Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Простая пошаговая инструкция по саморазвитию личности

саморозвиток особистості: з чого почати і як не кинути? Проста покрокова інструкція

Що таке саморозвиток особистості, з чого його почати? Розробляємо власний детальний план самовдосконалення і розбираємося, як його не кинути

Складно знайти людину, яка не мріяв би про більше і не бажав би стати краще. саморозвиток особистості приваблює багатьох-так Ми вважаємо в https://worldbank.org.ua. але часом люди зупиняються тільки на інтересі до самовдосконалення. І це цілком зрозуміло, адже мало хто в точності має поняття, досвід, ідеї, з чого почати. Якою дорогою йти до найкращої версії себе? Як не збитися з цього шляху? Автори нашого бізнес - журналу провели пошук думок експертів, вивчили практичні уроки лайф-тренерів, щоб скласти разом з вами покроковий план саморозвитку особистості, якому дійсно буде хотітися слідувати.

Що таке саморозвиток особистості простими словами?

Что такое саморазвитие личности простыми словами?

Саморозвиток — те саме, чого повинні придумати визначення ми самі. Даємо йому характеристику, виходячи з власних болів, цілей і бажань. Але у поняття є і універсальна наукова трактування.

«саморозвиток — це розвиток особистості за всіма життєвими сферами і еволюційний поступове зростання, внаслідок чого людина покращує якість свого життя за всіма параметрами».

Однак особистісне зростання, саморозвиток особистості — це більш вузька тема. Тут відбувається самовдосконалення конкретно особистісних властивостей-якостей характеру, позитивних звичок, життєвих установок, моральних переконань.

9 основних напрямків розвитку особистості

9 основных направлений развития личности

Саморозвиток особистості — не одна-єдина дорога до кращого «я». Це своєрідна карта з дев'ятьма маршрутами до досконалої версії себе:

 1. Особистісний ріст, самовдосконалення.
 2. Професійна самореалізація, кар'єра.
 3. Фінанси та матеріальне благополуччя.
 4. Турбота про Здоров'я і своєму тілі.
 5. Любов і стосунки.
 6. Дім і сім'я.
 7. Соціальні зв'язки та друзі.
 8. Відпочинок і подорожі.
 9. Хобі та захоплення.

Пастка саморозвитку в тому, що швидко і одночасно встигнути по всіх фронтах і завданням відразу не вийде. Розпорошуючись на безліч цілей, ви ризикуєте не досягти жодної з них. Тому ми рекомендуємо вибрати 1-2 найважливіші для сфери, знання або наввкі і почати з них.

А ви знали, що рішення навіть дрібних проблем стимулює вироблення дофаміну — «гормону радості і мотивації».

З чого почати саморозвиток особистості: покроковий план

Пошаговый план в саморазвитии личности

Не можна сказати собі «я почну саморозвиватися з Понеділка» — і в голові відразу складеться план дій. Перший і дуже важливий крок до успіху-це скласти план власного самовдосконалення. І почати ми пропонуємо так. Візьміть ручку і папір, дайте відповідь на питання « " Чого я хочу від життя і від себе? Про що я мрію? Чого дійсно хочу досягти?"Ваші відповіді стануть кістяком, фундаментом для плану дій. А як його правильно скласти, ми зараз детально пояснимо.

А ви знали, що заповнення чек-листів  стимулює потужне вироблення дофаміну? Якраз в той момент процесу, коли ви відзначаєте заповітні кружечки.

Сформулюйте, чого саме ви хочете

Якщо поставити собі за мету «хочу стати мільярдером» або «хочу знати все», ви навряд чи чогось досягнете. Тому формулювати різні цілі і бажання для плану саморозвитку потрібно правильно:

 1. Встановіть лише реальні, конкретні та досяжні цілі, для яких можна встановити конкретні терміни.
 2. Не вимагайте від себе неможливого! Для кожної з вище згаданих дев'яти сфер саморозвитку досить 1-2 цілей. Більше ви фізично не зможете встигнути.
 3. Приступайте до планування тільки в гарному настрої і з вірою в себе.
 4. Відчувайте внутрішню готовність, енергію на втілення задуманого в життя.
 5. Дозвольте собі мати те, про що мрієте. Уявіть, що це у вас вже є. Важко домогтися того, що ви самі собі підсвідомо забороняєте!

