінералогу Акселю Кронстедту в 1751 році вдалося виробити з «впертої» руди зелений оксид, а з того — досі невідомий метал, який залишалося тільки назвати «нікелем».

До слова, гірники довго не могли «пробачити» нікелевій руді її обманну схожість з мідною. Ніккель є лайкою на місцевому професійному жаргоні. Так називали обманщиків, нероб, лукавих людей, які насправді були не тими, за кого себе видавали.

Родовища нікелевих руд: знаходження в природі

Основні родовища нікелю, що розробляються, — силікатні (до 1% Ni) і сульфідні (1-2% Ni) нікелеві руди. Серед найпоширеніших пов'язаних мінералів:

 • Пентландит (22-42% Ni);
 • Міллерит (64,5% Ni);
 • Пірротин;
 • Віоларит;
 • Полідиміт та ін.

Таким чином, нікелеві родовища поділяються на:

 • Магматичні сульфідні мідно-нікелеві. Практикується підземна і відкритий видобуток, після чого витягнуте природна копалина збагачується методом флотації.
 • Силікатні нікелеві руди кор вивітрювання.

Основними родовищами нікелю при цьому є:

 • В Росії: Норильське, Талнахское, Печенгское.
 • У Канаді: Озеро Гордон, Томпсон, Озеро Лінн, Садбері.
 • В Австралії: Егню, Камбалда.

Також свої запаси нікелю є в ПАР, Греції, Новій Каледонії, Україні, Кубі, Албанії.

Які запаси нікелю у світі?

Що стосується глобальних нікелевих ресурсів, різні джерела наводять свої цифри:

 • 190-200 млн тонн.
 • 90 млн тонн.
 • 76,1 млн тонн.
 • 50 млн тонн.

Відзначимо, що запаси нікелю по світу розподілені зовсім нерівномірно:

 1. Супер-ресурси: Куба (20 млн тонн), Нова Каледонія (20 млн тонн).
 2. Великі ресурси: Канада (10 млн тонн). Індонезія (10 млн тонн).
 3. Інші ресурси (46,2 %): зосереджені в 18 державах світу (1-10 млн тонн).

Згідно з іншим джерелом: 

 1. Канада - 7,4 млн тонн.
 2. Росія - 6,6 млн тонн.
 3. Куба — 5,5 млн тонн.
 4. Нова Каледонія - 5,2 млн тонн.
 5. Австралія - 3,7 млн тонн.
 6. Китай - 3,7 млн тонн.
 7. Індонезія - 3,2 млн тонн.
 8. ПАР - 2,5 млн тонн.
 9. Філіппіни - 1,1 млн тонн.
 10. Албанія - 1 млн тонн.

Якщо звернутися до іншого джерела в процентному співвідношенні, то глобальні запаси нікелю по окремих регіонах будуть виглядати так:

 • Росія - 17%.
 • Куба - 14%.
 • Канада - 13%.
 • Нова Каледонія — 11 %.
 • Австралія - 10%.
 • Китай - 9%.

У Китаї, Канаді, Росії і пар до 90-100% нікелевих запасів криються в сульфідних родовищах. В Австралії це 50% від загальних ресурсів. Що стосується інших держав, згаданих у рейтингу, то там метал видобувають у латеритних родовищах.

Два ключових способи виробництва нікелю

Всі Виробництво первинного нікелю прийнято розділяти на дві групи:

 1. Високосортний: катоди, карбонільний нікель, брикети, хімічні нікелеві сполуки, яких отримують як з латеритного, так і з сульфідного сировини. Основні виробники « "Норнікель", Jinchuan, Glencore, Vale, BHP і Sumitomo Metal Mining.
 2. Низькосортний: чорновий і стандартний феронікель, оксид нікелю, що виробляються тільки з латеритної сировини. Основні виробники: Eramet, POSCO, Anglo American, Solway, South 32.

Відомо також, що низькосортний нікель постачають виробничі майданчики Китаю та Індонезії.

