Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Как открыть бизнес в Турции в 2023 году?

Як відкрити бізнес в Туреччині в 2023 році: покрокова інструкція реєстрації компанії

Чому в 2023 році варто відкрити бізнес саме в Туреччині? Повна покрокова інструкція відкриття та реєстрації компанії: від вибору регіону і типу фірми до набору персоналу та оплати податкових зборів

Уряд Турецької Республіки прямо зараз зацікавлений в заохоченні бізнесу і нарощуванні обсягів експорту. Саме тому відкриття компанії в Туреччині в 2023 році однаково привабливо як для місцевих, так і для зарубіжних підприємців. Країна приваблює доброзичливим ставленням до іноземців, швидким зростанням економіки і глобальної торгівлі, лояльною політикою і стимулюванням іноземних інвестицій. Саме тому команда WorldBank вирішила сьогодні підготувати повну детальну інструкцію для бізнесменів щодо відкриття компанії та реєстрації бізнесу в Туреччині.

Почему <a href='/tag/turkey' target='_blank' title='Новости и статьи про Турция'>Турция</a>: 5 несомненных преимуществ открытия бизнеса

Чому Туреччина: 5 безперечних переваг відкриття бізнесу

Все більше і більше іноземних підприємців вибирають запуск компанії саме в Турецькій Республіці. Чому? Можна виділити відразу кілька привабливих» за " на користь цього рішення:

 1. Економіка Туреччини зростає. і продовжить, на думку експертів, рости в майбутньому. Причому ударними темпами-до 10% щорічного приросту.
 2. Турецький уряд зацікавлений у збільшення експорту товарів. адже це необхідний доданок зростання економіки. Продукція з Республіки направляється в США , Великобританію, Італію, Німеччину та інші країни. У топ-5 експортних товарів сьогодні входять продукти металургійного, автомобільного, легкого, сільськогосподарського та текстильного сектора. 
 3. Низький курс турецької ліри по відношенню до долара. для власників компаній та іноземних інвесторів це означає, В числі всього іншого, менші витрати на заробітну плату співробітникам.
 4. Угода про вільну торгівлю з ЄС. звідси випливає, що товари з Туреччини можна ввозити в Європу без сплати мит.
 5. Наявність спеціальних СЕЗ. це вільні економічні зони з особливими митними та податковими Умовами.

Регион ведения бизнеса: основные плюсы свободных экономических зон

Регіон ведення бізнесу: основні плюси вільних економічних зон

Вибір регіону, де ви хочете заснувати свій бізнес , обов'язково потрібно розглянути до процедури реєстрації СЕЗ — вільні економічні зони. На їх території можна займатися найрізноманітнішою підприємницькою діяльністю, але з пільговими податковими та митними ставками:

 • Немає податку на прибуток за товари, вироблені на експорт ;
 • З продукції на експорт не сплачується ПДВ ( податок на додану вартість);
 • Якщо компанія експортувала більше 85 % виготовленої продукції, її працівники звільняються від сплати податку на прибуток;
 • За нерухомі об'єкти фірми на територіях СЕЗ не сплачується податок на Нерухомість ;
 • Товари, що поставляються у вільну економічну зону з Туреччини, автоматично звільняються від ПДВ;
 • Компанії-резиденти СЕЗ вільні від сплати гербових зборів.

Зверніть увагу: що в Туреччині СЕЗ поділяються на три типи:

 1. Технологічні: IT-діяльність і Наука . Повне звільнення від прибуткового податку.
 2. Індустріальні. Власники нерухомості, придбаної на території даної зони, звільняються від ПДВ і податків на майно протягом п'яти років.
 3. Вільні:  прибережні міста з розвиненою інфраструктурою. Звільнення від ПДВ, портових і митних зборів.

Все сказане укупі допомагає вирішити одну з головних завдань Уряду Республіки — збільшити обсяги товарів на експорт, підвищити їх конкурентоспроможність на глобальних ринках.

Выберите тип компании из Коммерческого кодекса

Виберіть тип компанії з комерційного кодексу

Як місцеві громадяни, так і іноземці мають право відкривати будь-які типи компаній у Туреччині. Вимоги до фірм встановлюються комерційним кодексом країни. Для фізичних та юридичних осіб у 2023 році доступно п'ять типів бізнесу:

