Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Татьяна Бакальчук: история успеха

Тетяна Бакальчук: історія успіху і біографія засновниці Wildberries і найбагатшої жінки Росії

Хто така Тетяна Бакальчук, як вона створила Wildberries і зробила його унікальним. Біографія, історія і секрети успіху від найбагатшої Росіянки

Wildberries не потребує представлення-це найбільший в Росії маркетплейс, потіснив таких гігантів — як Ozon , Яндекс .Маркет і СберМегаМаркет. Але "дикі ягоди" привертають увагу не тільки значними фінансовими показниками і яскравим кислотним інтерфейсом. Не менш яскрава і Історія засновниці «Вайлдберріз» — Тетяни Бакальчук. Редакція міжнародного бізнес - журналу  https://worldbank.org.ua збирається з'ясувати, як вчительці англійської мови в декреті вдалося запустити стільки масштабний проект електронної комерції і стати другою жінкою-мільярдером в Росії.

Тетяна Бакальчук - хто це: коротка довідка

Татьяна Бакальчук — кто это: краткая справка

Тетяна Бакальчук — співзасновник і власник найбільшого російського маркетплейсу Wildberries. Є другою жінкою-доларовим мільярдером у всій історії Росії-і її статки вже перевищують вартість активів попередниці Олени Батуріної, яка займала пост найбагатшої Росіянки з 2004 року.

 • Статок: 2,1 млрд доларів
 • Джерело капіталу: онлайн-рітейлер Wildberries (99 %), банк «Стандарт-Кредит» (1 %), який використовується для касово-розрахункової діяльності «Диких ягід»
 • Посада: СЕО маркетплейсу " Вайлдберріз»
 • Дата народження: 16 жовтня 1975 (47 років)
 • Сімейний стан: одружений, четверо дітей

На справжній день Тетяна Бакальчук займає 39-у позицію в рейтингу російських мільярдерів-2022 ( Forbes ). 

Життя до " Вайлдберріз»: одного разу мама трьох дітей…

Жизнь до «Вайлдберриз»: однажды мама трех детей…

Достеменно ясно, що Тетяна Бакальчук з'явилася на світ 16 жовтня 1975 року. Про подальшу біографію вона вважає за краще не поширюватися пресі: журналістам лише відомо, що в 1992 майбутня підприємниця закінчила газопровідну середню школу, поступила в Московський державний обласний соціально-гуманітарний інститут, звідки вийшла дипломованим фахівцем — викладачем англійської мови. Потім познайомилася з радіофізиком Владиславом Бакальчуком, який став її чоловіком і, згодом, співзасновником «Вайлдберріз». Ідея ж Інтернет - магазину одягу прийшла до Тетяни, коли вона перебувала в декреті з першою дочкою — в 2004 році.

Як починався Wildberries: перші успіхи і труднощі

Как начинался Wildberries: первые успехи и трудности

Спочатку Тетяна підробляла репетиторством, але це не приносило серйозного доходу. Тоді жінка переключилася на продаж одягу з каталогів німецьких магазинів Otto і Quelle. Для цього і був розроблений сайт Wildberries.ru, засновано ТОВ» Вайлдберріз " зі статутним капіталом 10 млн рублів.

Чому така назва? Досить згадати, що Тетяна Бакальчук-вчитель англійської. Їй не склало труднощів придумати соковитий і незвичайний нейм Wildberries — «дикі ягоди». Інтерфейс і назва інтернет-магазину переслідували спільну мету — допомогти покупцям скласти яскравий образ.

Спочатку Тетяна все робила сама: замовляла і забирала посилки, перетворила квартиру в справжній склад. Лише через рік підприємниця орендувала офіс і делегувала завдання операторам, програмістам і кур'єрам. У 2006 проект розширився від продажу одягу з каталогів до співпраці з невеликими європейськими виробниками.

Маркетплейс, який побудувала жінка « "дикі ягоди" vs. конкурент

Маркетплейс, который построила женщина: «Дикие ягоды» vs. конкуренты

Мабуть, головний козир "Вайлдберріз" перед конкурентами був у тому, що цей магазин був створений жінкою для жінок:

 1. Можливість безкоштовно «просто приміряти» замовлений одяг в пункті видачі і повернути його, якщо модель не підійшла: до Бакальчук цей момент не продумав ніхто. Клієнтки швидко зрозуміли, що їм не пропонують «кота в мішку» — це посилило довіру до «Диким Ягодам».
 2. Першою в Рунеті почала продавати не тільки одяг, але і взуття через Інтернет, що було спершу справжнім нонсенсом.
 3. Заява про себе як про універсальний маркет з широким асортиментом товарів: багато конкурентів згодом зізнавалися, що їм вийшла боком концентрація на певних товарних категоріях. Для "Вайлдберріз" ж це рішення дозволило наростити клієнтську базу і здорово збільшити трафік.
 4. Введення безкоштовної доставки для замовлення на будь-яку суму і на будь-яку відстань. Спершу рішення виглядало збитковим, але саме воно дозволило в 2012 обігнати головного конкурента — «Озон».
 5. Велика увага — власній команді: «у нас працюють кращі з кращих — і багатьох з них виростили і навчили ми самі». 

