Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Какие бывают электрогенераторы?

Які бувають електрогенератори? Види, відмінності і переваги генераторів струму

Головні типи електрогенераторів: Бензинові, дизельні, газові. Різниця між однофазними і трифазними, побутовими і професійними видами. Як пристрої відрізняються за потужністю?

Ми в worldbank.org.ua змушені визнати, що XXI століття зробило нас залежними від електричних приладів. Холодильник, пилосос, мікрохвильова піч, ноутбук, смартфон. Якщо ці пристрої перестануть працювати, то в наше повсякденне життя нагряне колапс. Однак навіть у 2023 році ніхто не застрахований від аварійного відключення електроенергії. У заміській, сільській місцевості постійні перебої з електрикою досі вважаються звичною справою. Щоб не позбавляти себе звичної обстановки, все більше людей запасаються власними електричними генераторами змінного струму. Які вони бувають, чим відрізняються, якими перевагами і недоліками володіють, ми розповімо вам далі.

Электрогенератор — что это? Краткая справка

Електрогенератор-що це? Коротка довідка

Електричний генератор — пристрій, в якому неелектричні види енергії (механічна, хімічна, теплова) перетворюються в електричну енергію (Вікіпедія). Простими словами, це ТЕХНІЧНІ агрегати, що виробляють електрику, споживаючи при цьому бензин, Газ або дизель. Вони складаються з двигуна внутрішнього згоряння, генератора, рами, паливного бака із заливною горловиною, контрольних приладів і електронного блоку.

Який принцип роботи? Головний елемент електрогенератора-двигун внутрішнього згоряння. Він розкручує якір електричного моторчика, сконструйованого за типом генератора. На тлі постійної підтримки високих обертів обертання виникає електрична напруга. Воно знімається на спеціальні клеми і виводиться на зовнішню розетку. До неї вже підключаються гаджети і побутові прилади.

Главные виды электрогенераторов: основная классификация

Головні види електрогенераторів: основна класифікація

У сучасних магазинах і на маркетплейсах можна знайти сотні моделей електричних генераторів. Однак за своєю суттю вони відрізняються лише небагатьом — типом споживаного палива, рівнем потужності і наявністю автосистем управління. Тому почнемо з головної класифікації електрогенераторів:

 • На рідкому паливі-бензинові та дизельні;
 • На газі.

Рідкопаливні Генератори постійного струму є найпопулярнішими. Це пояснюється безпекою, простотою і зручністю їх застосування. 

У 2023 році на ринку з'являються і якісно нові електрогенератори - цифрові (інверторні). Компактні, легкі, екологічні, що подають якісний струм, проте, вони доступні небагатьом через свою високу ціну. Інверторні генератори працюють на бензині, годяться для підключення чутливої електроніки і дуже мобільні — такі агрегати легко переносити в одній руці. Але на сучасному етапі прогресу вони обмежені потужністю в 3 кВт.

Бензиновые электрогенераторы: преимущества и недостатки

Бензинові електрогенератори: переваги та недоліки

У свою чергу, бензинові генератори електрики класифікуються за потужністю на дві великі групи:

 • Побутові (5-7 кВт): харчування квартири, дачі, заміського будинку.
 • Професійні (до 15 кВт): використання на промислових і будівельних об'єктах.

Серед головних достоїнств генераторів бензинових можна виділити простоту використання, комфортну експлуатацію і прийнятну вартість. Плюс до цього обладнання компактно, а значить, мобільно, має невелику вагу і легко поміщається в багажнику авто. Але не варто забувати і про мінуси. Пристрої володіють зниженим моторесурсом, який рідко перевищує 5 000 годин експлуатації. Але найістотніший недолік на сьогодні-висока (в порівнянні з газом або дизелем) ціна бензинового палива.

Все це робить використання бензинового агрегату виправданим тільки в ролі аварійного джерела живлення. Якщо він буде працювати короткий період не більше5-10 годин на рік, то витрати на бензин не стануть істотними. Для постійної посиленої експлуатації і вироблення механічної енергії апарат не підходить через обмежений моторесурсу і високих витрат на пальне.