Розподіліть свої мрії та цілі за сферами

Тепер, коли у вас перед очима є повний список бажань і твердих цілей, їх потрібно розподілити по вже позначеним вище сферам саморозвитку:

 • Особистісне зростання;
 • Професійна самореалізація;
 • Фінанси та матеріальне благополуччя;
 • І далі за списком.

Відмінно, якщо кожна з сфер буде заповнена. А ось якщо якийсь напрямок пустує, то варто задуматися, чим його можна заповнити. Чого ви б бажали в цій сфері, нехай навіть вона для вас не сама пріоритетна? У саморозвитку важлива гармонія-якщо прибрати один аспект, то вся система дасть збій, а ви позбудетеся стабільності.

Але, як ми вже помітили, саморозвиток — якась «палиця з двома кінцями». Ще раз повторимося, що одночасно розвивати всі дев'ять сфер життя повноцінно неможливо. Тому переходимо до другого етапу планування.

Розставте свої пріоритети

Отже, цілі і бажання зібрані, розподілені за сферами саморозвитку — тепер залишається для кожної і кожного виставити свій пріоритет. Можна використовувати класичні 5 зірок, а можна більш детальну 10-бальну систему. На основі цього ваші цілі можна скомпонувати в рейтинг. Так ви будете наочно бачити, що тут і зараз для вас найважливіше — і з цього почати. Залежно від пріоритету окремої сфери, ви можете запланувати, скільки часу на неї виділяти. Якщо у "сім'ї «10 балів, у» кар'єри « — 7, а у» духовного саморозвитку" — 3, ви вже бачите, в яких частках виділити під кожен пункт Вільний час.

А ви знали «що " карти бажань» дійсно працюють? Чарівництва ж в цьому ніякого немає! Складіть гарний колаж з картинками, що ілюструють ваші бажання і щастя, помістіть його на чільне місце. Це буде хорошим нагадуванням і мотивацією на кожен день змінити себе на краще.

Створіть довгостроковий план на рік

Ви вже зробили чимало — розписали все, що хочете від життя, визначили для кожної мети пріоритет. Тепер залишилося на основі цього матеріалу скласти довгостроковий план. Пропонуємо працювати окремо по кожній з дев'яти сфер саморозвитку. Розберемо на прикладі "здоров'я — -" хочу схуднути»:

 1. Тверезо встановіть кінцеву мету. Наприклад,»скинути за 2023 рік 5 зайвих кілограмів". При складанні плану найважливіше конкретика.
 2. Напишіть, що потрібно робити для досягнення мети: скласти правильний раціон, вести активний спосіб життя, відмовитися від калорійних страв, робити ранкові пробіжки.
 3. Вкажіть засоби досягнення мети: прийом у дієтолога, абонемент в спортзал, онлайн-курс тренувань, заняття плаванням.
 4. Тепер все це зведіть в послідовність. Наприклад, почати з того, щоб дієтолог склав правильний раціон. Потім пройти курс з коригувальних спортивних тренувань. Потім навчитися готувати смачні, корисні, але низькокалорійні страви.

Так детально варто опрацювати кожну мету особистісного саморозвитку. Чим більше конкретики — тим краще. Наш мозок підсвідомо не любить занадто загальні і туманні цілі.

Розбийте великі цілі на етапи та кроки

Заключним етапом нашого планування самовдосконалення стане створення на основі річного короткострокових планів — на місяць і тиждень. Для цього у вас вже є все необхідне. Візьмемо той же приклад зі схудненням. На Січень нехай буде запис до дієтолога: 

 • Перший тиждень-прийом у фахівця, проходження необхідних обстежень;
 • Другий тиждень-складання разом з дієтологом плану харчування;
 • Третій тиждень-закупівля корисних продуктів, вивчення рецептів здорової їжі, кулінарні експерименти;
 • Четвертий тиждень — плавний перехід з колишнього харчування на нове.

Таким послідовним методом належить розписати кожен місяць майбутнього року для кожної зі сфер саморозвитку.

Готовий план саморозвитку на рік: наочний приклад

Психологи рекомендують зробити план самовдосконалення особистості якомога більш наочним, візуальним. Найуспішніший варіант тут для утримання уваги-таблиця.