Нерідко підприємниця покладалася тільки на свою інтуїцію — впроваджувала те, що їй, як покупниці, подобалося. Чи варто говорити, що чуття рідко підводило?

Тетяна Бакальчук сьогодні: друга жінка-мільярдер в Росії

Татьяна Бакальчук сегодня: вторая женщина-миллиардер в России

Найбагатша росіянка вже точно не хизується своїм новим статусом. Навпаки, бізнесвумен зізнається, що він лише додає відповідальності і додаткової роботи. Сьогодні Тетяна продовжує розвиватися сама і розвивати " дикі ягоди»:

 • Підтримує стратегію win-win — знизила комісію для продавців на «Вайлдберріз» з 38% до 15 %.
 • Сприяє розвитку російського підприємництва: запустила центри експертизи електронної комерції Wildberries, навчальні нових селлерів в Москві, Петербурзі, Брянську, Ульяновську, Архангельську, Липецьку.
 • Активно автоматизує технологічні процеси маркетплейсу і залучає до співпраці російських дистриб'юторів.

Компанія розвивається завдяки зусиллям трьох людей: на Тетяні-комерція — переговори, асортимент, на чоловіка Владислава Бакальчука-ІТ і стратегія, на діловому партнері Сергія Ануфрієва-доставка, Логістика , Служба безпеки. "Влад — це мозок компанії, Тетяна — серце, Сергій-м'язи». Де-юре Тетяна-генеральний директор і 100% власник ТОВ «Вальдберріз». Однак де-факто, за економічною участю, кожному з трьох партнерів належить по 30-35% бізнесу. Втім, вони самі не зацікавлені в розподілі часток: «ми все робимо спільно».

"неправильна мільярдерка": секрет успіху Тетяни Бакальчук

«Неправильная миллиардерша»: секрет успеха Татьяны Бакальчук

В історії Тетяни Бакальчук частенько шукають прихований підступ-як же простій російській жінці вдалося стати мільярдером? Але якщо детально розглянути її біографію, то можна побачити, що великому успіху є чимало передумов:

 1. Тетяна не отримувала традиційної економічної освіти: вона пробувала, вчилася, експериментувала в процесі, на практиці.
 2. Бакальчуки фактично першими в Рунеті почали продавати одяг — вчасно зайняли порожню нішу, в той час як інші онлайн-магазини цікавилися книгами, електронікою, товарами для дому.
 3. Коли Бакальчук почала займатися бізнесом, не замислюючись про гендерну нерівність: не акцентуючи уваги на тому, що вона жінка-підприємець, працювала нарівні з чоловіками.
 4. Бізнесвумен зізнається, що якщо сильна сторона чоловіка і співзасновника Владислава — інтелект, то її коник — емоційний інтелект і емпатія. Уміння розуміти і відчувати людей допомагає і з співробітниками, і з діловими платформами.
 5. На відміну від багатьох публічних людей і бізнесменів-мільярдерів не використовує епатаж і скандальний піар для просування особистого бренду. Воліє не афішувати особисте життя, а концентруватися на роботі.
 6. Тетяна дуже рідко робить фотосесії для преси — публічні видання використовують одні й ті ж фото. На це вона сама каже: «якщо ви вважаєте, що у людини, жодного разу не давав інтерв'ю і навіть публічно не фотографувався, є відомі цитати, – прочитайте цю фразу спочатку».

Тетяна Бакальчук вважає, що їй багато в чому допомагає любов до читання. Притому читає вона не бізнес-літературу, а філософські і навіть дитячі видання: «якщо у тебе є якесь питання або дилема або потрібна якась підказка, це можна в будь-якому місці знайти-в спілкуванні або книзі». 

