Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Саморазвитие: что это такое и с чего начать?

саморозвиток: що це таке і з чого почати? Види, способи, методики, поради експертів

Що таке саморозвиток? Повна інструкція, як почати самовдосконалення прямо зараз і не збитися зі шляху до кращого»Я"

Китайські мудреці говорили, що шлях у тисячу лі завжди починається з одного маленького кроку. Ви вже читаєте цю статтю-значить, перший крок до кращої версії себе зробили! Що робити далі? Тут не обійтися без чіткого плану дій по особистісному зростанню. Редакція міжнародного Бізнес - журналу https://worldbank.org.ua зібрала для своїх читачів світовий досвід психологів, щоб ви могли розібратися, що таке саморозвиток , як саме почати своє самовдосконалення, що в нього включити, які пороги і підводні камені чекають на шляху до кращого «я». Ми дізналися, як саме можна прокачати свій особистісний скилл, з'ясували, що можна почати робити прямо зараз, як тільки ви закінчите читати останній рядок нашого лонгріда.

Що таке саморозвиток: визначаємося з головним

Что такое саморазвитие?

Саморозвиток — це? Однозначну відповідь ніхто не дасть. Процес, який починається, коли ви відразу придумаєте для себе його гідне визначення. Для кого-то це самонавчання, самостійний пошук знань і оволодіння навичками. Для кого-то-пізнання себе, своїх бажань і прагнень, робота над своїм внутрішнім світом. Для когось-наполеглива праця над власною свідомістю, вміннями, особистими якостями і внутрішніми спонуканнями. Для кого-то-викорінення шкідливих звичок, позбавлення від важкого вантажу минулого, серйозна робота над помилками. Трактування саморозвитку залежить тільки від того, чого ви очікуєте від цього процесу і самих себе.

З чого почати саморозвиток: 10 кроків до кращого»Я"

С чего начать саморазвитие?

Кожен психолог і коуч складає для свого клієнта індивідуальну програму саморозвитку на основі очікувань і прагнень людини. Однак персональні плани самовдосконалення мають під собою досить схожу структуру:

 1. Навчіться розуміти себе . Хто ви? Що ви любите? Що для вас важливо? Які речі Ви б ніколи не створили? Для чого ви живете? Що хочете міняти?
 2. Визначтеся, що хочете змінити в собі. чого навчитися? Від чого позбутися? А що поліпшити? Що варто знайти?
 3. Навчіться любити і поважати себе.  кажуть, повне прийняття себе — дуже складний етап, який варто долати за допомогою психолога.
 4. Займіться стратегічним плануванням свого життя.  що ви очікуєте від себе через 1 рік? 5 років? 10 років?
 5. Сплануйте свою кар'єру. чого саме ви хочете досягти професійно? Який вибір вашого методу розвитку в професії?
 6. Займіться фізичним здоров'ям. твердження «в здоровому тілі — здоровий дух» не втратить актуальності ніколи. Займатися серйозним споротом або зробити зарядку вранці, нехай всього 15 хвилин?
 7. Покращуйте якість свого життя. скільки грошей вам потрібно для гідного життя? Які є способи їх заробити? Чи існують різні варіанти пасивного доходу?
 8. Проведіть аналіз свого оточення . Це правда, що ми, в якійсь мірі, відображення наших близьких людей. Можливо, серед знайомих є ті, хто тягне вас на дно?
 9. Навчіться розпоряджатися найціннішим багатством-часом . Як все встигати? Чи дійсно всі справи у вашому щоденнику так важливі? 
 10. Щодня працюйте над собою. аналізуйте думки, емоції та вчинки. Зізнавайтеся в помилках і успіхах. Будьте собі вірним соратником, а не ворогом.

3 головних способу саморозвитку: самоствердження, самовдосконалення, самоактуалізація

Главные способы саморазвития

Психологи представляють саморозвиток одночасно в наступній тріаді:

 1. Самоствердження: бути кращим за інших . Людина заявляє про себе як про унікальну особистість з незамінними знаннями, досвідом, думками, навичками, відчуттями, поглядами на світ. 
 2. З а мосдосконаленіе: бути краще минулого себе . Робота над собою, мета якої — наблизити свою реальну особистість до ідеалу, свідомо керуючи власними здібностями і якостями.
 3. Самоактуалізація: бути кращим за свої очікування . Прагнення не тільки виявити і розвинути свій потенціал, а й навчитися застосовувати його зміст на благо інших.

