Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха Александра Флеминга

Історія успіху Олександра Флемінга: біографія» випадкового " першовідкривача антибіотика пеніциліну

Біографія вченого Олександра Флемінга, який відкрив антибіотик. Історія винаходу пеніциліну, легенди, цікаві факти, доля і наукова діяльність першовідкривача

А що, якщо ми вам скажемо, що створенням антибіотика пеніциліну людство зобов'язане безладу і мистецтву? Так вийшло, що винахідник ліків нового покоління, який врятував мільйони життів, навіть не очікував, що зробить видатне відкриття ХХ століття. За однією версією Олександр Флемінг просто чхнув в чашку з досліджуваними грибками, а за іншою — розвів пеніциліновий бульйон зовсім не в наукових цілях. І взагалі вчений у вільний час захоплювався так званим мікробним живописом. Так чи інакше, редакція worldbank.org.ua зібрала всі цікаві версії дивного відкриття, щоб розповісти їх вам.

Александр Флеминг: краткая справка об ученом

Олександр Флемінг: коротка довідка про вченого

Олександр Флемінг (Alexander Fleming) — Британський мікробіолог, бактеріолог. Першовідкривач лізоциму (антибактеріального агента). Вчений, який зумів виділити з цвілевих грибів Penicillium notatum пеніцилін-історично перший антибіотик.

  • Сфера діяльності: Бактеріологія, імунологія
  • Відкриття: лізоцим, пеніцилін
  • Дата народження: 6 серпня 1881
  • Місце народження: Великобританія , Шотландія, Дарвел
  • Дата смерті: 11 березня 1955 (73 роки)
  • Місце смерті: Великобританія, Лондон

«Коли я прокинувся на світанку 28 вересня 1928 року, я, звичайно, не планував революцію в медицині своїм відкриттям першого в світі антибіотика або бактерії-вбивці. Але я вважаю, що саме це я і зробив».

Легенда о Черчилле, которого не было

Легенда про Черчілля, якого не було

Олександр з'явився на світ у звичайній селянській родині 6 серпня 1881 року. Все дитинство майбутній винахідник провів на маленькій шотландській фермі. Про цей період життя вченого встигли створити цілу легенду:

«одного разу батько Олександра, Хуг Флемінг, повертався додому, коли почув відчайдушні дитячі крики. До свого жаху чоловік побачив хлопчика, потопаючого в болоті. Фермер, ризикуючи життям, кинувся в трясовину-і зміг врятувати дитину. Тоді-то з'явився батько бідолахи, на вигляд дуже багатий і знатний пан. Почав пропонувати гроші, але селянин навідріз відмовився.

Незнайомий джентльмен вирішив діяти хитрістю. Він вивідав, що у спасителя є маленький син Олександр і пообіцяв, що оплатить Освіта дитини фермера. Сказано-зроблено. 

І коли Олександр вже закінчив медичний інститут, став шанованим вченим і винайшов той самий пеніцилін, до нього звернувся давній благодійник. Його син знову потрапив у біду — захворів найважчою формою пневмонії. І його знову врятував Флемінг, цього разу молодший — вилікував винайденим антибіотиком.

І вже не потрібно пояснювати, що благодійником був сам герцог Мальборо, лорд Рендольф Черчілль, а з болота фермер врятував маленького Вінні. Того самого, кому довелося стати майбутнім прем'єр-міністром Великобританії Уїнстоном Черчиллем"»

Історія дуже зворушлива і чарівна, ось тільки це з першого до останнього слова-вигадка, придуманий журналістами ще в 1950-х роках! Флемінги і Черчіллі ні на якому болоті не зустрічалися, а герцог Мальборо ніколи не оплачував освіти Олександра. Більш того, прем'єр Вінстон Черчілль хворів не бактеріальною, а вірусною інфекцією. І на ноги його поставив не антибіотик, а німецький препарат сульфадіазин.

Как все начиналось: не хирургия, а лаборатория

Як все починалося: не хірургія, а лабораторія

Так як же склалася доля майбутнього Нобелівського лауреата насправді? Олександр в 7 років втратив батька, а ГОСПОДАРСТВО залишилося на вдові, його матері. Сім'я була змушена перебиватися на гроші, проте хлопець не просто закінчив парафіяльну школу і Академію Климанрока, а й зміг вступити в столичний Політех. Коли йому виповнилося 20 років, за власним бажанням відправився служити в Лондонський полк шотландської королівської гвардії.

Віддавши армії рік, Олександр вирішив повернутися в медицину. Він вступив до медичної школи при лікарні Святої Марії, гідно впорався з іспитами. На руках молодої людини був диплом Королівського коледжу хірургів, що відкривав дорогу в престижну професію. Але серце все — таки жадало іншого-відкриттів, експериментів і чогось нового, що поки ще ніхто не робив. Флемінг вирішив послухати себе і звернути з хірургії в бактеріологію.

«Всегда нужно делать что-то новое»: первые открытия

"завжди потрібно робити щось нове" : перші відкриття

Сьогодні можна з великою часткою ймовірності стверджувати, що відкриття лізоциму дійсно було волею випадку. Багаторазово переказувана історія виглядає так:

«Флемінг несподівано застудився, але не став відволікатися на нежить і продовжив працювати в лабораторії. Помічник приніс вченому чашечку свіжого Кава . Однак у мікробіолога несподівано засвербіло в носі і він взяв першу-ліпшу під руку чашечку, щоб не чхнути собі в напій. Яким же було здивування бактеріолога, коли він побачив, що його мокрота буквально вбила всіх мікробів, посіяних в посудині.