Сфера

2023

2024

2025

Особистісне зростання

Викорінюю низьку самооцінку і невпевненість в собі

Треную самовідповідальність і самоорганізацію

Прагну позбутися від ввібраних з дитинства негативних установок, звичок

Вчуся практиці приймати себе і життєві обставини

Самореалізація

Підтягую англійську мову до рівня В1

Проходжу навчання на дизайнера, беру перші замовлення

Підвищую кваліфікацію за професією дизайнер

Проходжу навчання для керівників

Матеріальне зростання

Прагну до повної фінансової незалежності

Повністю закриваю всі кредити і борги 

Від заробленого постійно відкладаю на " фінансову подушку»

Навчаюся грамотному інвестуванню, відкриваю брокерський рахунок

Любов, сім'я, стосунки

Виходжу з відносин, які гальмують мій розвиток

Вчуся виставляти особисті межі, психології відносин

Визначаюся для себе, чого я хочу від відносин, яка людина мені потрібна

Починаю відвідувати заходи з цікавими людьми, реєструюся в дейтинг-додатках в Інтернеті

Здоров'я та турбота про себе

Проходжу повну перевірку організму, консультацію у тренера і дієтолога

Дотримуйтесь здорового раціону та плану тренувань

Додаю плавання і танці

Осягаю Мистецтво йоги та медитації

Хобі та захоплення

Визначаюся з тим, що мені подобається-пробую все, що відкладалося на потім

Читаю книги зі списку, про який весь час забувалося

Вчуся малювати фарбами, виїжджаю на пленери

Захоплююся сноубордом і гірськими лижами

Також в таблицю можна внести і такі важливі для вас пункти, як духовний розвиток, подорожі, будинок і сім'я, оточення і друзі, бізнес і власну справу.

Як не кинути саморозвиток: поради експертів

Якщо ви не хочете увійти в число тих, хто щопонеділка марно силкується почати нове життя, обов'язково беріть на замітку рекомендації лайф-коучів:

 1. Прийміть повну відповідальність за своє життя. Позбавтеся від синдрому жертви, який дає схильність звинувачувати у власних проблемах і невдачах кого завгодно, тільки не себе. Відповідальність-це свобода: вам більше не перед ким не доведеться відповідати за свої рішення.
 2. Станьте дисциплінованим. Бодо Шефер встановив, що мотивація живе не більше 72 годин, в залежності від обставин. Це крайній термін ефективності від постановки мети до початку її втілення. Прострочіть-і навіть сильне бажання діяти пропаде.
 3. Придумайте для себе щоденні приємні ритуали, які мотивують на перемогу: маленькі подарунки за досягнення цілей, сюрпризи самим собі, смачні сніданки.
 4. Займайтеся спортом принаймні 15 хвилин на день. Навіть такі невеликі тренування здорово прокачують дисциплінованість.
 5. Щодня пишіть в особистий щоденник. Письменник Джулія Кемерон вважає, що»щоденне ведення записів підвищує рівень самосвідомості, допомагає у вирішенні проблем і прийнятті рішень, а іноді виступає як психологічний самоаналіз".
 6. Не забувайте про улюблені хобі. В результаті двадцятирічної діяльності команда фізіолога Роберта Рут-Бернштейна прийшла до цікавого висновку: чим більше у опитаних вчених було хобі, тим значніше був їх внесок в науку.
 7. Навчіться відпочивати. Обов'язково знаходите час на» розфокус " — 15-хвилинну перерву між справами, коли належить просто полежати, подумати, помріяти, помилуватися природою або пограти з вихованцем.

Так чому ж люди закидають саморозвиток? Як не потрапити в їх число? На жаль, команда https://worldbank.org.ua змушена зізнатися, що не всі з нас слідують навіть докладним планам саморозвитку. Хтось закидає самовдосконалення вже на етапі планування, так як не може визначитися, чого ж він дійсно хоче. Однак головна причина провалу в тому, що людина хоче все і відразу, без зайвих зусиль. До чого ж потрібно прагнути? Саморозвиток ж-послідовний щоденна праця довжиною на все життя. Це завжди Довга, терпляча і наполеглива робота над собою. Ви готові до неї? Тоді починаємо прямо зараз!

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " саморозвиток особистості: з чого почати і як не кинути? Проста покрокова інструкція " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі "саморозвиток", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.