Дизельные электрогенераторы: преимущества и недостатки

Дизельні електрогенератори: переваги та недоліки

Крім того, що дизель трохи дешевше бензину, генератори електричного струму на даному паливі істотно перевершують попередника по потужності. Так, показник може доходити до 3 000 кВт. Додамо до цього ще два істотних плюса дизельних електрогенераторів: низька витрата палива + значний запас моторесурсу (в 3-4 рази більше, ніж у бензинових), мала необхідність в ремонті машини.

Але недоліки у обладнання теж є, притому досить значні. По-перше, генератори дизельні дуже шумно працюють. Це робить їх експлуатацію всередині житлового будинку неможливою. По-друге, зазвичай це дуже громіздке обладнання, монтаж якого вимагає окремого приміщення. По-третє, такі пристосування дуже залежні від температури навколишнього середовища. Чим швидше стовпчик термометра прагне до мінуса, тим менш продуктивна робота генератора і тим довше його запуск. І, по-четверте, обладнання на дизелі коштує дорожче бензинового.

Ми отримуємо, що дизельний генератор спокійно пропрацює до 10 годин і більше на одній заправці палива. Він чудово підходить для професійного та постійного використання, але невиправдано дорогий для резервного живлення. Нехай пристрій потужне і стійке до поломок, воно дуже гучне для роботи в житловому будинку.

Газовые электрогенераторы преимущества и недостатки

Газові електрогенератори переваги та недоліки

За конструктивним рішенням газові генератори несуттєво відрізняються від бензинових — фактична різниця лише у використаному паливі. Але потрібно додати, що різні електрогенератори на газу паралельно поділяються на кілька категорій в каталогах компаній:

 • NG: працюють на метані (мережевому газі).
 • LPG: працюють на суміші пропану і бутану (зрідженому газі).
 • Комплексні: працюють на мережевому і зрідженому газі.

Газові генератори електроенергії відрізняються високими значеннями зносостійкості. Це легко пояснити: при згорянні газу утворюється куди менше кількості шкідливих і токсичних речовин, ніж при згорянні бензину. Крім цього, конструкції електрогенераторів на газу більш інноваційні — їх роботу практично легше автоматизувати і централізувати.

Але недоліки і особливості у даного генеруючого обладнання теж є. Найважливіший мінус для обслуговування, споживачів-це вибухонебезпечне обладнання. Щоб використовувати його в побуті, потрібно в точності знати всі правила безпечної експлуатації.

Однофазные и трехфазные генераторы: для чего применяются

Однофазні і трифазні генератори: для чого застосовуються?

Представимо ще одну поширену класифікацію електричних генераторів:

 • Однофазні (220 В): побутове використання, повсякденні потреби, класична домашня і особиста техніка, електроніка. Розраховані на живлення приладів, які працюють від мережі 220 В і 50 Гц. Це телевізори, холодильники, кондиціонери, Смартфони, комп'ютери, Фени, водяні насоси. Серед електроінструменту-Дрилі, шуруповерти, Компресори, Перфоратори.
 • Трифазні (380 В): промислова, професійна експлуатація, потужні електростанції. Генератор видає 380 В, призначений для живлення будівельного, виробничого обладнання.

Відзначимо, що побутове використання трифазних електричних генераторів в 2023 році теж має місце бути, але тільки при підключенні обладнання важливо довірити роботи професійному електрику. В іншому випадку можна отримати нестабільну і гучну роботу електроприладів.

Различия электрических генераторов по типу запуска

Відмінності електричних генераторів за типом запуску

У даній класифікації виділяється чотири типи генеруючого обладнання:

 • З ручним стартером. найпростіша і бюджетна модель: витягаючи спеціальний шнурок, ви розкручуєте колінвал, що запускає двигун. Досить кілька разів смикнути пусковий шнур, щоб привести установку в роботу. Однак враховуйте, що на морозі, з потужним генератором це вимагає значних фізичних зусиль.
 • З електричним стартером. такий же запуск, як і у автомобіля: ви вставляєте ключ і повертаєте його. В даному випадку стартер працює від акумуляторної батареї.
 • З дистанційним пуском. це поліпшена модифікація попереднього типу, де ключ замінений пультом дистанційного керування, що нагадує брелок сигналізації автомобіля.
 • З системою ATS.  це повністю автоматична установка. Спеціальний контролер стежить за наявністю електрики: якщо воно відключено, то станція-генератор активується і працює до подачі основної мережевої електроенергії. Потім відключається автоматично, не допускаючи перевитрати палива.

