Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха Luxottica

Історія успіху Luxottica: як сирота потрапив на Уолл-стріт і купив Ray-Ban

Історія становлення і успіху компанії Luxottica і її засновника Леонардо Дель Веккіо. Чого досяг бренд до 2022 року

Ви зможете назвати найбільшого в світі виробника окулярів, лінз і оправ? Ні, це не знаменитий "Рей Бен", а його покупець і власник-компанія Luxottica . Вона Історія невіддільна від долі засновника. За довге і насичене життя Леонардо Дель Веккіо довелося пройти шлях від маленького і нікому не потрібного сироти до першого італійця на американській Уолл-стріт, власника перспективної корпорації. Коли ця чудова людина пішла з життя, говорили, що світ позбувся «останнього батька італійського капіталізму». Про те, з чого починалася «Люксоттіка» і як вона домоглася співпраці з "Армані",» Шанель " і "Прада", пропонуємо Вам дізнатися разом з Редакцією міжнародного Бізнес - журналу https://worldbank.org.ua .

Luxottica-що це: коротка довідка про бренд

Luxottica — что это: краткая справка о бренде

Luxottica Group S. p.a. — виробник окулярів глобального масштабу. Її цінні папери сьогодні торгуються на Міланській фондовій біржі.

 • Напрямок діяльності: оптика
 • Ключові продукти: оправи, сонцезахисні, медичні, дизайнерські окуляри
 • Бренди: Ray-Ban, Oakley, Persol
 • Локація: Мілан, Італія
 • Дата заснування: 1961
 • Засновник: Леонардо дель Веккіо
 • Кількість працівників: 60 000
 • Материнська компанія: EssilorLuxottica
 • Капіталізація: 23,6 млрд доларів.
 • Дочірні підприємства: LensCrafters, Pearle Vision, OPSM, Salmoiraghi & amp; Viganò, Люксоптика
 • Офіційний сайт:  http://luxottica.com/

Також відомо, що "Люксоттіка" виробляє за Ліцензією оптичну продукцію для провідних модних будинків і світових брендів: Anne Klein, Armani, Brooks Brothers, Bulgari, Burberry , Chanel, Chaps, Club Monaco, D&G, DKNY, Donna Karan, LensCrafters, Miu Miu, Paul Smith, Prada, Ralph Lauren, Stella McCartney, Tiffany & Co., Tory Burch, Versace , Versus (дані Вікіпедії).

А ви знали, що засновник Luxottica Леонардо дель Веккіо помер 27 червня 2022 року. На день смерті його особистий капітал оцінювався в 24,7 млрд доларів.

Як все починалося:»мене навіть по імені ніхто не називав"

Как все начиналось: «Меня даже по имени никто не называл»

Дель Веккіо — той самий чоловік, який зробив себе сам. Леонардо з'явився на світ в бідному міланському сімействі в 1935 році. Хлопчик був наймолодшим з чотирьох діточок. Від батька йому дісталося тільки красиве ім'я Леонардо: тата він ніколи не бачив, адже той помер, не доживши до дня народження сина.

Підняти чотирьох хлопців однієї матері було дуже непросто. Жінка від відчаю зважилася віддати наймолодшого, Леонардо, в католицький сирітський будинок Martinitt. У притулку хлопчисько прожив до 14 років. Потім він відправився працювати підмайстром у гравера по медалях. Після роботи навчався мистецтву гравіювання та дизайну в самій Міланській Академії Брера. Такою була умова трудового контракту з компанією Johnson.

Незважаючи на престижне навчання, хороших спогадів про той час у дель Веккіо майже не залишилося: «нас, підмайстрів, ніхто навіть по імені не кликав». Не дивно, що через три роки роботи в Johnson Леонардо пішов звідти. Його, вже закінчив навчання і набрався досвіду, покликали працювати в маленьку фірму, що виготовляє деталі для окулярів.

