Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Мукеш Амбани: история успеха

Мукеш Амбані: історія успіху та біографія мільярдера трущоб

Біографія індійського мільярдера Мукеша Амбані. Як стати одним з найбагатших людей в Азії, незважаючи на обставини і сімейні чвари?

Його називають одним з найвидатніших бізнесменів Індії, адже він володіє власним концерном, що спеціалізується на видобутку газу і нафти, переробці «чорного золота», роздрібній торгівлі та технологіях зв'язку укупі. А все почалося з невеликого сімейного текстильного виробництва, до якого герой нашої розповіді ризикнув застосувати стратегію зворотної інтеграції. Всього двадцять років знадобилося Мукешу Амбані, щоб перетворити свій експеримент в нафтового гіганта, відкрити на його базі більше 50 виробничих філій по всій Індії. Редакція  https://worldbank.org.ua сьогодні розповість саме про нього — мільярдера, що входить в число найвпливовіших людей світу, про підприємця, завжди готового до ризику, про людину, відкритому новим технологіям і широкомасштабної диверсифікації.

Мукеш Амбані - це (коротка довідка)

Мукеш Амбани — это (краткая справка)

Мукеш Дхірубхай Амбані (Mukesh Dhirubhai Ambani) — підприємець, мільярдер, найбагатша людина в Індії.

 • Напрямок діяльності: газова і нафтохімічна промисловість, Роздрібна торгівля, телекомунікаційні технології.
 • Дата народження: 19 квітня 1957 (65 років).
 • Місце народження: Аден, Ємен.
 • Освіта : Бомбейський Університет (1979), Стенфорд (1986).
 • Початок кар'єри: 1981 (у 24 роки).
 • Стан на 2022 рік (за версією Forbes ): $ 91,3 млрд.

Цікаво, що до 2014 року «Форбс» пророкував мукешу статус найбагатшої людини світу.

Як все починалося: ранні роки

Как все начиналось: ранние годы

Майбутній мільярдер з'явився на світ в 1957 році в сімействі Дірубая Амбамі, рядового продавця спецій і вовни. Батько розумів: щоб у дітей було світле майбутнє, потрібно не шкодувати гроші на освіту синів. Мукеш вступає в 1974 в університет Бомбея (сучасного Мумбаї) на факультет хімтехнологій, отримує диплом бакалавра.

А дещо раніше, в 1966 році, Амбані-старший набуває маленьку текстильну фабрику, здатну забезпечувати сім'ю невеликим, але стабільним доходом. Мукеш, повернувшись додому, допомагає у сімейному бізнесі RI-Reliance Industries. Але цього амбітному юнакові мало-він марить власною справою на ризиковій, але дуже прибутковою стратегії зворотної інтеграції. Однак хлопець розуміє, що наявних знань для побудови перспективної фірми у нього немає. Тому в 1982 приймає рішення продовжити навчання вже в Стенфордському університеті з метою отримати ступінь МВА.

Створення корпорації Reliance Industries: етапи розвитку

Создание корпорации Reliance Industries: этапы развития

Заповзятливий індієць не втрачає час дарма-трудиться на благо своєї Reliance Industries:

 • 1981-1990: перебудова текстильного виробництва на вироблення поліефірних волокон.
 • 1991-2002: перехід (згідно способу зворотної інтеграції) спершу на переробку, а потім на видобуток нафти і газу.
 • 2002-2010: формування вертикально-інтегрованої групи підприємств «нафтогазовий вектор — нафтохімія — текстильне виготовлення».

Так і не закінчивши навчання, молодий підприємець відкриває комбінат з нафтопереробки в Джамнагарі. Його виробничі потужності на сьогоднішній день доходять до 700 барелів/добу, що робить завод одним з найзначніших у світі.

Брат проти брата: сімейні чвари

Брат против брата: семейные распри

Незважаючи на всі вкладення Мукеша, компанія до 2002 року номінально була сімейним бізнесом: главою де-юре був батько, а він сам з молодшим братом Анілом займав управлінські посади. Однак після смерті Дірубая все змінилося: якщо раніше відносини між братами були напруженими, то тепер вилилися у відкриту ворожнечу. 

Мукеш при цьому став головою ради директорів, а Аніл — віце-президентом компанії.

Характери братів ніяк не сприяли примиренню. Якщо Мукеш-це закритий і консервативний господарник, який звик все тримати під контролем, то Аніл — товариський екстраверт з вільними поглядами, який звик бути на виду. Не дивно, що саме він отримав звання «бізнесмен року-1998» від Business India на два роки раніше старшого брата. А тут ще й старі рани: так, батько у відкриту благоволив Мукешу, а після смерті батька старший брат повільно, але вірно почав потихеньку усувати молодшого від обов'язків. Якщо раніше Аніл був скарбником, то до 2004 року фінансами вже повністю розпоряджався Мукеш.

Те, що відбувається сильно обурило Аніла — чоловікові дуже не сподобалося, що його зрушують з позицій. Незважаючи на те, що Амбані-молодшому відключили Корпоративний номер, пресі стали відомі неприємні чутки. Це прямо відбилося на ціні акцій — котирування стали падати. Єдиним виходом став розділ масштабного бізнесу в 2005 році:

 • Мукешу-нафтогазовий видобуток, переробка " чорного золота», Виробництво Текстилю.
 • Анілу — Телекомунікації, медіа-компанії, фінансові та енергетичні фірми.

