Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Франсуаза Беттанкур-Майерс: история успеха

Франсуаза Беттанкур-Майерс: історія успіху спадкоємиці Імперії L'oréal та найбагатшої жінки у світі

Зі статті ви дізнаєтеся про історію успіху нелюбимої дочки, спадкоємиці імперії L'oréal і найбагатшої жінки в світі - Франсуазі Беттанкур-Майерс

Письменник Тома Санктона якось сказав, що Франсуаза Беттанкур-Майерс живе у своєму коконі. Дійсно, володарка мільярдів веде замкнутий спосіб життя. Бізнесвумен віддає перевагу книгам і грі на фортепіано світським раутам. Вона написала шість книг: п'ять томів біблійних досліджень та генеалогію грецьких богів. 

Отримавши у спадок від матері капітал в $39,5 млрд, Франсуаза не тільки його не розтратила, а й примножила вдвічі. Навесні 2022 року Беттанкур-Майерс стала найбагатшою жінкою планети, але, як і раніше, рідко з'являється в суспільстві і майже не дає інтерв'ю. Хто вона, одна з найбільш закритих для суспільства і впливових жінок світу?

Франсуаза Беттанкур-Майерс-це (коротка довідка)

Краткая справка о Франсуазе Беттанкур-Майерс

Франсуаза Беттанкур-Майерс-це:

 • Бізнесвумен;
 • Письменниця;
 • Вчений;
 • Співзасновник благодійного фонду Беттанкур-Шуллера;
 • Власниця компанії L'oreal, в структуру якої входять 36 брендів: Lancome , Yves Saint Laurent , Biotherm, Giorgio Armani Beauty, Garnier та інші; 
 • Найбагатша жінка у світі станом на Березень 2022 року (статок $ 79,6 млрд);
 • Займає 13 місце в загальному рейтингу Forbes .

Коротка інформація про Франсуазу Беттанкур-Майерс:

 • Дата народження: 10 липня 1953 року (69 років на 2022 рік).
 • Місце народження: Нейї-сюр-Сен, Сена, Франція .
 • Професія: підприємець.
 • Сімейний стан: одружена з Жаном-П'єром Майерсом генеральним директором французького виробника спиртних напоїв Tethys SAS, членом ради директорів Nestle і L'oreal.
 • Діти : сини Жан-Віктор і Ніколя.

Доходи L'oreal зросли в 10 разів завдяки зв'язкам Діда Франсуази з нацистами

Доходы L'Oreal выросли в 10 раз благодаря связям деда Франсуазы с нацистами

Косметичну компанію заснував Дід Франсуази Ежен Шуллер. У його батьків була кондитерська в Парижі, тому вони змогли оплатити навчання сина в коледжі, а потім в Інституті прикладної хімії. Отримавши диплом, Ежен влаштувався лаборантом в Сорбонну. Він міг би і далі займатися наукою, але втрутився випадок. 

Власник Паризької Перукарні звернувся до Ежена з незвичайним проханням: розробити склад для фарбування волосся. У 1900 — х француженки майже не фарбували волосся, тому що до складу фарб входив свинець-метал, небезпечний для здоров'я. Ежен Шуллер мав складне завдання: створити нову досконалу формулу фарб для волосся. Він з нею впорався. У 1909 році дід Франсуази заснував компанію з виробництва безпечної фарби для волосся, яка незабаром стала називатися L'oréal.

У середині 1930-х років, коли світ зіткнувся з Великою депресією, Ежен Шуллер шукав шляхи мінімізації збитків. Він першим запропонував відмовитися від фіксованої місячної або погодинної оплати праці і платити робітникам пропорційно виконаному обсягу. Цю схему він застосував у своїй компанії. І все ж фінансовим процвітанням L'oréal зобов'язана зв'язкам власникам з німецькими нацистами.

До лав фашистів його завербував лідер підпільної організації La Cagoule Ежен Делонкль. Шуллер допомагав її членам фінансово і надавав приміщення для таємних зустрічей. Власник косметичної компанії не приховував, що ідеї і динамізм Адольфа Гітлера йому симпатизують. 

Темною плямою на біографії L'oréal залишилися зв'язки засновника з Гельмутом Кнохеном. Кнохен організував і очолив нацистський терор у Франції в роки Другої світової війни, активно сприяв депортації французьких євреїв до таборів смерті. 