Перший бізнес: "тільки в 26 років може вистачити сміливості на таке»

Первый бизнес: «Только в 26 лет может хватить смелости на такое»

Коли в містечку Агордо перестала працювати місцева шахта, мерія прийняла рішення безкоштовно роздавати землю всім, хто зважиться приїхати вести господарство і будувати бізнес. Так, в 1961 дель Веккіо став власником земельного наділу, де вирішив запустити власне Виробництво комплектуючих для окулярів.

" тільки в 26 років можна відшукати сміливість створити щось подібне!»  (Леонардо дель Веккіо)

Але ризик виправдав себе: зовсім скоро маленька фірма стала справою всього життя свого творця. Він побудував неподалік будиночок, куди і переїхав з сім'єю. Тепер не потрібно втрачати дорогоцінні хвилини на дорогу-рівно о 3.00 ранку Молодий підприємець приступав до роботи.

«найбільше ненавиджу залежати від когось. Завжди вибирав володіти нехай чимось маленьким»але своїм"  (Леонардо дель Веккіо)

Бізнесмен запропонував одному з клієнтів, виробнику окулярів Metalflex, об'єднатися для запуску нової фірми. Скооперувавшись з двома представниками партнера, Леонардо відкриває Luxottica («luce» — світло, «ottica» — оптика італійською). Але вже скоро йому стає тісною роль постачальника деталей-амбітний дель Веккіо хотів випускати окуляри під своїм брендом.

Ділові партнери ідею не підтримали, підприємцю довелося викупити їх паї. "Люксоттіка" повністю перейшла під владу Леонардо. А він поспішив втілити задумане в життя: з 1967 молода компанія виробляла не тільки деталі, але окуляри для коригування зору з пластиковими і металевими оправами.

Великий успіх Luxottica принесла участь у Міжнародній оптичній виставці в Мілані. Її окуляри стали настільки популярними, що заповзятливий дель Веккіо підняв ціни більш ніж в два рази. І це зовсім не відлякало покупців!

Очікувано, що вже через чотири роки «Люксоттіка» повністю сконцентрувалася на виробництві своїх популярних окулярів. Щоб не втрачати прихильність споживачів, Леонардо не шкодував грошей і сил на нові розробки і дизайнерські експерименти. У сімдесятих витратився на Патент на спеціальну конструкцію шарнірів, що дозволяють підганяти оправи під контури особи. 

Luxottica стає "акулою" і виходить на світовий ринок

Luxottica становится «акулой» и выходит на мировый рынок

До 1970-х «Люксоттіка» реалізовувала свою продукцію виключно через дистриб'юторів. Статут працювати з посередниками, дель Веккіо вирішив купити мережу маркетів для прямих продажів. З цього починається історія поглинань і розширень компанії:

 • Scarrone S. p.a — великий італійський дистриб'ютор оптики (1974).
 • Відкриття дочірнього підприємства в Німеччині (1981).
 • Avant-garde-Американський дистриб'ютор оптики( 1981), придбання якого дозволило зайняти до 7% оптичного ринку США .

У вісімдесятих і дев'яностих Леонардо дель Веккіо просто не міг пропустити новий тренд, що торкнувся світові бренди, — всі поважаючі себе модні будинки прагнули випускати власні аксесуари. Окуляри були чудовим претендентом на цю роль. Засновнику "Люксоттікі" вдалося укласти відразу кілька вигідних контрактів на виробництво за Ліцензією:

 • Giorgio Armani (1988).
 • Brooks Brothers (1992).
 • Bulgari (1997).
 • Chanel (1999).

Угода з «Армані» зробила дель Веккіо найбагатшим платником податків в Італії. Але він бачив нові горизонти-в тому ж році Luxottica першою з італійських компаній вийшла на Ньй-Йоркську біржу. А її засновник і власник став першим італійцем на знаменитій Уолл-стріт. Вихід на американську фондову біржу був не тільки справою статусу. Вже до 1994 вартість акцій збільшилася в чотири рази, а число клієнтів з США наблизилося до 28 000.

А ви знали що на думку газети The Los Angeles Times, саме дель Веккіо розпалив моду на дизайнерські окуляри. Якщо в 1989 дані аксесуари становили не більше 14% від загальних продажів будинків моди, то в 1995 цей показник наблизився до 53%!