 1. Акціонерне товариство, АТ (Анонім ширкети) . Тут є вибір між публічним і непублічним суспільством. У чому різниця?  публічні компанії мають право розміщувати свої цінні папери на фондових біржах, проте зобов'язуються публікувати фінансові показники у відкритому доступі.  Непублічне суспільство також може торгувати своїми акціями, але не на біржах. Більш того, воно не зобов'язане ділитися своєю фінансовою звітністю, а його мінімальний капітал за законом — в два рази менше, ніж у публічного.  для всіх АО  при цьому діють загальні правила: компанією управляє або один директор, або рада директорів — як місцеві жителі, так і іноземці. Управлінців компанії обирає тільки рада акціонерів.
 2. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ, ТОВ (Лімітед ширкеті) . Компанія, що має від 1 до 50 засновників. На загальних зборах засновники обирають Раду директорів. Його членами можуть бути не тільки турецькі піддані, а й іноземні громадяни. Важливо, що один із засновників обов'язково повинен бути в директорській раді. Припустимо і такий варіант, що директор у підприємства буде тільки один. Обіймати цю посаду може громадянин Туреччини або іноземець без громадянства, але з уже оформленою робочою візою.
 3. Колективна КОМПАНІЯ, ТОВАРИСТВО (collectif shirketi). немає мінімальних вимог до початкового капіталу. Для старту достатньо двох партнерів, але запустити такий бізнес можуть тільки фізичні особи. Кожен із засновників несе рівну відповідальність за боргами і податками незалежно від частки участі. Управляти компанією колектив може на рівних. Допускається і такий варіант, як вибір одного керівника на зборах шляхом голосування.
 4. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (Командит ширкеті). немає вимог до стартової суми капіталу, число засновників — від однієї людини. Максимальне число партнерів не обмежується. Однак потрібно розділяти дві категорії учасників.  необмежені партнери  (лише фізичні особи) керують компанією.  засновники З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ можуть виступати як приватними, так і юрособами, проте управління для них не передбачається. Ступінь відповідальності учасників прямо залежить від частки в капіталі.
 5. Кооператив. поняття стартового капіталу відсутнє. Бізнес запускається силами 7 осіб і більше. Майте на увазі, що не менше 3 засновників повинні бути громадянами Туреччини — і входити до Ради директорів. Частка партнерства становить 100 Турецьких лір. Максимум кооператив може випустити 5 000 акцій — при цьому у кожного партнера повинна бути хоча б одна така цінний папір.

Так як на сьогоднішній день близько 95% турецьких компаній зареєстровано в форматі ТОВ і АТ, то є сенс розглянути їх більш детально.

Определитесь: ООО или АО?

Визначтеся: ТОВ або АТ?

За допомогою порівняльної таблиці і її розділів набагато простіше визначити, який з варіантів для вас краще — акціонерне товариство або ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ.

АО:

ООО:

Стартовий капітал:

Від $2820 (Акціонерний)

Від $564 (статутний)

Відповідальність фірми перед третіми особами:

В рамках активів компанії

В рамках активів компанії

Відповідальність засновників:

Немає відповідальності за борги фірми перед державою

Відповідальність за борги фірми перед державою: податки, мита та інші збори

Мінімум акціонерів / засновників:

1 фізична особа або компанія

1 фізична особа або компанія

Максимум акціонерів / засновників:

Не обмежений

50 засновників

Керівні органи:

Загальні збори акціонерів та рада директорів

Загальні збори засновників та рада директорів

Мінімальна кількість директорів:

1 Керівник

1 управлінець з числа засновників

Продаж акцій:

Так, вільна купівля та продаж, якщо інше не визначено статутом

Ні, частка переходить до нового власника тільки з загального схвалення зборів засновників

Додатково уточнимо, що ряд видів діяльності акціонерного товариства потребує попереднього узгодження з представником міністерства торгівлі Турецької Республіки. Так, перед запуском бізнесу або зміною статуту потрібно узгодити факторинг, фінансовий лізинг, управлінням активами, Страхування , Обмін валюти, банківські послуги та інше.

Зарегистрируйте компанию: пошаговая инструкция в 2023

Зареєструйте компанію: покрокова інструкція в 2023

Для реєстрації юридичної особи в Турецькій Республіці потрібно звернутися в одне з 228 відділень торгового реєстру, відкритих по всій території держави. Вони знаходяться під керівництвом Торгово-промислової палати та Міністерства торгівлі. Заяву можна подати в електронній формі, проте підписати і завірити установчу документацію можливо тільки фізично у філії торгового реєстру. Розберемо тепер покроково, як саме зареєструвати фірму в Туреччині сьогодні.

Зберіть портфель документів для реєстрації компанії в Туреччині

Щоб не заплутатися і не упустити найважливіше, потрібно відразу тримати перед очима актуальний список необхідних документів для реєстрації бізнесу в Турецькій Республіці:

 1. Заява про реєстрацію компанії.
 2. Свідоцтво про реєстрацію (+4 копії).
 3. Установчий договір / акціонерна угода (оригінал + 4 копії).
 4. Квитанції, що засвідчують внесення 0,04% статутного капіталу на рахунок Антимонопольного агентства.
 5. Зразки підписів усіх учасників Ради директорів (по 2 примірники з кожного).
 6. Статут АТ або ТОВ (оригінал).
 7. Форма реєстрації в Торгово-промисловій палаті. 
 8. Згода про вступ на посаду від членів Ради директорів, які не виступають засновниками / акціонерами.
 9. У разі, якщо в статутний капітал вносяться не гроші, а інші цінні активи, то необхідно надати відповідні звіти. Це оцінка об'єкта, посвідчення прав власності на нього, підтвердження відсутності обтяжень і обов'язково — договір з передачі активу в статутний капітал бізнесу.
 10. Якщо ви реєструєте АТ — квитанція про внесення (мінімум) 25% акціонерного капіталу компанії.