7 причин, чому займатися саморозвитком важливо для кожного

Почему заниматься саморазвитием важно для каждого?

Саморозвиток-одна з небагатьох речей у світі, яка має лише переваги і не має недоліків:

 1. Ви навчитеся досить швидше пристосовуватися і адаптуватися до нових обставин.
 2. Будете комфортно себе почувати при зміні психологічних ролей, незалежно від того, що відбувається.
 3. Зможете розуміти себе, свою мотивацію, дізнаєтеся, що вас надихає, а що тягне вниз.
 4. Будете вірно аналізувати події і явища — виходить, це допоможе уникнути непотрібних помилок.
 5. Станете усвідомленою людиною, яка вміє критично сприймати інформацію, запам'ятовувати і використовувати її.
 6. Отримайте вдосконалені навички та вміння, які стануть в нагоді в особистому та професійному житті.
 7. Станете зрілою особистістю, яка вміє ставити цілі, домагатися їх, не боїться брати на себе відповідальність і здатна до довгострокового планування.

5 порогів на шляху саморозвитку: що заважає самовдосконалюватися?

Что мешает самосовершенствоваться?

Чому ж мільйони людей обіцяють собі почати краще життя з понеділка, але здаються вже до вечора вівторка? Важливо розуміти, що на дорозі саморозвитку вас чекатимуть перешкоди:

 • Страх невдачі. багато кидають справу на півдорозі, боячись, що не зможуть втілити в життя свої амбітні плани. Навіщо щось робити, якщо нічого не вийде?
 • Зовнішній гніт . Соціальні медіа, телебачення, друзі, сім'я можуть прямо чи опосередковано критикувати ваш новий спосіб життя. Але вам дійсно так важливо, що про вас думають? 
 • Нерозуміння, куди рухатися далі. ви відмовилися від куріння, вивчили англійську, стали бігати вранці... і що тепер з цим усім робити? Ось тому ми радимо почати саморозвиток саме з детального планування.
 • Невпевненість у собі.  перш за все, розвивається на тлі незнання себе, свого потенціалу. Може обтяжуватися негативним минулим досвідом. А раптом знову нічого не вийде? Але помилки потрібні, щоб на них вчитися — без цього ніяк.
 • Страх змін.  Люди від природи консервативні. Ми народжені боятися нового-у відповідь на зміни психіка відчуває нас стресом. Але чи хочете ви далі жити в маленькому тісному затишному маленькому світі? Або все ж готові вирватися у великий світ?

Етапи саморозвитку: як ми стаємо кращими?

Как мы становимся лучше?

Всі знають про ланцюжок «заперечення — гнів — торг — депресія — прийняття». Людина, що вибрав саморозвиток замість деградації і стагнації, багато в чому долає щось схоже:

 1. Усвідомлює гостру необхідність змін.
 2. Приймає себе повністю з усіма помилками і недоліками.
 3. Визначає, в яких саме напрямках хоче розвиватися, які зміни чекає.
 4. Ставить перед собою мету і складає план її послідовного досягнення, в залежності від ресурсів.
 5. Визначається з відповідними для себе шляхами і способами саморозвитку.
 6. Прагне досягати, докладає зусиль, щоб вибратися зі звичної зони комфорту.
 7. Кожен день працює над собою-паузи в цій справі неприйнятні!

8 видів саморозвитку: виберіть свій!

8 видов саморазвития

Саморозвиток — надзвичайно багатогранний процес, який охоплює всі сфери людського життя. Але як в тому прислів'ї: погонитеся за двома зайцями — жодного не зловите. Що б нам не говорили, багатозадачність рідко йде на користь. Тому ми радимо вам вибрати тільки один — два напрямки основного самовдосконалення-і сконцентрувати свої зусилля тільки на них.