Податкові декларації Шуллера за 1940-1943 роки свідчать про те, що в роки війни чистий дохід L'oréal виріс в 10 разів, перевищивши 2,3 млн франків. Історики переконані, що основа такого стрімкого фінансового успіху — зв'язки бізнесмена з фашистами.

"Мідія, що прилипла до каменю": 20 років Франсуаза залишалася в тіні матері

Шлях успіху Франсуази Беттанкур-Майерс нерозривно пов'язаний з її матір'ю Ліліан Шуллер. Майже двадцять років дочка залишалася в її тіні. Жінки були повними протилежностями один одному, відносини між ними не складалися.

Ліліан рано залишилася без матері, з п'яти років її виховував батько. У п'ятнадцять вона вже працювала на сімейному підприємстві, клеїла етикетки на флакони з шампунями. Їй було 35 років, коли не стало Ежена Шуллера. Ліліан очолила сімейний бізнес : вона вела справи досить успішно і не раз очолювала рейтинг найбагатших жінок світу. 

Франсуаза — її єдина дочка. У 1950-му Ліліан познайомилася з перспективним політиком Андре Беттанкур і незабаром вийшла за нього заміж. 10 липня 1953 у них народилася Франсуаза.

«батько займався політикою, часто бував у від'їзді, але мама заповнила цю прогалину. Коли я була маленькою, мене називали Мідією, що прилипла до каменю, так сильно я була до неї прив'язана. Я багато подорожувала з мамою і постійно бачила її до того, як деякі люди втрутилися в наше життя і наші відносини», — сказала Франсуаза в одному з інтерв'ю.

Роки, проведені разом, мали зблизити жінок, але цього не сталося. Позначилися різні темпераменти, спосіб життя, цінності та інтереси. Ліліан обожнювала Світське життя, блищала в суспільстві, оточувала себе предметами розкоші. Франсуаза, навпаки, була замкнутою, одягалася скромно, обходилася в побуті без надмірностей. Виходам у світ вона воліла музику і книги.

Дівчинка виховувалася в родині католиків, закінчила католицьку школу, пізніше отримала вчений ступінь з міжнародних відносин християн і євреїв. Фундаментальні наукові дослідження, які з молодості захопили Франсуазу, її мати категорично відкидала. Не прийняла вона їх навіть десятиліття потому. В інтерв'ю The New York Times у 2009 році 86-річна Ліліан назвала дочку «холодною дитиною».

Дочка та внучка антисемітів вийшла заміж за онука рабина, замученого в Освенцімі

Дочь и внучка антисемитов вышла замуж за внука раввина, замученного в Освенциме

Про зв'язки Ежена і Ліліан Шуллер з німецькими фашистами журналісти згадали в 1984 році, коли Франсуаза Беттанкур вийшла заміж за Жана-П'єра Майєрса. Його дід-рабин загинув в Освенцимі. Жан-П'єр виховувався в іудейській родині, а дід і мати Франсуази, як уже говорилося вище, співпрацювали з гітлерівцями.

«можливо, мої батьки воліли б, щоб я вийшла заміж за католика, як вони самі, але вони були раді вже тому, що я щаслива», — так прокоментувала Франсуаза своє заміжжя.

Реальність відрізнялася від її слів кардинально. Реакція батька на майбутнього зятя-іудея невідома, але мати була категорично проти. Після весілля протиріччя між Ліліан і Франсуазою загострилися: жодна не хотіла йти на компроміс. Загострення пристрастей не стих навіть після народження синів Жана-Віктор і Ніколя. 

У 2003 році Ліліан і Франсуаза перестали спілкуватися. Юристи матері звинуватили в цьому дочку, заявивши, що їй нічого не варто постукати в двері Ліліан. Тим більше що вони знаходилися навпроти. Франсуаза цей випад не прокоментувала.

Судові тяжби Ліліан і Франсуази: мати готова була воювати до кінця, але програла 

Новий етап у їхніх стосунках розпочався у 2007 році, через місяць після смерті Андре Беттанкура. Франсуаза, яка спостерігала два десятиліття, як Ліліан витрачає нечувані суми на подарунки своєму приятелеві-фотографу Франсуа-Марі Баньє, звернулася в Суд . В цілому сімейний бізнес втратив на презентах $ 1,3 млрд.крім того, у Баньє був контракт з L'oréal, за яким він отримував €700 000 щорічно як «Художній консультант».

