Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Джордж Сорос: история успеха

Джордж Сорос: історія успіху та біографія «лиходія-благодійника»

Повна біографія лиходія-благодійника Джорджа Сороса. Список книг, які фонди заснував, секрет успіху, цікаві факти про мільярдера

"Коли я дивлюся на своїх ворогів по всьому світу, я переконуюся, що роблю правильно", - сказав Джордж Сорос . Вороги у нього дійсно серйозні: Дональд Трамп , Володимир Путін, Олександр Лукашенко і ще десятки видатних політичних діячів. Сороса називають ляльководом світової політики, організатором «кольорових революцій». Сам же фінансист вважає, що допомагає демократії і свободі слова: за три десятиліття він витратив на цю допомогу 8 млрд доларів. То хто він, благодійник чи лиходій? 

Джордж Сорос-це (коротка довідка)

Джордж Сорос – это (краткая справка)

Сорос відомий як:

 • Інвестор;
 • Фінансист;
 • Економіст;
 • Підприємець;
 • Філантроп;
 • Засновник Open Society Fund і ще кількох десятків благодійних фондів, що працюють в 25 країнах світу;
 • Автор кількох книг.

Коротка інформація про Джорджа Сороса

 • Дата народження: 12 серпня 1930 року.
 • Місце народження: Будапешт, Угорщина.
 • Громадянство : США .
 • Справжнє прізвище: Шварц.
 • Освіта : Лондонська школа економіки (закінчив екстерном за два роки).
 • Професія: Економіст.
 • Статок: за оцінками журналу Business Week, 8,6 млрд доларів.
 • Сімейний стан: був одружений тричі.
 • Діти : п'ятеро з перших двох шлюбів: сини Олександр, Джонатан, Грегорі та Роберт, дочка Андреа. 

Шварц, Шорош, Сорос

Шварц, Шорош, Сорос

Джордж Сорос народився 12 серпня 1930 року в Будапешті в єврейській родині. Його справжні ім'я та прізвище — Дьордь Шорош. У 1936 році батько майбутнього фінансиста Тівадар вирішив змінити прізвище і стати Шорошем. Після переїзду в Америку Джордж позбувся шиплячих звуків у прізвищі, замінивши Ш на С.

Батько Сороса брав участь у Першій світовій війні, додому повернувся через три роки, втікши з полону. Війна і полон стали для нього школою виживання: свій досвід батько передав синові. Мати відкрила Джорджу світ мистецтва, прищепила тягу до нових знань. Ці якості не раз допомагали Соросу в дорослому житті.

Під час гітлерівської окупації єврейській родині Сороса вдалося вижити і уникнути відправки в концентраційний табір завдяки тому, що батько підробив документи. Тоді підліток Джордж засвоїв важливий урок:»щоб вижити, треба обходити закон". 

Чи співпрацював Сорос з нацистами?

Сотрудничал ли Сорос с нацистами?

У 1998 році Сорос дав інтерв'ю журналісту Стіву Крофту, в якому нібито зізнався, що співпрацював з фашистськими карателями. В Інтернеті відразу ж з'явилися численні викриття про те, що 14-річний Сорос найнявся до гітлерівців, поширилися фото нібито з молодим Джорджем в нацистській формі. Що з цього було правдою?

На фото, що викриває Сороса, насправді зображений Оскар Грінінг, який служив в концентраційному таборі в Аушвіці з 1942 по 1945 роки. Грінінгу було 94 роки, коли Суд засудив його до чотирьох років в'язниці, визнавши співучасником смертей, як мінімум, 300 тисяч євреїв. Сорос ніяк не міг бути членом СС, тому що в їх ряди приймали з 17 років. У травні 1945-го, коли закінчилася війна СРСР і Німеччини, Соросу було 14 років.

Біограф Майкл Кауфман пояснив походження міфу про співпрацю мільярдера з гітлерівцями. У книзі «Сорос: життя мільярдера-Месії " він написав, що батьки Сороса заплатили місцевому бізнесменові Баумбаху за те, щоб приховати національність сина. Баумбах видавав Джорджа за свого хрещеника. Хлопчик деякий час жив у бізнесмена під чужим ім'ям і одного разу побував з ним на опису майна єврея Мора Корнфельда.

Сорос недовго залишався у Баумбаха: незабаром за наполяганням батька хлопчик з матір'ю покинули Угорщину.

Нове життя майбутнього мільярдера

Новая жизнь будущего миллиардера

Після Другої світової Сорос якийсь час пожив у Швейцарії, а в 1947 році переїхав до Великобританії. Там він вступив до Лондонської школи економіки і екстерном закінчив її за два роки. Хлопець підробляв робітником на фабриці, швейцаром на вокзалі, брався за іншу роботу. 

