Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха Cessna

Історія успіху Cessna: літаки, які побудував фермер

Що таке Cessna? Історія розвитку авіабудівної компанії, найуспішніші літаки "Цессна", як склалася доля авіавиробника?

Подумати тільки, вже більше сто років минуло з тих пір, як брати Райт підняли свою машину в повітря, а безстрашний французький Авіатор Луї Блеріо перелетів через протоку Ла-Манш на аероплані! Тоді в далекому Канзасі один фермер витратив всі свої гроші і придане дружини на додачу, щоб купити літальний апарат, якому б підкорялися небеса. Звали цього мрійника Клайд Вернон Цессна. Саме йому судилося створити легендарну авіабудівну компанію Cessna і стати в літакобудуванні такою ж важливою фігурою, як Генрі Форд в автомобільній справі. Про те, як все це склалося, дізнався міжнародний Бізнес - журнал https://worldbank.org.ua .

Cessna-це: коротка довідка

Cessna — это: краткая справка

Cessna Aircraft Company — виробник широкого спектру літаків, від легких двомісних до великих бізнес-джетів.

 • Галузь: авіабудування
 • База: 1927 
 • Скасування: 2014
 • Засновник: Клайд Вернон Цессна
 • Локація: США , Канзас, Вічіта
 • Власник: промисловий конгломерат Textron
 • Дочірні підприємства: Columbia Aircraft, McCauley Propeller Systems
 • Кількість працівників: 9 500
 • Офіційний сайт:  www.cessna.com

А ви знали, що  у російській транскрипції компанію можна називати як «Цессна», так і «Сессна».

Клайд Вернон Цессна: він був» білою вороною " у власній родині

Клайд Вернон Цессна: он был «белой вороной» в собственной семье

Клайд народився в Айові, в сім'ї одного з багатьох фермерів-переселенців, тисячами кочували по штатах. Цессни зупинилися в Канзасі, побудували власну ферму. Управляти господарством пророкували Клайду Вернону, але тільки його сільська справа не особливо цікавила. Хлопець взагалі був» білою вороною " в рідному домі: довгий, худий і трохи нескладний, він виділявся на тлі кремезних і плечистих братів.

Як і багато фермерів діти , Цессни отримали лише початкове шкільне Освіта . Далі хлопців очікував тільки важка праця на плантаціях — обробляти землю та пасти худобу. Природженому мрійнику Клайду все це було чуже: ледь знаходилася вільна хвилинка, він біг збирати по всій окрузі різний мотлох, щоб змайструвати з нього в батьківському сараї дивовижні машини і пристосування. Хлопчині ледь минуло 15, а він вже розбирався в сільгосптехніці не гірше досвідчених механіків!

Але фермерство так і не впало в душу молодого Клайда Вернона. Цілих десять років хлопець, як прийнято говорити сьогодні, «шукав себе»: то робив ставки на скачках, то колесив по країні комівояжером, то наймався золотошукачем, то змагався в автоперегонах. Нарешті, в 25 років вирішив пов'язати свою долю з бізнесом — зайнявся прибутковою в ті часи торгівлею автомобілями. Талант механіка тут дуже знадобився молодому підприємцю: він примудрявся перетворити саму безнадійну іржаву руїну в блискуче диво!

"гібрид етажерки і летючого змія": кинути все заради мрії!

«Гибрид этажерки и летучего змея»: бросить все ради мечты!

Можливо, Цессна увійшов би в історію як успішний автоторговець, але доля вирішила інакше: виключно по дозвільному інтересу Клайд потрапляє в 1910 році на авіашоу — видовище, що було тоді для американців в дивину. І закохується з першого погляду в дивовижні механізми, що нагадують гібрид етажерки і летючого змія, але все ж якимось дивом здатні підняти людину в повітря. Ось же справа всього життя, якому не шкода присвятити себе!

До 31 року у Цессни була дружина, маленький син, успішний бізнес. Але справжнє визнання все-таки виявилося сильнішим! Він продає свою справу, залишає сім'ю вдома і їде в Нью-Йорк починати нове життя — відправляється вчитися авіабудуванню в Queen Aeroplane Company. Чоловік віддав всі наявні гроші, включаючи придане дружини, щоб купити власний аероплан.

Кожен день протягом декількох місяців Клайд самостійно навчався льотному мистецтву. Як виявилося, злетіти і сісти без пригод було не так-то просто. Вже в перший день хисткий аероплан почав тріщати по швах, а починаючому авіатору виписали штраф в $200 за те, що на смерть перелякав сусідніх овець. Злетіти в небеса таки вийшло, а ось приземлитися — ні.

Всі спроби Цессни полагодити розвалене придбання оберталися незмінним провалом. Нічого не залишалося, як побудувати новий аероплан, за образом і подобою розбитого. Конструктор-самоучка назвав своє творіння Silverwing. Однак саморобка з гордим ім'ям «Срібне крило» в точності повторила долю попередника. 

Впертий Клайд не здавався, але вже був на межі відчаю: кожен невдалий зліт обертався величезними витратами на ремонт і виплату штрафів. Нарешті, на тринадцятий раз його винахід піднялося в небеса, зробило коло над полем і вдало приземлилося на землю разом зі щасливим пілотом.

Cessna: від канзаської лісопилки до корпорації

Cessna: от канзасской лесопилки до корпорации

Окрилений успіхом, Клайд Вернон займає занедбану лісопилку в канзаському Кінгдом Кантрі: "буду будувати літаки!"Новій справі присвятив себе цілком: зимовими місяцями збирав аероплани, а влітку представляв свої вироби на авіавиставках і ярмарках. Ні підручників, ні вчителів у нього не було — Цессна діяв виключно спираючись на інтуїцію, шляхом проб і помилок, аварій і навіть серйозних травм.

