Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Лучшие шахматисты мира

Список найкращих шахістів світу за всю історію. Найкращі спортсмени у 2023 році

Пропонуємо Вам ознайомиться зі списком кращих шахістів світу за всю історію, кілька слів про правила гри і її історії, так само ви дізнаєтеся про систему підрахунку. Найкращі шахісти 2022 та 2023 років

Шахи з повним правом вважаються найстарішою і рейтинговою настільною грою людства. За найскромнішими підрахунками люди грають в них протягом ось уже більше 1500 років. Перший шаховий чемпіонат світу відбувся в далекому 1886 році.  Цікаво, що за минулі з того часу 135 років титул чемпіона змогли отримати лише 15 осіб. Хто вони? 

 1. Вільгельм Штейнц
 2. Емануель Ласкер 
 3. Хосе Рауль Капабланка
 4. Олександр Альохін 
 5. Михайло Ботвинник 
 6. Боббі Фішер
 7. Анатолій Карпов 
 8. Гаррі Каспаров 
 9. Володимир Крамник 
 10. Вішванатан Ананд 
 11. Віра Менчик
 12. Нона Гапріндашвілі 
 13. Хоу Іфань
 14. Пір Мерфі
 15. Тигран Петросян

Кілька слів з історії

Батьківщиною шахів офіційно вважається Індія . Саме з цієї країни захоплюючу гру спочатку завезли в Європу, а потім вона вирушила «подорожувати» по всіх інших континентах. Про ім'я винахідника сьогодні нічого не відомо, але на думку істориків, ми маємо справу не з однією людиною, а з великою кількістю людей, які протягом тривалого тимчасового періоду створювали схожі між собою розваги.

До наших днів дійшла легенда про якогось мудреця і жорстокого індійського царя на ім'я Шахрам. Використовуючи шахи, мудрець постарався продемонструвати недалекому правителю, що для держави важлива кожна фігура від короля і ферзя до пішака. Незвичайний Гра настільки вразила царя, що він наказав навчитися грати в неї всім своїм підданим.

Мудрецю ж Шахрам запропонував вибрати для себе нагороду. Але і тут брахман продемонстрував далекоглядність і хитрість. Він попросив оплатити його поради зерном. Покласти на одну клітку шахової дошки одне Зерно . На другу в два рази більше і так до тих пір, поки не закінчаться клітини. Правитель погодився і віддав слугам розпорядження розплатитися з мудрецем. Ось тільки через деякий час йому доповіли, що такої кількості зерна немає у всій Індії. Шахрам зрозумів, що таким чином йому знову піднесли урок, на цей раз, продемонструвавши, що не варто в житті недооцінювати дрібниці.

Назва гра «шахи» утворено від двох перських слів – «шах мат», які дослівно переводяться, як «цар безпорадний».

Однак, далеко не всі дослідники згодні з тим, що Шахи мають індійське походження, деякі історики впевнені, що винахідником гри є китайський полководець Хан Синь (231-196 роки до н.е.). Він використовував шахову дошку та фігури для складання плану майбутніх битв. З цієї причини, китайська назва шахів - xiangqi перекладається, як «гра в слона» і є відсиланням в Стародавній битві, що увійшла в історію країни.

Аж до 1880 року правила гри неодноразово змінювалися. До кінця 19 століття вона набула змагального характеру, і в підсумку в 1886 році було вирішено провести перший в світі шаховий чемпіонат. Його переможцем і першим світовим чемпіоном з шахів став Вільгельм Стейніц.

Методики підрахунку

Інтерес до того, хто ж є кращим, був, є і буде завжди. Ось тільки на практиці підрахувати і порівняти рівень майстерності шахістів дуже непросто. Це пов'язано з тим, що через велику кількість особливостей гри кількість перемог не є реальною ознакою того, що один гравець «крутіший» за іншого.

На сьогоднішній день в шахах використовується складна рейтингова система підрахунку очок, відповідно до якої розподіляються «місця» в змаганнях. В ідеальному варіанті методика підрахунку набуває наступного вигляду. На початку турніру кожному гравцеві присвоюється 1000 очок. Залежно від того обіграв шахіст суперника або програв йому нараховується або відповідно віднімається 20 очок.