Принципи життя і бізнесу від засновниці Wildberries

Принципы жизни и бизнеса от основательницы Wildberries

Якщо раніше Тетяна Бакальчук не прагнула до спілкування з журналістами, то тепер власниця найбільшого російського маркетплейсу охоче контактує з пресою. З її інтерв'ю можна виділити чимало цінних порад:

 • Бізнес не повинен асоціюватися тільки з одним управлінцем. Коли ви замикаєте все на собі, з вашою відсутністю компанія перетворюється в хаос.
 • Найкращий Керівник — той, чия воля не відчувається. Тоді можна виростити команду, здатну самостійно приймати рішення.
 • Не завжди потрібно робити саме те, що рентабельно: безкоштовна Примірка для нас невигідна, ми отримуємо 50-60% відмов, але відмовлятися від цього не збираємося.
 • Я віддаю перевагу open space закритій кабінетній системі — не хочу відгороджуватися від співробітників перегородками.
 • Криза — це не тільки небезпека, а й можливість. Коли конкуренти звільняють співробітників, зіткнувшись зі складнощами, ми набираємо кадри, що осводилися.
 • Ми не плануємо ні IPO , ні залучення інвестицій: нам важливіше залишатися вільною і незалежною компанією.
 • Ми не звикли орієнтуватися на інших, у нас свій шлях: поки конкуренти витрачаються на зовнішні банери і телевізійну рекламу, ми вкладаємося у власні цілі.
 • Бізнес повинен бути гнучким, вміти швидко змінюватися. Клієнтам потрібні низькі ціни? Будь ласка, у нас будуть постійні розпродажі. "Асортимент і ціни — те, що є у китайців, але Сервіс, — те, чого немає».
 • Наші плани на майбутнє: «дивитися тільки вперед, йти тільки вперед, не озиратися назад, вирішувати поточні завдання».

Тетяна Бакальчук згадує: "жартували: А давайте станемо інтернет-магазином №1 в Росії? Але це ніколи не було основною метою. Ми працювали, по-перше, щоб поліпшити сервіс, тому що це запорука розвитку, по-друге — над економікою бізнесу, оптимізували свої витрати» (з інтерв'ю для Forbes).

"ми інтроверти": сімейне життя подружжя Бакальчук

«Мы интроверты»: семейная жизнь четы Бакальчук

Про себе і чоловіка Тетяна каже: «ми інтроверти, не любимо виступів, інтерв'ю та конференцій». Так як Владиславу публічність не до вподоби ще більше, то він ніколи не засмучується, що дружина вийшла в сімейному бізнесі на перший план і фактично представляє обличчя «Вайлдберріз».

Однак після того, як Тетяну оголосили найбагатшою жінкою Росії і кожен крок «Вайлдберріз» став посилено обговорюватися в ЗМІ, стало зрозуміло, що від милої серцю закритості доведеться відмовитися, інакше компанію просто перестануть сприймати всерйоз. "Якщо зупинити цей процес неможливо, то залишається лише його очолити», — зізнається Forbes Woman Бакальчук. 

Про своїх дітей Тетяна говорить коротко: «у них немає зіркової хвороби. діти нами пишаються, але в цілому в житті нічого не змінилося». За словами бізнесвумен, найважчими для сім'ї були 2012-2013, коли діти не бачили її і Владислава тижнями. "Хочеться, щоб вони виросли цілісними і самодостатніми особистостями і, найголовніше, щоб вони самореалізувалися».

Самій Тетяні не особливо подобається, що в контексті компанії особливо значущим є саме її ім'я, адже розвиток бізнесу було завжди спільною справою. Але вона розуміє, що історія селф-мейд-Жінки працює виключно на благо «Вайлдберріз». Тема жіночого лідерства, нова рольова модель актуальні в суспільстві-і Бакальчук це підтримує.

«для мене стати другою жінкою-мільярдером ніколи не було самоціллю. І якщо через якийсь час замість «Бакальчук» будуть говорити Wildberries, це буде знаком того, що ми все робимо правильно».

Колись Тетяна викладала англійську і підробляла репетитором, а в декреті почала торгувати одягом з каталогів Otto і Quelle. Сьогодні ж вона доларовий мільярдер з особистим капіталом в $2,1 млрд, найбагатша росіянка в історії. Редакція  https://worldbank.org.ua вдалося з'ясувати, що у грудні 2021 року американський Forbes назвав її лідером за динамікою зростання серед усіх мільярдерів світу — показник склав понад 1000 %. І це не дивно, адже в минулому році оборот «Вайлдберріз» збільшився в два рази, склавши 884 млрд рублів, з яких 40% припали на одяг, взуття та аксесуари. Але все це-не межа для Тетяни Бакальчук: вона має намір розширювати свій бізнес на 19 країн світу і розвивати власний фінтехсервіс.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " Тетяна Бакальчук: історія успіху і біографія засновниці Wildberries і найбагатшої жінки Росії» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « маркетплейси ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.