Але судові тяжби на цьому не завершилися-брати кілька років після продовжували судитися з приводу цін на Газ . Лише в 2010 році кожен з них став розвивати дістався бізнес за власним особливим шляхом.

Відносно дісталася йому частки Мукеш Амбані продовжив практикувати витратну, ризикову, але вже одного разу виправдала себе стратегію:

 • Системно впроваджував у власне виробництво кращі світові розробки в області хімпрому;
 • Розширив бізнес 50 новими заводами в різних куточках Індії.

Підхід знову виправдав себе — всього за два роки підприємець залишив позаду переважну частку конкурентів. Тоді в 2004 році особистий капітал Амбані склав $10 млрд, а його самого визнали найвпливовішою людиною планети. У 2011 році бізнесмен вирішує диверсифікувати свою компанію — створює на її базі ще й велику роздрібну мережу, яка сьогодні представлена практично у всіх індійських районах.

Прорив у телекомунікаціях: 4g-сервіс Jio

Прорыв в телекоммуникациях: 4G-сервис Jio

Підприємець не змирився з тим, що телекомунікаційний сегмент сімейного бізнесу дістався молодшому братові. Тому в 2016 він вирішує створити власну 4G-мережу Jio, що залучає високою якістю зв'язку, швидкісним Інтернетом і недорогими тарифами. Всього один рік знадобився, щоб новий оператор розширив зону покриття на 95 % території країни, надавши мобільний Інтернет на рекордній швидкості 28 Гб. Аудиторія швидко зросла до 160 млн абонентів - цьому сприяла і грамотна Маркетинг - стратегія: в рамках рекламної кампанії людей залучили безкоштовними дзвінками і повідомленнями всередині мережі.

Мукеш Амбані сьогодні: успіхи одного з найбагатших людей Азії

Мукеш Амбани сегодня: успехи одного из самых богатых людей Азии

У 2022 році особистий статок Амбані склав 91,3 млрд доларів, що знову зробило його найбагатшою людиною у всій Індії. Але мільярдер не думає зупинятися на досягнутому — ще в 2018 році він володів «всього» $42,8 млрд.компанія підприємця Reliance Industries вважається найбільшим приватним бізнесом в Індії, на благо якого працює понад 250 000 чоловік. Бізнесменові належить 48 % акцій власного дітища, оціненого в $100 млрд. як повідомляють джерела, Мукеш бере участь в капіталі таких гігантів, як Microsoft і Bank of America.

У 2010 році бізнесмена визнали «найбагатшою людиною Азії», а в 2009 він був претендентом на звання «найбагатшої людини планети»: за розміром власного капіталу Амбані обігнав Білла Гейтса на 1 мільярд доларів. Додамо до цього, що індієць входить в число найбагатших власників спортивних клубів, є власником одночасно найдорожчого і найвищого приватного будинку на планеті.

Топ-10 цікавих фактів про Мукеша Амбані

Топ-10 интересных фактов о Мукеше Амбани

У висновку-цікава інформація про яскравого індійського підприємця:

 1. Мукеш — не тільки щасливий бізнесмен, але і щасливий сім'янин. Його дружина, Ніта Амбані, очолює сімейний БЛАГОДІЙНИЙ фонд. У пари троє дітей-сини Анант і Акаш і дочка іжа.
 2. Дружина Мукеша — його ровесниця, колишня шкільна вчителька, яку вибрав йому в дружини власний батько. В цей же час обраниця брата Аніла — Боллівудська зірка Тіна Мунім, яка старша за чоловіка на 3 роки.
 3. Амбані відомий і як власник найвищого, найдорожчого приватного будинку. Його гігантський 27-поверховий особняк "Антілія" оцінюється в 2 млрд доларів. Всередині ви знайдете не тільки житлові приміщення, басейни та спортивні простори. П'ять поверхів віддано під гаражі, два поверхи — під проживання прислуги. Також всередині є власний кінотеатр, бальний зал і висячі сади.
 4. Як і багато індіанців, мільярдер просто обожнює Боллівудські фільми ! Однак його власне життя теж цілком могла б стати сюжетом для цікавої кінострічки. 
 5. Коли між братами Анілом і Мукешем тільки почалася сварка за спадщину, вони жили всією сім'єю в особняку «Морський Бриз»: був найнятий спеціальний персонал, який стежив, щоб чоловіки випадково не зіткнулися.
 6. У 2016 Мукеш представив власний смартфон LYF, який за кілька місяців став самим купується в Індії.
 7. " дані-це нова Нафта », — один з найвідоміших афоризмів бізнесмена.
 8. Амбані — вегетаріанець і відданий індуїст.
 9. Підприємець — патріот своєї Батьківщини: їсть тільки національні страви в маленьких вуличних ресторанчиках і бажає зробити Індію процвітаючою країною.
 10. Головна мрія амбітного індіанця-стати найбагатшою людиною у світі! 

«у наші дні цифровим стає все, що може стати цифровим. І Індія не може залишитися осторонь від прогресу», — так любить говорити Мукеш Амбані. Людина, якій вдалося побудувати на базі маленької батьківської текстильної фабрики найбільший індійський промисловий конгломерат, використовуючи передові промислові технології і революційну методику зворотної інтеграції. Незважаючи на те, що підприємцю довелося розділити бізнес з власним братом, він таки зберіг за собою право на використання свого бренду Reliance Industries і відновився в рейтингах «Форбс» вже через пару років. Сьогодні, як з'ясував бізнес-журнал https://worldbank.org.ua , в планах амбітного бізнесмена — масштабний розвиток власного 4g-сервісу Jio.