Виділіть бюджет на реєстрацію свого бізнесу

У 2023 році реєстрація компанії, в середньому, обійдеться вам в 1200 Турецьких лір (або 67 доларів). Сюди входить наступне (У TL):

 • Сервісні збори-150;
 • Реєстрація в Торгово-промисловій палаті-505;
 • Внесення депозиту на рахунок антимонопольної служби-від 4 до 40;
 • Запевнення Головної книги-300;
 • Публікація повідомлення про реєстрацію у Віснику Торгового реєстру — 245.

Реєстраційні збори не сплачуються. Зверніть увагу, що мінімальна сума статутного капіталу буде різною, залежно від типу компанії: ТОВ — 10 000, непублічне АТ — 51 220, публічне АТ — 100 000 Турецьких лір.

Виберіть менеджера: місцевий житель чи іноземець?

Обов'язково варто вирішити питання з тим, хто буде керувати вашим бізнесом — ви самі або громадянин країни. Розглянемо обидва варіанти для популярних ТОВ або АТ:

 1. Директор — іноземець. є два варіанти для зайняття посади — оформити робочу візу або отримати турецьке підданство.  щоб керівнику-іноземцю видали робочу візу, потрібно наростити статутний капітал компанії до 5 640 доларів і прийняти на роботу не менше п'яти турецьких громадян.  щоб отримати громадянство Туреччини , є кілька варіантів — і всі вони пов'язані з інвестиціями. Перший-вкласти в компанію не менше $ 500 000, створити 50 робочих місць. Другий-придбати нерухомість на суму від $400 000.
 2. Директор — громадянин Туреччини. варіант хороший у випадку, якщо засновник не планує особисто керувати бізнесом. В цьому випадку можна найняти управлінця, попередньо виділивши йому номінальну частку від статутного капіталу.

Підготуйте документи засновників та членів ради директорів

Після того, як ви визначилися з тим, хто буде виконувати функції управлінців, потрібно підготувати документацію з таблиці. За термінами етап займає приблизно 7 днів.

Для засновників-фізичних осіб:

 • Закордонний паспорт або документ ВНЖ в Республіці (оригінал + дві завірені копії)
 • Два зразки підпису

Для засновників-юридичних осіб

 • Виписка з реєстру юросіб країни реєстрації компанії з обов'язковим зазначенням списку осіб, які мають право підпису
 • Копія рішення Загальних зборів засновників про відкриття дочірнього підприємства в Туреччині
 • Копія рішення зборів про призначення представника (ким буде засновник у складі директорів)
 • Довіреність від імені уповноваженого представника 

Для членів Ради директорів (які не є акціонерами або засновниками)

 • Паспорт громадянина Турецької Республіки, закордонний паспорт або карта ВНЖ (оригінал + копія)
 • Два зразки підпису

Звернемо увагу: якщо ви готуєте документи на іноземців, то для всіх паперів (включаючи копії) необхідно апостилювання — підтвердження справжності, переклад і завірення в нотаріальній конторі.

Отримайте турецький ІПН для засновників

Отримати індивідуальний номер платника податків можна дистанційно, на державному онлайн-сервісі https://ivd.gib.gov.tr/. буде потрібно 10-15 хвилин, для процедури проведення (згідно із законодавством) необхідний діючий паспорта громадянина Туреччини або закордонний паспорт.

Сформуйте установчу документацію в MERSIS

Формування установчих паперів і подача заяви на реєстрацію бізнесу в Туреччині також відбувається дистанційно. На процедуру ви витратите не більше 1 дня. Щоб її організувати, майте під рукою турецький паспорт/закордонний паспорт і вже отриманий ІПН. 

Перейдіть на електронний портал Центральної реєстраційної системи MERSIS (https://mersis.gtb.gov.tr/) і будьте готові ввести назву компанії та її юридичну адресу на території Республіки. Зазначимо, що поля документів заповнюються турецькою мовою. Обов'язково перевірте коректність даних перед відправкою заявки на реєстрацію. На цьому етапі буде виданий попередній ІПН фірми, який потрібно зберегти в надійному місці. Номер знадобиться для відкриття р/р, на який ви внесете стартовий капітал.