Найбільші країни-виробники нікелю

СЬОГОДНІ метал випускається різними державами планети, проте в заслуженому топ-10 на 2020-2022 знаходяться:

 1. Індонезія: 800 000 т/рік. Нікель (як і інші кольорові метали), в основному, йде на продаж в Китай. Коронавірус змусив знизити темпи виробництва, але країні вдалося утримати перше місце.
 2. Філіппіни: 420 000 т/рік. У державі працює 30 нікелевих шахт, які дозволяють нарощувати виробництво на 1% щорічно.
 3. Росія: 270 000 т/рік. Основна частка цінних нікелевих покладів розташована на суворій півночі країни. Видобутком і переробкою світлого сріблястого металу тут займаються 5 заводів, всі з яких знаходяться в Красноярському краї.
 4. Нова Каледонія: 220 000 т/рік. Острів може похвалитися величезною кількістю нікелевих копалень на своїх просторах. Колись вони дозволяли займати перше місце в рейтингах, Але ніщо не вічне — запаси вичерпуються, а інші світові держави не поспішають поступатися здобутою першістю.
 5. Австралія: 180 000 т/рік. Держава-материк капітально нарощує виробництво-модернізує старі комбінати, відкриває нові рудники.
 6. Канада: 175 000 т/рік. Нікелева руда видобувається в трьох головних рудниках Північноамериканської країни-в провінціях Онтаріо, Манітоба і Квебек.
 7. Бразилія: 95 000 т/рік. Як стверджують тут, ні наслідки епідемії коронавірусу, ні падіння глобального попиту на кольорові метали не змогло знизити темпи виробництва нікелю.
 8. Китай: 84 000 т / рік. Будучи впевненими, що в майбутньому попит на електромобілі почне лише зростати, тут роблять ставку на розробку інноваційних технологій і проектів з видобутку і виробництва цінного металу.
 9. Гватемала: 58 000 т/рік. Так як в державі було знайдено нове багате нікелеве родовище, це дозволило Гватемалі претендувати на передостаннє місце в загальносвітовому рейтингу.
 10. Куба: 52 000 т / рік. На жаль, не в кожній країні рейтингу спостерігається тільки підвищення темпів виробництва цінного металу. Так, на Кубі вони останнє 10-річчя лише знижуються — позначається зупинка роботи трьох підприємств відразу. Однак на 2022 запланований запуск двох нових нікелевих заводів - хто знає, може бути, вони дозволять домогтися більш високого місця в топі?

Видобуток нікелю вигідна — це порівняно дорогий метал, що володіє унікальними властивостями: стійкий до іржавіння і впливу екстремально високих температур.

Рейтинг найбільших компаній у світі, що видобувають нікель

Розглянемо найзначніших виробників нікелю на планеті, приділивши увагу рейтингу, звітності по прибутковості і напрямкам виробництва

ГМК Норнікель (Росія)

GMKN в останні роки визнаний найбільшим світовим постачальником нікелю та паладію. У 2020 Норнікель відзвітував про видобуток 235 700 тонн металу, що зробило його лідером серед подібних підприємств.

 • Дата заснування: 1993.
 • Ринкова капіталізація: 51 млрд доларів.
 • Виручка: в 2021 збільшення на 12 %, в 2022 — на 4 %.
 • Прибуток: в 2021 збільшення на 137 %, в 2022 — зниження на 1 %.

Норільський нікель сьогодні — один з найважливіших виробників міді і платини. Також компанія випускає на ринок сірку, кобальт, телур, родій, селен, Срібло , рутеній, іридій, Золото .

Vale S. A. (Бразилія)

VALE в 2020 зайняла почесне друге місце з нікелевої видобутку з показником 183 700 тонн. Бразильська компанія розвиває відразу три напрямки добувної промисловості:

 1. Чорна металургія: залізна руда, Марганець для сталеплавлення.
 2. Основна Металургія: нікель, золото, платина, мідь, кобальт.
 3. Видобуток вугілля: енергетичне та Металургійне "чорне паливо".
 • Дата заснування: 1942.
 • Ринкова капіталізація: 110 млрд доларів.
 • Виручка: в 2021 збільшення на 56 %, в 2022 — зменшення на 12 %.
 • Прибуток: в 2021 збільшення на 132 %, в 2022 — зменшення на 26 %.