При цьому, якщо поточний рейтинг гравця вище середнього, то за перемогу він зможе отримати більшу кількість очок, а за програш втратить менше. Тобто, професійні гравці з високим рейтингом зможуть отримати за перемогу 25 балів, а при поразці втратять тільки 15.

Рейтингова система вперше почала використовуватися в 1939 році, в США . Її розробив Кеннет Харкнесс. У середині 50-х рр.система була доопрацьована шахістом Апарадом Ело за завданням шахової федерації США. З початку 70-х років минулого століття рейтингова система підрахунку Ело використовується міжнародною шаховою Федерацією (ФІДЕ).

FIDE

Для отримання рейтингу гравцеві необхідно стати учасником ФІДЕ і регулярно брати участь в шахових турнірах, організованих Федерацією. Свою кар'єру професійні шахісти починають у національній лізі.

За підсумками 2021 року рейтинг ФІДЕ очолюють:

 1. Магнус Карлсен – Норвегія.
 2. Аліреза Фірузджа – Іран.
 3. Дін Ліжень – КНР.
 4. Фабіано Каруана – США.
 5. Ян Непомнящий – РФ.
 6. Левон Аронян – Вірменія.

На думку Арпада Ело, восьмикратного чемпіона штату Вісконті з шахів, рейтингова система дозволяє ефективно порівнювати конкретного гравця з учасниками турніру того ж періоду. Однак, з її допомогою неможливо порівняти людей, які ніколи не грали за одним столом. 

Найкращі шахісти за всю історію

Для ретроспективної оцінки шахістів в наші дні використовується рейтингова система Chessmetrics, створена аналітиком Джеффом Сонасом. Так само як і Ело, Санос впевнений, що гравців різних історичних періодів просто неможливо порівнювати. Згідно з системою Chessmetrics найсильнішими шахістами за всю історію світових шахових турнірів є:

 1. Вільгельм Стейнц – 1 ЧС.
 2. Емануель Ласкер – 2 ЧС.
 3. Хосе Рауль Капабланка – 3 ЧС.
 4. Олександр Альохін – 4 ЧС.
 5. Михайло Ботвинник – 6 ЧС.
 6. Боббі Фішер – 11 ЧС.
 7. Анатолій Карпов – 12 ЧС.
 8. Гаррі Каспаров – 13 ЧС.
 9. Володимир Крамник – 14 ЧС.
 10. Вішванатан Ананд - 15 ЧС.

Вільгельм Штейнц

Стейнц є не просто першим офіційним чемпіоном світу з шахів, він також зумів розробити ключові принципи шахового дебюту. На його думку, Якщо у гравця немає переваги над суперником, атакувати на шаховому полі, як мінімум нерозумно і недалекоглядно. Однак, як тільки перевага з'явилася - слід негайно атакувати. 

Wilhelm_Steinz

Емануель Ласкер

Німецький філософ і видатний математик Емануель Ласкер утримував титул чемпіона світу з шахів протягом 27 років поспіль (1894 - 1921 рр.). Він став одним з найперших шахістів, що враховують психологічні чинники під час гри. Під час змагання Ласкер намагався створити на дошці таку ситуацію, щоб противник відчував себе максимально невпевнено і дискомфортно. Німець зумів привнести в гру цілий ряд нововведень. Так, наприклад, в 1889 році він застосував в матчі проти Йоганна Бауера унікальну комбінацію, що отримала назву «жертва двох слонів».

Emanuel Lasker

 • Звання чемпіона Ласкер виграв у Вільгельма Стейніца, в 1984 році. На той момент йому було 26 років, а Стейніцу – 58.
 • У грі Ласкер був універсалом, який майстерно використовував ендшпіль і позиційний стиль.