Мощность генератора: как рассчитать необходимую?

Потужність генератора: Як розрахувати необхідну?

Професіонали радять розраховувати потужність вашого майбутнього електрогенератора за наступною інструкцією:

 1. Підсумуйте показники потужності всієї особистої та побутової техніки, яку ви регулярно використовуєте.
 2. Додайте до отриманого числа потужність всіх використовуваних освітлювальних приладів.
 3. Додайте до суми 10-20% запасу.

Підсумкове число і буде достатньою потужністю вашого електрогенератора.

По потужності електрогенератори поділяються на кілька категорій:

 • До 2 кВт. переносні, мобільні для кемпінгу, пікніка, риболовлі, підключення малопотужних приладів.
 • 2-6 кВт. електрозабезпечення невеликого будинку.
 • До 15 кВт.  професійне використання: дрібне Виробництво , Автосервіс.
 • Від 20 кВт. енергозабезпечення великого котеджу, цеху або складу.

Як показує практика, для будинку або квартири досить обладнання в 5 кВт. Однак якщо ви посилено споживаєте електроенергію, варто задуматися про покупку генератора потужністю 10 кВт, враховуючи, що вартість пристрою вийде істотно дорожче.

Как выбрать бытовой электрогенератор: советы экспертов

Як вибрати побутовий електрогенератор: поради експертів

Якщо ви вибираєте генератор електричної енергії для будинку, професіонали рекомендують звернути увагу на наступне:

 1. Асинхронний або Синхронний пристрій ? Перша різновид дорожче, однак і робота високоточної електроніки від такого електрогенератора буде стабільною. Синхронне обладнання коштує дешевше, але воно більше підходить для живлення потужної габаритної техніки.
 2. Яка система охолодження попередньо встановлена? дуже важливий фактор, так як від нього залежить і термін експлуатації, і безперебійна робота агрегату. Найефективнішою вважається водна (рідинна) система, однак це збільшує ціну генератора. Тому, якщо вам потрібна потужність до 10 кВт, можна сміливо вибирати обладнання на повітряному (вентиляторному) охолодженні.
 3. Вам потрібен агрегат для постійного використання або короткочасного аварійного застосування? у першому випадку потрібні моделі, здатні працювати безперервно, з водяними джерелами охолодження, що не допускають перегріву. Якщо ж потрібно резервне джерело живлення на випадок аварії, зупиніться на моделі з повітряним охолодженням.
 4. Де буде працювати генератор? якщо для апарату є окреме приміщення, то можна звернути увагу на обладнання у відкритому корпусі. У разі, коли експлуатація проводиться в закритому житловому приміщенні, необхідний захисний шумопоглинаючий кожух, що перешкоджає поширенню вібрацій і шуму.

Враховуйте, що дизельні генератори більш галасливі і масивні, проте бензинові — більш «ненажерливі» в плані палива. На холодну пору року варто купувати агрегат на бензині - він швидше запускається. І коштує приблизно в два рази менше інших апаратів. Однак Дизельний перевершує його по потужності і довговічності в 2-3 рази. Але якщо вам потрібен малопотужний резервне джерело живлення до 3-4 кВт, кращий вибір — бензиновий електрогенератор.

Команда worldbank.org.ua вважає, що електрогенератори-вихід на випадок, якщо ви живете, відпочиваєте в місцевості, де спостерігаються хронічні перебої з електрикою. Або подача електроенергії відсутня в принципі. Це не та покупка, на якій варто економити. Надійне обладнання забезпечує не тільки довговічність, але і безпеку експлуатації в професійних і побутових умовах. Тому варто звернути увагу на безпечні бензинові і дизельні моделі, визначитися з типом агрегату: однофазний або трифазний, Синхронний або асинхронний. Розрахуйте правильну потужність, визначитеся з бажаною системою охолодження, щоб стати володарем електрогенератора з найбільш підходящими під ваші потреби характеристиками.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " які бувають електрогенератори? Види, відмінності і переваги генераторів струму» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «електрогенератори», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.