Але після вивчення загиблих мікроорганізмів вченого спіткало розчарування. Це були не небезпечні стрептококи, а абсолютно нешкідливі для людського організму бактерії. Однак саме цей випадок змусив Олександра Флемінга задуматися: А раптом є такий бактеріофаг, який натурально вбиває шкідливі мікроби?»

Рисунки бактериями и грибы-путешественники: как появился пенициллин

Малюнки бактеріями і гриби-мандрівники: як з'явився пеніцилін

В мережі і навіть в серйозних енциклопедіях є відразу дві абсолютно несхожі один на одного версії відкриття Флемінгом антибіотика. Об'єктивності заради розглянемо їх обидві.

Нечупара-вчений, відкрита кватирка і " вбивця бактерій»

В Інтернеті багато історій про те, ніби Олександр Флемінг був неакуратним і неохайним людиною, якій було навіть лінь прибиратися у власній лабораторії. Так, відправившись в поїздку, він забув вимити чашку Петрі з висадженої в ній колонією стрептококів. Але не забув відкрити кватирку, щоб провітрити приміщення. 

У цей самий час в сусідній лабораторії вивчали рідкісні цвілеві грибки, докучають астматикам. Так вийшло, що спори грибків з сусіднього кабінету «надуло» в лабораторію Флемінга. Та так вдало, що вони опинилися в тій самій чашці Петрі зі стрептококами. Ворогуючі види організмів, що називається, зійшлися в жорстокій сутичці, переможцем в якій стала цвіль. Притому відразу до приїзду Олександра Флемінга.

Вчений швидко розібрався в чому справа: сумнівів бути не могло, цвілеві грибки і були тим самим бактеріофагом — «вбивцею бактерій». Флемінг назвав субстанцію пеніциліном і продовжив її вивчати. Спершу він вбачав її застосування тільки в якості зовнішнього антисептика. Але друг і колега Говард Флорі зайшов у випробуваннях диво-препарату ще далі: бактеріолог ввів ударну дозу ліків лабораторній мишці, яка ніяк не постраждала в ході експерименту. Так, отже, антибіотик можна випробувати і на людях?

Бактеріальна Живопис і картини з мікробів

Але є ще одна цікава версія відкриття бактеріофага. У ній Олександр Флемінг постає не тільки вченим, а й справжнім художником-авангардистом. Дослідники його біографії стверджують, що Флемінг захоплювався незвичайним живописом — мікробним артом. На користь своєї точки зору вони навіть готові продемонструвати репродукції незвичайних картин, створених легендарним бактеріологом.

В чому полягає таке Мистецтво ? Художник бере шматочок промокального паперу і наносить на нього контури малюнка. Потім поміщає "полотно «в чашку Петрі і обробляє спеціальним» желе" — агар-агаром. Вже на цю основу висіваються різнокольорові культури бактерій, які забарвлюють собою малюнок. Що стосується Олександра Флемінга, згідно з цією версією, він досяг великих успіхів в отриманні всіляких квітів з поєднань мікробів.

Але повернемося до пеніцилінового бульйону. Створюючи свої живі картини, Флемінг з невдоволенням помічав, як на малюнку сусідні колонії бактерій знищують один одного, псуючи тим самим всю композицію. Шляхом довгих експериментів Олександр нарешті знайшов розчин, який перешкоджав цьому неподобству. Досить було обробити пеніциліном контури зображення, як сусідні кольори переставали ворогувати один з одним.

Про свої досліди мікробіолог розповів колегам. Тоді-то його колега Стюарт Греддок запропонував ризикований експеримент-випробувати дію пеніциліну на собі. Так як Греддока долали синусити і гайморити, він був готовий на все, щоб від них позбутися. Флемінг на страх і ризик призначив приятелю лікування пеніциліном-і, о диво! Доктору вже через кілька годин стало краще.

Наследие Флеминга, работа Флори и Чейна и конец жизненного пути

Спадщина Флемінга, робота флорі та Чейна та кінець життєвого шляху

Буде справедливим відзначити, що сам Олександр Флемінг завершив роботу над антибіотиком тільки відкриттям ліки. Досліди по виділенню кристалічного пеніциліну здавалися йому складними. Більш того, вчений не володів необхідним обладнанням. Тому він передав дослідження іншим чудовим бактеріологам-Говарду флорі і Ернсту Борису Чейну, які і завершили розпочате.

У 1945 році Флемінг, Чейн і флорі стали володарями Нобелівських премій «за відкриття пеніциліну і його цілющого впливу при різних інфекційних хворобах». А через 10 років Олександра Флемінга не стало. У 1955 році він помер у власному будинку від серцевого нападу. Прах вченого був з пошаною похований у Соборі Святого Павла.

Ми в worldbank.org.ua вважаємо, що головний урок з дивовижної історії Олександра Флемінга наступний: завжди, кожен момент свого життя готуйтеся зробити велике відкриття! Адже навіть в такій суворій і серйозній сфері, як Наука , завжди є місце випадковостям і збігам, які призводять до доленосних моментів. Хоч історія відкриття пеніциліну встигла обрости легендами, домислами і різними варіантами того, що відбувається, ясно одне: Олександр Флемінг — талановитий вчений і невтомний винахідник. Якому трохи допоміг Його Величність Випадок відкрити антибіотик, який врятував мільйони життів в роки найстрашнішої війни в історії людства.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал " історія успіху Олександра Флемінга: біографія «випадкового» першовідкривача антибіотика пеніциліну» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «історія успіху», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.