Поки був живий батько, дочка не хотіла «виносити сміття з хати», але після його смерті вона звинуватила Баньє в зловживанні довірою Ліліан. Ліліан познайомилася з художником і фотографом Баньє в 1987 році, коли той знімав її для обкладинки журналу Égoïste. Вони швидко подружилися, а незабаром мати Франсуази почала йому протегувати.

У суді Ліліан Беттанкур стала на бік друга і погрожувала позбавити дочку спадщини. Розгляд йшов кілька років, одним з головних доказів правоти Франсуази стали аудіозаписи, зроблені дворецьким. На стрічці чути, як Ліліан скаржилася, що Баньє занадто багато вимагає від неї. 

Із записів також з'ясувалося, що Беттанкур-старша не завжди віддавала звіт своїм діям. Вона збиралася усиновити літнього Баньє, подарувати йому острів і зробити єдиним спадкоємцем. 

Франсуаза щодо новоспеченого «братика» заявила: «він дійшов вже до межі. Увійшов в нашу сім'ю як блазень, потім наперсник, а потім став самим Распутіним. Не можна дозволяти йому більше куражитися".

Баньє чутки про усиновлення заперечував. Покровительствующая йому Ліліан готова була воювати до кінця за право розпоряджатися грошима L'oréal, але цю війну вона програла. 

Розслідування йшло довго: спочатку ним займалися фахівці з фінансових злочинів. Восени 2009 року справу передали до суду, але розгляд затягувався через відмову Беттанкур-старшої від медичного огляду.

Каменем спотикання став і закон Франції, за яким звинуватити підозрюваного в шахрайстві могла тільки його жертва. Франсуаза не могла бути визнана такою, поки її мати була дієздатною. Дочка наполягала на визнанні матері психічно нездоровою і обмеження її дієздатності.

Коли медична експертиза діагностувала у мадам Беттанкур хворобу Альцгеймера та деменцію, суд став на бік Франсуази. Вона та її старший син Жан-Віктор були призначені опікунами Ліліан. Фотограф Баньє отримав тюремний термін.

Беттанкур-Майерс звинуватили у підкупі важливого свідка

У липні 2016 року цей скандал навколо Сім'ї Беттанкур вибухнув з новою силою. Тоді ЗМІ звинуватили Франсуазу Беттанкур-Майерс у підкупі свідків. Приводом для цього став кредит на 300 тисяч євро, який вона надала бухгалтеру Ліліан. Бухгалтер був ключовою фігурою у справі про спадщину. 

Скандал незабаром оселився, а стосунки Ліліан і Франсуази нарешті почали налагоджуватися. І все ж полюбити дочку мадам Беттанкур так і не змогла. За кілька років до смерті вона дала відверте інтерв'ю Le Journal de Dimanche, в якому сказала про Франсуазу:

«їй хотілося бути схожою на мене і все ж вона моя повна протилежність. Вона просто скалка в дупі, нею рухає підлість. Ми з нею не можемо розмовляти. Знаєте, коли між матір'ю і дочкою такі відносини, це Кранти». 

Ліліан Беттанкур померла у 2017 році у віці 94 років. 

Фінансовий успіх Франсуази Беттанкур-Майерс

Финансовый успех Франсуазы Беттанкур-Майерс

Спадкоємиці Імперії L'oréal належить 33% акцій. Акціями L'oréal її сім'я володіє через фонд Téthys Invest, який подружжя Майерс створили в 2016 році для інвестицій в різні сектори економіки. Очолює фонд Франсуаза. 

Одним з перших вкладень стала покупка міноритарного пакету акцій мережі приватних клінік Elsan в 2017 році. В офіційній заяві говорилося, що це частина проекту з підтримки системи охорони здоров'я. Наступного року фонд придбав 20% компанії Galileo Global Education, до якої входять понад 30 навчальних закладів. Серед них школа моди і дизайну в Мілані, Бізнес-школа в Парижі.