Нове Життя Сороса почалося з переїздом до Нью-Йорка в 1956 році. Його взяли стажером в арбітражний відділ банку Singer & amp; Friedlander. Робота відділу була пов'язана з біржовою торгівлею цінними паперами та міжнародними інвестиціями. Через кілька років Сорос став головним аналітиком в брокерському агентстві Arnhold and S. Bleichroeder, а в 1973 році — зайнявся власним бізнесом і заснував фонд Quantum.

Фонд Сороса займався біржовими спекуляціями валютою. Коли Джордж приїхав до Нью-Йорка, у нього в кишені було 500 доларів. У 1985-му він зумів заробити 100 мільйонів доларів. Грамотна стратегія, вміння ризикувати і приймати нестандартні рішення допомогли Соросу стати спочатку доларовим мільйонером, а потім і мільярдером. У 1992 році, коли фунт стерлінг обвалився, Сорос заробив свій перший мільярд завдяки нестандартним рішенням.

У біржовій грі мільярдер керувався ідеєю «рефлексивності ринку», роблячи упор на психологію інвесторів. Агресивна тактика, якої він дотримувався, була ризиковою і оберталася не тільки надприбутками, а й великими збитками. У "чорний понеділок" 1987 року Сорос закрив усі позиції і вийшов. У підсумку фонд Quantum з річною прибутковістю в 60% за тиждень став збитковим.

«Абсолютно не важливо, правий ти чи не правий. Важливо лише те, скільки грошей ти заробляєш, коли правий, і скільки грошей ти втрачаєш, коли помиляєшся», — заявив фінансист в одному з інтерв'ю.

Теорія рефлексивності фондових ринків 

Теория рефлексивности фондовых рынков

Економіст назвав Джорджа Сороса «найінтригуючим інвестором у світі», а журнал Fortune — «найщасливішим інвестором свого часу, наділеним даром передбачення». Сам же Сорос вважає, що домігся фінансового успіху завдяки теорії рефлексивності фондових ринків.

У книзі «Алхімія фінансів» Сорос описує теорію рефлексивності як взаємозв'язок між прийнятими рішеннями і майбутніми подіями. У ній є два основних принципи:

 1. Важлива не подія, а громадська думка про цю подію.
 2. Потрібну громадську думку можна створити і скорегувати, задіюючи ЗМІ.

Простіше кажучи, ЗМІ працюють як сарафанне радіо, поширюючи інформацію. Експерти, на думку яких вони посилаються, прицільно б'ють по цільовій аудиторії, керуючи її думкою. Теорію рефлексивності називають теорією Хаосу, тому що в ній немає сталості. Тисячі трейдерів та інвесторів намагаються передбачити динаміку активів фінансових ринків, але виграє той, хто вміє фільтрувати інформацію, створювати і маніпулювати громадською думкою. Сорос в цьому досяг успіху. 

Найцікавіші фінансові операції Сороса

Самые интересные финансовые операции Сороса

Фінансовий гуру бачив перспективи і отримував вигоди скрізь, але особливо його приваблювали нестандартні рішення. Під час збройного конфлікту Ізраїлю та Єгипту він зазначив, що важке озброєння, яке СРСР постачав у Ізраїль , могутніше, ніж вважали в Пентагоні. Сорос розумів, що США незабаром почнуть нарощувати військовий потенціал, тому потрібно інвестувати в оборонні підприємства. Він не помилився: в 1974 році вартість його акцій зросла з 6 до 18 млн доларів, а через два роки вони додали в ціні ще 62%.

У вересні 1985 року Сорос за одну ніч заробив 30 млн доларів на зміни курсу японської ієни. Ієни він купив за день до падіння курсу долара, після чого став живою легендою валютного ринку. За словами Сороса у нього, як у всіх інвесторів, траплялися помилки, але один великий успіх їх перекривав.

Таким великим успіхом стала велика Гра фінансиста проти англійського банку 16 вересня 1992 року. Те середовище стало для банку»чорним". Кілька років до цього Джордж Сорос поступово скуповував валюту і державні облігації Великобританії. Коли курс фунта стерлінга почав знижуватися протягом тижня, американський мільярдер з Уолл-стріт Стенлі Дракенміллер звернувся до Сороса з пропозицією «ще знизити курс фунта стерлінга».

Сорос погодився, додавши 5 млрд фунтів стерлінгів до наявних активів і відразу ж виставивши 10 млрд на коротку позицію. Коли курс англійської валюти впав до мінімуму, а сталося це моментально Сорос скупив валюту за безцінь. За день він заробив 1 млрд фунтів стерлінгів. Англійському Банку довелося провести масивне вливання з державних резервів. 

Не менш вдалим був для нього і наступний рік. Журнал World Finance підрахував, що капітал, зароблений Соросом в 1993 році, дорівнює ВВП 42 країн. Він заробив стільки ж, скільки вся мережа «Макдональдс».

Соросу зливають інформацію?

Соросу сливают информацию?