VALE активно розробляє індонезійські рудники, очікуючи, що це дасть надалі зростання виплавки нікелю ще на 70 %, що дозволить досягти показника за повний період в 360 000 тонн/рік.

Materion ( США )

MTRN — ціла виробнича система, що спеціалізується на поставках інноваційних матеріалів, необхідних для виготовлення напівпровідників, автомобілів, побутової техніки, оборонних і аерокосмічних комплексів. Також компанія поставляє на ринок нікель і мідь в різних формах від листа і пластини до дроту і прута. Окремо за напрямками діяльності Materion можна сказати наступне:

 • Найперспективніший сектор — напівпровідники. Однак в тренди незабаром вийдуть препарати для осадження атомних шарів і мішені для розпилення на виробничих вузлах.
 • Компанія має хороші показники в сфері важкого машинобудування, а її промисловий напрямок здатне забезпечити до ⅕ виручки.
 • Оборонна та аерокосмічна промисловість становлять близько 13% продажів, однак у 2022 році цей показник може помітно зрости, що позначиться на вартості цінних паперів компанії.
 • Великі надії на автомобілебудування, проте воно поки здатне дати лише 7% прибутку.

Факти у зв'язку зі сказаним:

 • Дата заснування: 1931.
 • Капіталізація: 1,4 млрд доларів.
 • Виручка: в 2021 збільшення на 25,4 %, в 2022 — на 6 %.
 • Прибуток: в 2021 збільшення на 66,5 %, в 2022 — на 24 %.

У 2020 американська компанія придбала європейську фірму Optics Balzers, що спеціалізується на оптичній тонкій плівці. Так як придбання вхоже на ринок з високими темпами зростання, воно вже забезпечує до 20% прибутку покупця.

Інші помітні компанії в секторі

Світове нікелеве виробництво неможливо уявити і без наступних виробників:

Glencore International ( Швейцарія ) - холдинг, який розробляє три ключові сектори: мінерали і метали, з / х продукти, енергетика . Що стосується першого, компанія постачає нікель, цинк, свинець, мідь, алюміній, залізну руду, кобальт, глинозем, феросплави, надає послуги з видобутку, переробки, плавки та зберігання даних металів.

 • Заснування: 1974.
 • Персонал: 154 832 людини.
 • Продажі: 153,69 млрд доларів.

BHP Billiton — Австралія) - підприємство високих потужностей з розвідки, видобутку та переробки корисних копалин, включаючи нікель, калій, залізну руду, мідь, вугілля , Газ і Нафта .

 • База: 1885.
 • Персонал: 65 263.
 • Продажі% 33,95 млрд доларів.

Anglo American plc ( Великобританія ) — група компаній, що почала в Південній Африці з гірничодобувних заводів. Сьогодні вона розвиває відразу кілька галузей, крім виробництва нікелю, - елементи для смартфонів, вітрогенераторів, електрокарів, будівельні матеріали, деякі дорогоцінні камені та ін.

 • Основа: 1999.
 • Персонал: 69 тис.
 • Продажі: 27,61 мільйона доларів.

South32 (Австралія) — гірничо-Металургійне об'єднання, яке розвиває алюмінієвий, глиноземний, вугільний, марганцевий сегмент. Виробляє нікель, цинк, свинець, срібло, марганець, вугілля, глинозем.

 • Персонал: 23 057.
 • Продажі: 6,05 млрд доларів.

Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. ( Японія ) — компанія в сфері металургійного бізнесу, що розвиває всі стадії виробництва від георозвідки і розробки родовищ до видобутку, обробки і продажу. Реалізує нікель, феронікель, мідь, платину, срібло, золото, свинець, цинк.