Але все це коштувало того: заснована сином звичайного фермера Cessna Exhibition Сомрапу росла, розвивалася і приносила хороший дохід. Клайда Вернона вже не влаштовувала долю своїх винаходів в ролі незвичайної циркової штучки. Він передчував, що у авіації велике майбутнє. Денно і нощно розмірковував про розробку якісно нового літака — надійного, інтуїтивно керованого, простого в конструкції. Однак планам завадила вибухнула Перша Світова.

Цессна не збирався зупинятися тільки на літакобудуванні — в 1918 він відкриває поблизу Вічіта льотну школу. Забігаючи вперед, скажімо, що саме там в прийдешньому побудують авіазаводи Cessna. Підприємець залучає до виробництва ділових партнерів Ллойда Стермана і Вальтера Біча. Заснована ними Wichita Travel-Air Company займається розробкою аеропланів. До 1927 вдалося сконструювати перспективний моноплан AW, за багатьма характеристиками випереджав біплани, як почалося нове випробування — Велика депресія.

Спільне починання збанкрутувало, але хіба можна було зламати Клайда Вернона Цессну? Пройде всього три роки, як він відкриє в Вічіта новий літакобудівний завод Cessna Aircraft Co, а управління на цей раз передасть власну племіннику Дуейну Уоллісу. Який, треба сказати, став блискучим менеджером: саме цій людині вдалося переконати громадськість, що літак-це не розкіш , доступна лише багатіям, а засіб пересування, потрібне всім. Ось так американці стали найбільш літаючою нацією завдяки корпорації "Сессна".

Cessna Aircraft Co у ХХ столітті: найуспішніші літаки компанії 

Cessna Aircraft Co в ХХ веке: самые успешные самолеты компании

Життєвий шлях засновника закінчився 20 листопада 1954, проте його справа продовжувала жити-згадаємо найвдаліші моделі Cessna, випущені в двадцятому столітті:

 • Моноплан AW (1928) . Обладнаний моторами потужністю в 45 кВт, цей цивільний літак цілком міг бути і спортивним, гоночним.
 • Airmaster (1934) . Модель визнана найефективнішим і масовим літаком свого часу-щорічно з конвеєрів сходило не менше 200 одиниць.
 • Bobcat (1940) . Двомоторна п'ятимісна машина також претендує на звання комерційно успішної: за 4 роки було реалізовано близько 5 400 одиниць.
 • М120, М140 (1946) .Перші "Цессни" з металевими крилами.
 • Skyhawk 172 (1956) . Безумовно, один з найбільш тиражованих літаків в історії: 44 000 одиниць, 25 модифікацій.
 • Skyline (1987) . Популярна одномоторна модель.
 • Citation 500, Citation Sovereign та Citation Excel (1970-ті) . З цих моделей почалася ера комфортабельних приватних лайнерів.

Таким чином, до початку вісімдесятих «Цессна» заявляє про себе як про виробника бізнес-джетів.

Від General Dynamics Corporation до Textron « "Цессна" перестає бути незалежною компанією

От General Dynamics Corporation к Textron: «Цессна» перестает быть независимой компанией

Самостійна історія Cessna закінчилася в 1985, коли вона була придбана General Dynamics Corporation. Однак в 1992 власник знову змінився — ним стала компанія Textron. У 2008-2010 компанія "Цессна" помітно постраждала через економічну кризу: було звільнено 50 % співробітників, скорочено Виробництво . Продажі скоротилися на 44%, а розмір збитків наблизився до 8 млн доларів.

Плачевна ситуація змінилася лише в 2011 з приходом нового СЕО — Скотта а.Ернеста. У 2012 компанія перейшла до спільного виробництва бізнес-джетів в КНР спільно з Aviation. У 2014 році корпорацію Cessna офіційно скасували, до теперішнього часу «Цессна» — це один з брендів Textron Aviation.

Cessna сьогодні: які літаки виробляє бренд?

Cessna сегодня: какие самолеты производит бренд

На справжній день під брендом "Цессна" випускають кілька моделей:

 • 172-легкий, наймасовіший літак в історії;
 • 182-легкий загального призначення;
 • 206-легкий пасажирський, загального призначення;
 • 208-легкий моторний турбогвинтовий;
 • 400-варіант моделі 350 з турбонаддувом;
 • 510-надлегкий двомоторний бізнес-джет;
 • 525-легкий двомоторний бізнес-джет;
 • 560XL-легкий реактивний двомоторний бізнес-джет;
 • 680-середній двомоторний турбогвинтовий бізнес-джет;
 • 750 — далекомагістральний середній двомоторний турбогвинтовий бізнес-джет.

Так чи коштувала мрія Канзаського хлопця Клайда Вернона Цессни того? Ми в редакції міжнародного бізнес-журналу  https://worldbank.org.ua однозначно скажемо: "безумовно!"Його славному дітищу Cessna Aircraft Co, колись почалося на лісопилці, вдалося стати лідером у виробництві легких і середніх лайнерів. Сьогодні ж успіх літакобудівника складається з трьох доданків: комфорт + надійність + чудові технічні характеристики. Це універсальні машини, на яких літають і гонщики, і фермери, і бізнесмени. "Можливо все!"- девіз компанії безумовно відображає її славний шлях.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал " історія успіху Cessna: літаки, які побудував фермер» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « приватні літаки ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.