Хосе Рауль Капабланка

Достеменно відомо, що Хосе Рауль Капабланка, який став третім чемпіоном світу, не любив шахи. Гру він розглядав як можливість підтримувати своє фінансове становище і якийсь елемент статусу. Однак, даний факт не заважав амбітному кубинцеві впевнено брати гору над своїми противниками і увійти в число кращих шахістів світу. За унікальну здатність, знаходити найкраще рішення в будь-якій шаховій позиції, Капабланка отримав прізвисько "шахової машини".

Jose Raul Capablanca

 • Свій перший професійний турнір кубинець провів у восьмирічному віці, програвши тільки чинному чемпіону Хуану Корсо.
 • За свою спортивну кар'єру Капабланка програв лише 34 партії.
 • В 1927 році програв в чемпіонаті світу Альохіну. Багато хто вважає, що у Капабланки були всі шанси відновити звання, однак, йому не вдалося зробити цього через загострення відносин між країнами на геополітичній арені. 

Олександр Альохін

Француз російського походження Олександр Альохін володів чемпіонським титулом з 1927 по 1946 рр.з дворічною перервою (1935-1937 рр.). Сучасники називали стиль цього чемпіона агресивним і навіть жорстоким. Він з легкістю прораховував будь-яку ситуацію на кілька кроків вперед, незмінно дивуючи своїх супротивників так званої ендшпільной технікою. Альохін також є автором відразу декількох книг з шахів, в яких розкриває цікаві і нестандартні теоретичні напрацювання. 

Alexander Alekhin

 • Альохін фактично довічно володів титулом чемпіона світу з шахів – почесне звання він отримав в 1927 році і зберігав його аж до своєї смерті.
 • Альохін не приховував, що гра є для нього способом заробити собі на безбідне життя.

Михайло Ботвинник

Радянський шахіст Михайло Ботвинник протягом п'ятнадцяти років утримував чемпіонський титул (1948 – 1963 рр.). За цей час він програв лише двічі - Василю смислову і Михайлу Тілю, при цьому йому вдавалося відновлювати статус Кво, відіграючись в матчах – реваншах.

Mikhail Botvinnik

Ботвинник використовував у грі новаторський підхід, який потім ліг в основу відомої у всьому світі школі шахів. Відомо, що на його дослідницьких працях і теоретичних напрацюваннях вчилися Карпов, Каспаров, Крамник.

 • » Корону майстра " Ботвинник отримав не традиційним шляхом - обігравши чинного чемпіона, а шляхом багаторазових перемог над іншими претендентами. Це було пов'язано з несподіваною смертю Альохіна.
 • Ботвинник запатентував цілий ряд винаходів у сфері електроніки та комп'ютерної техніки.
 • Чемпіон керував процесом створення шахової програми для стаціонарного ПК.

Боббі Фішер

Від більшості інших чемпіонів Боббі Фішера відрізняла вельми скандальна репутація. Але це не завадило йому стати автором підручника з шахів, який аж до теперішнього часу є настільною книгою практично кожного професійного гравця. У 1996 році Фішер зареєстрував власну настільну гру – «Шахи Фішера», в яких фігури мінялися місцями при первісній розстановці.

Bobby Fischer

 • Звання чемпіона Фішер зумів завоювати вже в дорослому віці, в результаті довгого і наполегливої праці.
 • Боббі Фішер є власником патенту на модифіковану шахову хронометражну систему, що дозволяє збільшувати час на роздуми після кожного ходу.
 • Фішер був вкрай складний в переговорах, він відмовлявся давати інтерв'ю, посилаючись на зайнятість і втому, вимагав оплату за будь – які дії в бік громадськості-відповіді на листи, коментарі, конференції з фанатами. 

Анатолій Карпов

Карпов утримував чемпіонське звання в період з 1975 по 1985 рр, з 1993 по 1996 рр.Анатолій володів фотографічною пам'яттю і феноменальною інтуїцією. Він чудово грав не тільки в шахи, але і в більярд, нарди, доміно і карти. На думку багатьох експертів і журналістів суперництво Карпова і Каспароваза звання кращого гравця є найнеймовірнішою драмою за всю історію шахових турнірів.