 • Основа: 1950.
 • Кількість працівників: 7 074.
 • Продажі: 933,5 млрд ієн.

Так як база перспективна, вже незабаром варто очікувати появи в цьому рейтингу нових гравців.

Споживання нікелю у світі: сфери та країни

Головними державами-споживачами нікелю виступають:

У 2020 році країни світу спожили Первинний нікель в обсязі 2,4 млн тонн:

У контексті світової торгівлі ситуація виглядає наступним чином:

 • Основні імпортери: Китай (27 %), США (17 %), Німеччина (10 %).
 • Основні експортери: Росія (35 %), Норвегія (15 %), Канада (12 %).

Що на рахунок компаній-закупівельників, то їх поділяють на два види:

 1. Первинні споживачі — галузі промисловості, які споживають нікель: виробництво нержавіючого сорту сталі (67 %), спецсплави (13 %), гальваніка (9 %), лиття (3 %), мідні сплави (1,6 %) та ін.
 2. Кінцеві споживачі-галузі промисловості, що виробляють продукцію, що містить нікель: машини і механізми (24 %), транспортні засоби (21 %), металовмісні вироби (15 %), електронні та електричні механізми (13 %), будівельний сектор (10 %) та ін. 

При цьому російська компанія "Норнікель" свідчить, що до теперішнього часу області споживання нікелю змінюються:

 • Нержавіюча сталь: + 44 %.
 • Акумуляторні батареї: + 24%.
 • Спецсталь: - 20 %.
 • Сплави: - 19%.

В результаті основною областю застосування нікелю як і раніше залишається виробництво нержавіючої сталі (70 %):

 • Аустенітна (¾від загального випуску);
 • Дуплекс( аустенітно-феритна);
 • 400-1 серії;
 • 300-й серії;
 • 200-ї серії.

Друга важлива сфера використання-акумуляторні батареї:

 • Li-ion — літій - іонні;
 • Ni — MH-нікель-металгідридні;
 • Ni-Cd-нікель-кадмієві.

Частка виробництва літій-іонних батарей (літій, кобальт, марганець, нікель і алюміній) збільшується з кожним роком пропорційно зростанню виробництва електроніки, розумної техніки, гібридних і електричних автомобілів.

Всі відомі способи застосування нікелю

Розглянемо можливі способи використання металу:

 1. Основа для суперсплавів-білого золота, ніхрому, монель-металу, пермаллоя, інвара, нержавіючої сталі.
 2. Акумулятори-літій-іонні, нікель-кадмієві, залізо-нікелеві, нікель-водневі, нікель-цинкові.
 3. Нікелювання-покриття поверхні іншого металу для захисту від іржавіння.
 4. Хімічна промисловість-нікель Ренея в ролі каталізатора.
 5. Медицина - виготовлення брекетів і зубних протезів.
 6. Монетна справа в ряді світових держав — в Сполучених Штатах монетка в п'ять центів так і зветься нікелем.
 7. Музична промисловість — обмотка струн.

Практично кожен з нас використовує нікель в повсякденному побуті: мельхіорові вилки і ложки, вироби з білого золота, посуд з нержавіючої сталі, акумулятори для смартфонів, ювелірні прикраси, сантехніка і труби, монети, протези і брекети, швейні голки і в'язальні спиці.

На закінчення ми https://worldbank.org.ua відзначимо, що вже в найближчі 1-3 роки глобальне нікелеве виробництво подолає позначку в 2,76 млн тонн — прогнозується стабільний щорічний приріст виплавки не менше ніж на 3 %. Основний попит на нікель формуватимуть виробники ємнісних акумуляторів для електрокарів — притому їх потреба в нікелі буде щорічно збільшуватися на 29,2 %, що навіть вище попиту на кобальт і літій. Якщо ж світ зіткнеться з нестачею металу, то потреба в батареях електромобілів доведеться задовольняти розробкою нових літій-залізо-фосфатних накопичувачів електроенергії.