 1. Інтелектуальне. чи хочете ви розширити загальний кругозір або освоїти іншу професію? Стати краще в улюбленій справі або навчитися чомусь якісно новому? Почати можна зі звичного — книг, документальних фільмів, лекцій, онлайн-курсів.
 2. Фізичний. і ми зараз не про перемоги на Олімпіадах! Відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, здоровий режим сну, помірні фізнагрузкі — ось що буде саморозвитком.
 3. Духовне. негативні емоції, спогади і почуття постійно руйнують зсередини. Неможливо бути щасливим, не люблячи і не поважаючи найближчої вам людини — самого себе. Духовне саморозвиток - це майстерне вміння приймати себе з усіма особливостями і недоліками, позитивне мислення, здорові звички
 4. Матеріальне. «щастя не купиш. Але плакати в "Мерседесі" набагато зручніше, ніж на велосипеді». Погодьтеся, частка істини в цьому розхожому вираженні таки є! Не всім потрібно ставати мільярдерами, але, наприклад, життя без боргів, улюблена робота з хорошою зарплатою, комфортні житлові умови, бюджет на навчання дітей, гроші на подорожі і маленькі радощі для батьків — цього гідний кожен.
 5. Культурне . Виставки сучасного мистецтва, музеї старожитностей, картинні галереї, концерти класичної музики, театральні прем'єри — все це відкриває нам доступ до спадщини цілих поколінь, джерела невичерпного натхнення, їжі для роздумів.
 6. Професійний . Неможливо гармонійно розвиватися, ходячи на нелюбиму роботу. Або терплячи посаду, яку Ви вже давно переросли. Підвищення кваліфікації, зміна компанії-роботодавця, відкриття власної справи — ці рішення відкривають новий рівень успішного «я».
 7. Соціальна. чим дорослішими ми стаємо, тим більше розуміємо, що ефективно і позитивно взаємодіяти з оточуючими, вміти контролювати свої емоції — вести конструктивний діалог і дотримуватися особисті кордону-це справжнє Мистецтво .
 8. Особистісне зростання. саме це заняття найчастіше і називають саморозвитком — виховання в собі тих сильних якостей, якими вам хотілося б володіти.

Прості поради від експертів: як стати краще вже зараз!

Как стать лучше уже сейчас?

На закінчення ми зібрали поради від практикуючих світових коучів і психологів:

 • Стів Павліна . Навчіться керувати власними емоціями. Невтомно працюйте над своєю силою волі. Запевніть в свою значимість. Будьте усвідомленими.
 • Володимир Леві. саморозвиток неможливий без усвідомлення власних потреб і бажань, установки твердих переконань і поглядів, набуття внутрішньої свободи і повного прийняття своєї індивідуальності.
 • Брайан Трейсі . Самовдосконалення обов'язково повинно бути гармонійним:»особистий розвиток необхідно вибудовувати так, щоб створити максимально сприятливі умови для фізичного і ментального розвитку організму — головного інструменту в досягненні цілей саморозвитку". 
 • Ніколас Коул . З чого почати? Знайдіть наставника. Підбивайте підсумки щодня. Дотримуйтеся встановленого режиму. Не забувайте винагороджувати себе за успіхи. Відшукайте джерело натхнення. Будьте послідовними. Завжди залишайтеся чесними з собою.
 • Мішель Путтер.  Не приступайте до самовдосконалення без чіткого плану. Він повинен включати: індивідуальні цілі, ваші сильні і слабкі якості, напрямки досягнення задуманого, перешкоди на цьому шляху і життєво застосовні способи дій.
 • Чікі Девіс. як не здатися на шляху саморозвитку? Навчіться розмовляти, міркувати самі з собою. Важливі думки не забувайте записувати в щоденник. Відкрийте для себе світ медитацій. Не відкладайте життя на потім, коли станете краще. Живіть, радійте, відчувайте тут і зараз.

Що Редакція https://worldbank.org.ua хоче сказати своїм читачам на закінчення? Вибираючи саморозвиток, ви вибираєте захоплюючу подорож довжиною у все життя. Пізнавати себе, стає мудрішим, усвідомленішим, толерантнішим можна безкрайньо довго! Обіцяємо, ви будете в повному захваті від багатства власного внутрішнього світу, від океану ідей, які виношує ваша підсвідомість. Але самовдосконалення-це не Політ на літаку, а справжнісіньке сходження в гору. Будьте готові до щоденної роботи над собою-і результат вас обов'язково вразить. Стати зрілою особистістю, що живе в гармонії з собою і з усім світом, впевненою в собі і своєму майбутньому, — це чи не сама принадна з висот?

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " саморозвиток: що це таке і з чого почати? Види, способи, методики, поради експертів» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «саморозвиток», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.