У тому ж 2018 році компанія L'oréal показала найкраще зростання продажів за останнє десятиліття. Завдяки цьому Франсуаза Беттанкур-Майерс збільшила свої статки на $7 млрд і зайняла 15-е місце в рейтингу найбагатших людей планети. У 2021 році бізнесвумен піднялася на 12-й рядок з капіталом $73,6 млрд. за рік вона його примножила на $6,3 млрд. 

Вражаючі результати показує сегмент L'oréal Luxe: кожен бренд, що входить в нього дає щорічне зростання прибутку більше 10%. Економічний потенціал є і у косметики Vichy і CeraVe. Фінансові аналітики відзначають, що застій на великих ринках Західної Європи, пов'язаний з коронавірусною пандемією, не вплинув на планомірне зростання L'oréal Paris. Косметичний концерн при Франсуазі зміцнив позиції на азіатському ринку, в тому числі на китайському. 

Косметичний концерн йде в ногу з часом. Придбання канадської фірми Modi Face дозволило йому збільшити продажі в Інтернеті. Компанія займається просуванням товарів L'oréal в Digital-форматі. У перший рік кількість онлайн-продажів зросла на 34%. Зараз більше 10% від загального обсягу продукції продається через Інтернет . Цей показник буде рости і в майбутньому.

Власниця косметичної імперії вважає, що секрет успіху полягає в «впевненості в своєму президенті L'oreal і його командах по всьому світу».

Допомога вченим і глухим

Франсуаза очолює благодійний фонд Беттанкур-Шуллер. Пост віце — президента Фонду займає її чоловік, а керуючого директора-молодший син Ніколя. Річний бюджет - 250 млн євро, які розподіляються наступним чином:

 • 55 % - на наукові дослідження та освітні проекти;
 • 33% - на соціальні та гуманітарні проекти;
 • 12 % — на проекти в сфері культури і мистецтва. 

Фонд підтримувати талановитих вчених в області біомедицини. Претендувати на» премію для науки про життя " можуть фахівці молодше 45 років.

Ще один благодійний напрямок, який курирує Франсуаза, — допомога глухим людям. Виступ професора Брюно Фраше про слабочуючих і глухих людей спадкоємиця імперії L'oreal почула на благодійній вечері. Фраше говорив про вимушену ізоляцію, в якій опиняються такі люди, про роздратування, яке викликає їх глухота в суспільстві. 

Його промова настільки вразила Беттанкур-Майєрс, що вона почала фінансувати встановлення кохлеарних імплантатів для людей з вадами слуху в 2005 році і все ще робить це. Франсуаза і Брюно Фраше написали у співавторстві посібник «Слух для чайників».

Трохи божевільний і поглинений музикою

Гра на фортепіано — давня пристрасть бізнес-леді. Вона віддасть перевагу багатогодинне розучування творів класиків спілкуванню з людьми.

«я завжди був трохи божевільним і захопленим музикою. Я успадкувала цю любов від двох своїх бабусь, з якими була знайома. Мені пощастило, що протягом усього життя мене супроводжували чудові вчителі фортепіано. Мені вдалося пронести любов до цього інструменту крізь роки. Я люблю грати Баха, у кожного своя пристрасть!"- зізналася Франсуаза в одному з інтерв'ю.

За її словами, жодного дня не проходить, щоб вона не торкнулася клавіш улюбленого інструменту.

Висновок

Важка чорна оправа окулярів, пряме волосся, зморшки на обличчі, скромний темний одяг — зовні Франсуаза не виглядає як жінка-мільярдер. Вона не витрачає бездумно гроші і не купує предмети розкоші. 

Бізнесвумен вважає себе «примхливою людиною, щастя якого — знаходиться серед музики і книг». Світ слави, бізнесу і багатства з Його закону її не приваблює. 

Що ж, у багатих свої примхи, але, думається, що Франсуаза лукавить. Після смерті Ліліан акціонери завмерли в напрузі, не знаючи, які кроки зробить спадкоємиця. Незабаром вони розслабилися, бо дочка перевершила матір. Талант і чуття підприємця, раціоналізм вченого, вміння зібрати команду професіоналів принесли результати. 

Сьогодні L'oreal — друга за вартістю компанія у Франції. Вона поступається тільки нафтовому гіганту Total Fina Elf. Найпопулярніші і продаються марки косметики належать концерну L'oreal. І в цьому заслуга Франсуази і її сім'ї.