Зареєструйте компанію у відділенні торгового реєстру

Даний етап вже проходить офлайн, в будь-якому з найближчих до вас філій торгового реєстру. Однак процедура не займе багато часу: не більше 1 години для АТ і не більше 30 хвилин для ТОВ. Звернемо вашу увагу, що роздрукувати установчу документацію повинен уповноважений співробітник MERSIS. В його обов'язки входить перевірка документів, підтверджень особистостей, правомочностей засновників (або їх представників). В результаті працівник відкриває і запевняє установчі папери і безпосередньо реєструє ваш бізнес.

Перевірте список документів, які ви обов'язково повинні отримати у відділенні торгового реєстру: 

 • Головна книга;
 • Журнал операцій;
 • Інвентарна книга;
 • Реєстр акціонерів та засновників;
 • Книга рішень Загальних зборів акціонерів і засновників;
 • Книга рішень Ради директорів;
 • Завірені зразки підписів членів Ради директорів.

Реєстраційні послуги оплачуються силами засновників бізнесу. Також засновник зобов'язується зарахувати в кількості 0,04% від суми статутного капіталу на рахунки антимонопольної служби. На вимогу комерційного кодексу повідомлення про реєстрацію нового підприємства буде опубліковано у Віснику торгового реєстру протягом десяти днів від здійснення процедури.

Орендуйте приміщення або офіс для своєї справи

Так як для реєстрації компанії обов'язково потрібно вказати реальний юридичну адресу, без оренди деякого фізичного приміщення не обійтися. Однак закон не пред'являє жорстких вимог до офісу. Засновник сам вибирає, де йому відкрити своє підприємство. За конкретною вартістю оренди комерційної нерухомості доцільно уточнювати на місці, що дозволяє розглядати кілька пропозицій в різних регіонах.

Підготуйте юридичну адресу, Зареєструйте фірму в службі соцзабезпечення

Торговий реєстр сповістить податкові органи про дозвіл і реєстрацію вашого бізнесу, направить їм ІПН. Будьте готові, що для підтвердження юридичної адреси до вас прийде податковий інспектор. Звіт про підтвердження повинен бути обов'язково підписаний одним з директорів. Також про вашу реєстрацію буде сповіщена Служба соціального забезпечення населення. Згідно із законом слід обов'язково зареєструватися в даній службі-вона видасть компанії реєстраційний номер страхувальника.

Наберіть персонал і визначитеся з зарплатою

Турецька Республіка найбільш стимулює розвиток бізнесу з метою створення нових робочих місць. Тому в ряді випадків найм персоналу обов'язковий. Наприклад, для оформлення бізнес-візи директору-іноземцю. Варто відзначити, що проблем з пошуком кваліфікованих кадрів в сфері різних спеціальностей в Туреччині на даний момент немає. Що стосується конкретних з / п, їх рівень залежить від регіону діяльності. В цілому по країні можна вибрати наступні цифри: середня оплата праці — $750/місяць, мінімальна оплата праці — $320/місяць.

Не забудьте про сплату обов'язкових податків і зборів

Щоб вести бізнес-процес в Турецькій Республіці, компанії потрібно сплачувати обов'язкові податкові, соціальні та гербові збори:

 • (корпоративний) податок на прибуток (23%).  важливо враховувати як місцевий, так і закордонний дохід.
 • ПДВ (18 %). зверніть увагу, що для базових продуктів харчування, періодичних газет і журналів, орендованого обладнання ставка знижується до 1 %, а для медикаментів — до 8 %.
 • Соціальне страхування . Кожен з роботодавців в Республіці зобов'язаний перераховувати 20,5% від зарплатного бюджету своєї фірми Фонду соцстрахування. 
 • Податок на прибуток (15-35 %) . У Туреччині влада ввела прогресивне оподаткування: чим вище прибуток, тим більше збори. Так, 35% оподатковується прибуток понад 8 273 доларів на рік. 
 • Податки на дивіденди (15 %).
 • Гербові збори (0,15-1,89 %). в залежності від суми, зазначеної в документі, сплачується з оформлення контрактів, фінансової та платіжної документації.

Так який же бізнес відкрити в 2023 році в Туреччині? Команда інформаційної платформи WorldBank насамперед рекомендує розглянути оптову торгівлю якісної турецької одягом і відкриття туристичного агентства. Та ж турфірма вимагає мінімальних вкладень на старті при великому інтересі мандрівників і привабливою інфраструктурі курортної країни. Як у туристів, так і місцевих мешканок сьогодні популярні різноманітні салони краси — з підготовкою кваліфікованих кадрів в Республіці проблем немає. Нарешті, сприятливий клімат і налагоджені поставки добрив роблять дуже перспективним і такий напрямок, як сільське, ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал» як відкрити бізнес в Туреччині в 2023 році: покрокова інструкція реєстрації компанії " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «Бізнес в Туреччині», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.