Anatoly Karpov

 • Карпов зробив значний внесок у філателію.
 • Був власником власної компанії «Шахи Карпова».
 • Заснував навчальний заклад, що спеціалізується на навчанні грі в шахи. 

Гаррі Каспаров

Каспаров є кращим учнем шахової школи М.Ботвинника. В історію він увійшов не тільки, як чемпіон світу, але і як людина, яка зуміла виграти в шахи біля комп'ютера. Каспаров був твердо переконаний, що навіть найсучасніша і продуктивна машина не здатна грати в шахи краще, ніж людина. У 1996 році він взяв участь у матчі проти комп'ютера. У першій партії штучний інтелект зміг взяти верх, але, за підсумком всього турніру перемога залишилася за Гаррі. Цікаво, що в 1997 році успіх Каспарова спробував повторити його давній конкурент Анатолій Карпов, але йому це не вдалося, і перемога залишилася за ПК Deep Blue.

Garry Kasparov

 • Сучасники називали Каспарова блискучим стратегом.
 • Каспаров був вкрай нетерплячий і не виносив довгі історії.
 • Обіграти Каспарова зумів лише його власний учень Володимир Крамник.

Володимир Крамник

Крамник увійшов в історію, як людина, яка зуміла перемогти Каспарова. Титул чемпіона він утримував з 2000 по 2007 роки. Для індивідуального стилю гри Володимира було характерно холоднокровність, зібраність, точність і неймовірне майстерність в ендшпілі. У 2002 році Крамник зіграв внічию зі штучним інтелектом.

Vladimir Kramnik

Вішванатан Ананд

Талановитий шахіст з Індії став чемпіоном світу в 2007 році, здобувши гору над Крамником. "Шаховий Оскар" Вішванатан Ананд зумів "взяти" цілих шість разів поспіль. Гравець веде закритий спосіб життя, тому про нього мало, що відомо. Журналістам лише вдалося дізнатися, що він походить з касти брахманів.

Viswanathan Anand

Видатні жінки у світі шахів

На відміну від чоловіків шахістів про гравців жіночої статі сьогодні мало що відомо. Тим часом, в історію цієї спортивної дисципліни увійшло відразу кілька жіночих імен.

Віра Менчик – перша жінка, яка зуміла завоювати чемпіонський титул. У 1927 році, під час міжнародного турніру в Лондоні вона набрала максимально можливу кількість очок, здобувши впевнену перемогу над фаворитом змагання – австрійцем Альбертом Беккером. Він жартома навіть запропонував створити "Клуб імені віри Менчик" і приймати туди всіх, хто програв талановитій шахістці.

 Vera Menchik

Нона Гапріндашвілі – ще одна чемпіонка світу. Вона носила цей гучний титул в період з 1962 по 1978 рр.офіційно є першою жінкою, яка зуміла отримати звання міжнародного гросмейстера не тільки серед представниць прекрасної, але і сильної статі.

Nona Gaprindashvili

Хоу Іфань – наймолодша чемпіонка, яка стала гросмейстером вже в чотирнадцять років. За період з 2010 по 2021 рр.вона чотири рази ставала володарем чемпіонського титулу.Перший раз їй вдалося зробити це в 2010 році - на той момент Іфань було всього 14 років. Є володаркою найвищого рейтингу ФІДЕ серед жінок. 

Hou Yifan

Трійка лідерів станом на 2021 рік

Станом на Грудень 2021 року найбільш рейтинговими і титулованими шахістами світу є: 

 1. Магнус Карлсен – діючий чемпіон світу. Вперше він зумів завоювати цей титул в 2010 року. Його бал у рейтингу ФІДЕ - 2882 є найвищим у сучасній історії шахової федерації. ТОП кращих він очолив у вісімнадцятирічному віці, після блискучої перемоги над Вішванатаном Анандом.
 2. Аліреза Фірузджа – займає другу сходинку рейтингу. Є наймолодшим гросмейстером, якому вдалося подолати позначку в 2800 балів рейтингу.
 3. Дін Ліжень – у рейтингу ФІДЕ займає третю сходинку (2799 балів). У 2018 році він зумів побити рекорд Таля, вигравши 95 партій поспіль.