Купівля Ray-Ban і нове тисячоліття

Покупка Ray-Ban и Новое Тысячелетие

Після виходу на біржу «акула " Luxottica продовжила поглинати компанії:

 • Vogue Eyewear;
 • Persol;
 • US Shoe (LensCrafters).

Останнє придбання в 1995 обійшлося Леонардо в 1,4 млрд доларів. Проте вже в 1999 його дітище вийшло на прибуток в 1,9 млрд євро. Саме тоді італійський бізнес зробив відоме придбання — купив найпопулярніший бренд сонцезахисних окулярів Ray-Ban. Покупка обійшлася в 645 млн доларів.

Придбавши "Рей Бен", дель Веккіо зайнявся крутими змінами бренду:

 • Прибрав продукцію Ray-Ban відразу з 13 000 точок продажів;
 • Покращив якість;
 • Збільшив вартість;
 • Додав в лінійку моделі для корекції зору.

Все це мало довгострокову перспективу. До 2010» Рей-Бен «приносив» Люксоттіке " щорічно по $2 млрд доходу, що становило 40% загального прибутку корпорації. 

Наступним вдалим придбанням ціною в 462 млн доларів стала мережа оптики Sunglass Hut. У 2001 вона продавала всі сонцезахисні окуляри Штатів. А ось з придбанням Oakley все вийшло не так гладко. Переговори ні до чого не привели і «Люксотика» буквально оголосила війну бренду.

Sunglass Hut перестали продавати окуляри конкурента — на той час до 25% продукції Oakley реалізовувалося через дану мережу. Це призвело до сильного падіння акцій на 37 %. Але дель Веккіо було вже не зупинити! Дійшло до того, що» Рей-Бен «почав виробляти» фейки «» Оклі " — окуляри з такими ж яскравими зеленими і синіми стеклами. Справа завершилася тим, що Luxottica в 2007 купила опонента за 2,1 млрд доларів.

"піти, щоб повернутися": як засновник мало не покинув компанію

«Уйти, чтобы вернуться»: как основатель чуть было не покинул компанию

Після виснажливої боротьби з Oakley літній засновник задумав піти на спокій в 2004 році:

«я вирішив підготувати грунт для наступника, повинен був знайти собі заміну, когось поза сім'єю. Керувати компанією повинна людина, яка могла б прямо сьогодні сісти на літак і полетіти в Париж, а завтра — в Китай , робити те, що я більше робити не хотів»  (Леонардо дель Веккіо)

Такою людиною став Андреа Гуерре, колишній виконавчий директор «Індезіт». Треба сказати, що наступник відмінно справлявся з покладеними обов'язками: раціоналізував виробництво перенесенням в КНР, домігся, щоб ціна акцій збільшилася в три рази. Але через десятиліття дель Веккіо несподівано для всіх вирішив повернутися. На той час 79-річний чоловік, він зізнався, що «нудно жити, не укладаючи угод». Андреа заплатили 10 млн євро вихідної допомоги і викупили у нього за 43 млн євро наявні акції «Люксоттікі».

Як відомо  https://worldbank.org.ua/ , Леонардо дель Веккіо до самої смерті керував своїм дітищем. У новому тисячолітті він зробив ставку на інновації : у 2014 Luxottica уклала співпрацю з "Гугл" для виробництва розумних Google Glass, а в 2015 з Intel - на виготовлення спеціальних окулярів для тренувань Radar Pace-Oakley. У 2018 бізнесмен зважився на злиття (на €46 млрд) з великим виробником оптики Essilor, а в 2020 оголосив про партнерство з Facebook (заборонений в Росії) на випуск розумних окулярів під маркою Ray Ban. Сьогодні в асортименті "Люксоттікі" більше 27 000 видів окулярів, а її фабрики виробляють до 400 000 оправ кожну добу.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал " історія успіху Luxottica: як сирота потрапив на Уолл-стріт і купив Ray-Ban» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «історія успіху», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.