Одні пояснюють успіхи інвестора хорошим фінансовим чуттям, підприємницькою інтуїцією, знанням психології людей і вмінням ризикувати. Інші вважають, що Соросу зливають інсайдерську інформацію високопоставлені політики, фінансисти і співробітники служб розвідки з різних країн світу. Приводом до цього стало рішення Паризького суду, який визнав Сороса винним в отриманні конфіденційної інформації та її подальшому використанні для власного збагачення. Суд встановив, що завдяки цій інформації мільярдер заробив понад 2 млн доларів на акціях банку Societe Generale. Сороса оштрафували на 2,2 млн євро.

Фінансові невдачі мільярдера

Финансовые неудачи миллиардера

У 1997 році інвестор спільно з російським олігархом Володимиром Потаніним створив офшор Mustcom, через який придбав 255 акцій ВАТ "Связьинвест". Через рік акції компанії подешевшали втричі через економічну кризу. Сорос продав акції ВАТ в 2004 році за 625 млн доларів. Їх покупка свого часу обійшлася йому в 1,9 млрд доларів.

Це не єдина його невдача. "По-великому рахунку, я не боюся все втратити. У мене ж є ще голова на плечах, а в голові цій ще є мізки», — каже фінансист.

Фонд Сороса

Фонд Сороса

Журнал Business Week оцінює сьогоднішній стан біржового гравця в 8,6 млрд доларів. Майже 5 млрд доларів він пожертвував на благодійність . Благодійні проекти курирує фонд Сороса. 

Зараз це розгалужена мережа благодійних організацій, програм і проектів, заснованих і фінансуються філантропом. Вона діє в 30 країнах світу. 

Свій перший фонд «Відкрите суспільство» Сорос заснував у 1979 році. Організація підтримує некомерційні проекти у сфері охорони здоров'я, прав людини, культури, мистецтва. Гранти отримують вчителі, журналісти, підприємці, студенти, люди творчих професій, науковці.

Фонд Сороса не фінансує комерційні проекти, наукові дослідження, гуманітарну допомогу, реставрацію пам'ятників та реконструкцію будівель, видавничі стартапи та довгострокові стажування за кордоном.

У 1990 році Сорос ініціював створення Центрально-Європейського університету в Польщі, Чехії та Угорщині. З 1996 по 2001 роки його фонд спонсорував проект «університетські центри Internet» в Росії. За цей час в 32 вузах країни почали функціонувати центри відкритого доступу до глобальної інформаційної мережі Інтернет . Сорос вклав у це 100 млн доларів, а російський уряд — 30 млн доларів. 

Фонд «Відкрите суспільство» успішно працює по всьому світу і зараз, щорічно виділяючи на премії і гранти 300 млн доларів. 

Книги 

Книги Джорджа Сороса

За своє життя фінансовий магнат написав кілька книг, серед яких:

 1. " Відкрите суспільство. Реформуючи глобальний капіталізм»; 
 2. «мильна бульбашка американської переваги. На що слід направити американську міць»;
 3. " нова парадигма фінансових ринків»;
 4. «епоха помилок: світ на порозі глобальної кризи».

Особисте життя

Личная жизнь Джорджа Сороса

Джордж Сорос був одружений тричі. З першою дружиною Уїтчак він прожив 23 роки. Друга дружина-мистецтвознавець Сьюзен Вебер. Вона була молодшою за чоловіка на 25 років. Сорос одружився з нею незабаром після офіційного розлучення з 1983 року. У шлюбі вони прожили 22 роки. 

Після розставання зі Сьюзен фінансиста не раз бачили в компанії " Міс Росія -98 " Анни Маслової. Він виявляв інтерес до скрипальки Дженніфер Чун, майже рік зустрічався з вдовою йорданського короля — королевою Нур.

Майже п'ять років тривав його роман з бразильською телезіркою Адріаною Феррейр. Сорос так і не одружився з нею: Їхні стосунки закінчилися судовим розглядом. Жінка зажадала в суді компенсацію 50 млн доларів за домагання, побої і моральну шкоду, але довести їх не змогла.

У 2013 році 83-річний мільярдер одружився втретє. Його обраницею стала 42-річна інструктор з йоги і продавець біоактивних добавок Таміко Болтон. Весілля відсвяткували пишно-торжество тривало три дні і три ночі. Серед 500 гостей були п'ятеро дітей Сороса, родичі нареченої, зірки шоу-бізнесу, політики, включаючи президентів кількох країн.

Мільярдер зараз

Миллиардер сейчас

Сорос з дружиною живе в резиденції в Нью-Йорку. З роками він відійшов від торгівлі на біржі: більше часу приділяє роботі свого фонду і світовій політиці. 

«зараз я найактивніше в Росії. Повторюємо те, що було під час розпаду СРСР. На жаль, різниця є", - так відповів Сорос на питання західного телеканалу про плани на майбутнє.