Найкращі шахісти 2022 року

Згідно з рейтингом ФІДЕ (Міжнародної федерації шахів), найкращими шахістами минулого 2022 року стали наступні спортсмени:

 1. Магнус Карлсен – Норвегія) - 2859.
 2. Ліжень Дін ( Китай ) – 2811.
 3. Ян Непомнящий ( Росія ) – 2793.
 4. Аліреза Фіруджа ( Франція ) – 2785.
 5. Хікару Накамура – США) - 2768.
 6. Фабіано Каруана – США) - 2766.
 7. Аніш Гірі ( Нідерланди ) – 2764.
 8. Wesley so (США) – 2760.
 9. Вішванатан Ананд (Індія) – 2754.
 10. Сергій Карякін – Росія) - 2747.

Найкращі шахісти 2023 року

Представимо найсвіжіший на момент написання статті ( Червень 2023) рейтинг кращих шахістів світу за даними ФІДЕ (Міжнародної федерації шахів).

Номер в рейтингу:

Прізвище, ім'я:

Країна: 

Кількість балів:

Рік народження:

1

Карлсен, Магнус

Норвегія

2853

1990 

2

Фіруджа, Аліреза

Франція

2786

2003 

3

Дін, Ліжень

Китай

2780

1992

4

Непомнящий, Ян

Росія

2779

1990 

5

Накамура, Хікару

США

2775

1987 

6

Каруана, Фабіано

США

2773

1992 

7

Гірі, Аніш

Нідерланди

2772

1994 

8

Отже, Уеслі

США

2765

1993 

9

Ананд, Вішванатан

Індія

2754

1969 

10

Раппорт, Річард

Румунія

2752

1996 

11

Карякін, Сергій

Росія

2750

1990 

12

Ваш'є-Лаграв, Максим

Франція

2747

1990 

13

Раджабов, Теймур

Азербайджан

2747

1987 

14

Аронян, Левон

США

2742

1982 

15

Мамедяров, Шахріяр

Азербайджан

2740

1985 

16

Домінгес Перес, Леньєр

США

2739

1983 

17

Гукеш Д

Індія

2736

2006 

18

Грищук, Олександр

Росія

2736

1983 

19

Ю, Яні

Китай

2734

1994 

20

Дуда, Ян-Кшиштоф

Польща

2732

1998 

Гросмейстери, не внесені в ТОП

Дискусії про те, хто ж гідний звання кращого гросмейстера, не вщухають протягом ось уже більше ста років. Сьогодні існує, як мінімум кілька імен шахових геніїв, які офіційно не мають чемпіонського титулу, проте, їм вдалося внести значний вклад в практику і теорію цієї гри.

Пор Морфі

Por Morphy

Він вважався кращим шахістом другої половини дев'ятнадцятого століття. На наш превеликий жаль, на той момент чемпіонати ще не проводилися, тому Морфі не вдалося поповнити скарбничку своїх нагород почесним чемпіонським званням. У числі його досягнень значаться:

 • У 1958 році він здобув перемогу над усіма визнаними шахістами Європи.
 • На думку Боббі Фішера, Морфі є найкращим шахістом усіх часів.

Тигран Петросян

Tigran Petrosyan

У 1962 році він отримав прізвисько «залізний Тигран», з яким і увійшов в історію спортивної дисципліни. В основу своєї тактики він поклав так звані "жертви якості" і відточену до досконалості оборонну майстерність. Довга і наполеглива праця дозволила Петросяну обіграти Михайла Ботвинника, але чемпіонський титул «Залізний Тигран» утримати не зміг, передавши його Боббі Фішеру.

Висновок

Недавній вихід серіалу Netflix «хід королеви» і російської кінострічки «чемпіон світу» сприяли підвищенню інтересу світової спільноти до шахів. Сьогодні не тільки люди старшого покоління, а й молодь з цікавістю стежать за шаховими рейтингами, гравцями і чемпіонатами, вивчають неймовірну історію цієї настільної гри.