Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Олег Антонов: история успеха

Олег Антонов: історія успіху і біографія авіаконструктора і "батька" транспортної авіації

Хто такий Олег Костянтинович Антонов? Біографія, історія успіху, досягнення та цікаві факти про видатного радянського конструктора

«Уявіть собі вельми елегантного авіаконструктора з манерами справжнього артиста, що володіє рафінованим розумом і схильністю до аналізу, чудово розмовляє французькою та англійською...» так захоплено іноземні газети писали про «батька транспортної авіації», радянського конструктора Олега Костянтиновича Антонова. Саме він спроектував перший в людській історії широкофюзеляжний літак "Антей". І саме його Ан-22 випала доля стати новою віхою у світовому літакобудуванні. Як все це сталося, яким був життєвий шлях видатної людини, вам сьогодні розповість міжнародний Бізнес - журнал https://worldbank.org.ua.

Олег Антонов-коротка довідка

Олег Антонов — краткая справка

Олег Костянтинович Антонов — авіаконструктор, професор і академік Академії наук СРСР, лауреат Ленінської і Сталінської премії 2-го ступеня, Герой Соціалістичної Праці.

 • Сфера діяльності: авіабудування, конструювання літальних апаратів, наукові дослідження в сфері авіації
 • Дата народження: 25 січня (7 лютого) 1906 
 • Місце народження: Російська імперія, Московська губернія, Подільський повіт, Воронівська волость, селище Трійця
 • Дата смерті: 4 січня 1984 у віці 78 років
 • Визнання: три ордени Леніна, орден Жовтневої Революції, сталінська премія другого ступеня (за Ан-2), Ленінська премія (за Ан-12), Герой Соціалістичної Праці
 • Сімейний стан: перша дружина-авіаконструктор Олена Кочеткова, друга дружина-авіаконструктор Єлизавета Шахатуні, третя дружина-інженер-програміст Ельвіра Антонова
 • Діти: син Ролан від першого шлюбу, дочка Анна (професор математики, Викладач) від другого шлюбу, син Андрій (дизайнер) і дочка Олена (авіаконструктор) від третього шлюбу.

А ви знали, що на честь Олега Костянтиновича названі вулиці (проспекти, площі) в Києві, Вінниці, Саратові, Ульяновську, Улан-Уде і Новосибірську, а також астероїд (14317) Антонов.

Коротка біографія авіаконструктора Олега Антонова

Краткая биография авиаконструктора Олега Антонова

Познайомимося з історією життя людини, якій судилося стати " батьком транспортної авіації»:

 • 25 січня 1906 року — народження в селі Трійця в родині потомствених дворян Антонових.
 • 1915-1933 — навчання в Саратовському реальному училищі.
 • 1924 — будівництво власного планера в рамках авіаційного гуртка при путейському факультеті Саратовського університету.
 • 1924 — участь у других Всесоюзних випробуваннях планерів.
 • 1925-1930 — навчання на машинобудівному факультеті ЛПІ ім. Калініна.
 • 1931 — глава технічного відділу вищої льотно-планерної школи Коктебеля і Центрбюро планерних конструкції Тсоавіахіма.
 • 1933 — головний конструктор Тушинського планерного заводу.
 • 1938 — провідний інженер дослідно-конструкторського бюро Яковлєва.
 • 1940-1941 — головний інженер Ленінградського авіазаводу.
 • 1941 — головний інженер планерного відділення Наркомату авіапромисловості.
 • 1943 — перший заступник головного конструктора ОКБ Яковлєва.
 • 1946 — Керівник Новосибірського ОКБ, А також власного ОКБ-153.
 • 1952 — Керівник ДСО КБ-473 в Києві.
 • 1962 — генеральний конструктор ОКБ.
 • 1966 — голова Київського механічного заводу.
 • 1984 — Керівник ОКБ імені Антонова.
 • 4 квітня 1984 — помер у Києві, похований на Байковому кладовищі.

А ви знали, що Олег Антонов у вільний час складав вірші і займався живописом.

Початок життєвого шляху: нащадок спадкових дворян

Начало жизненного пути: потомок потомственных дворян

Історія Олега Антонова почалася 7 лютого 1906 в селі Трійця під Москвою. Народжений в сім'ї дворян-інженерів, хлопчик активно цікавився технікою. Та й як інакше: тільки-тільки зароджувалася Авіація розбурхувала багато юні уми.

Але Олег одними безтілесними мріями не обмежувався — вже в 1924 році, будучи студентом Саратовського університету, він зібрав свій перший лайнер і продемонстрував його на всесоюзних змаганнях в Коктебелі. Талановитого студента помітили-зробили головою Центрального бюро планерних конструкція при Тсоавіахімі, а потім і головним конструктором Тушинського планерного заводу. Там Олег Костянтинович зблизився з іншим талановитим радянським конструктором — Олександром Яковлєвим, які проектував легкі літаки.

А ви знали, що Олег Антонов походить не просто з дворянської, а з потомственої інженерської сім'ї: прадід був головним керуючим державних Уральських металургійних заводів, справ Костянтин Антонов займався будівництвом мостів, батько Костянтин Антонов прославився як інженер-будівельник.

Після війни: "мені було доручено створити сільськогосподарський літак»

После войны: «Мне было поручено создать сельхозсамолет»

У роки Великої Вітчизняної Олег Костянтинович трудився в управлінні Новосибірського авіаційного заводу, де випускалися Легендарні винищувачі «як». У повоєнну епоху уряд вирішив перевести Виробництво на мирні рейки — Антонову було доручено створити сільськогосподарський літак. На випробуваннях в 1947 СХА-1 постав як значний біплан з архаїчною полотняною обшивкою на крилах. Незважаючи на гадану громіздкість, апарат легко злітав зі 120 м розбігу навіть з грунтової смуги. І, найголовніше, вільно піднімався в повітря з 1 тонною вантажу на борту.

Винахід схвалили вже в 1947, дали йому власне ім'я Ан-2. Літак надійшов в ангари і військово-повітряних сил, і цивільного повітряного флоту Союзу. У 1952 за особистим розпорядженням Микити Хрущова Антонов разом зі своїм конструкторським бюро переїхав до Києва для організації серійного виробництва Ан-2 на авіазаводі №473. В СРСР було випущено 3 455, в Польщі — 11 915, а в Китаї 1000 одиниць антонівських універсальних транспортників. 

А ви знали, що в СРСР літаки називали за першими двома буквами прізвища головного конструктора: Ан — Антонов, як — Яковлєв. До буквеного позначення додавалися цифри: непарні — для винищувачів, Парні-для інших категорій повітряної техніки.

Наймасовіші транспортники: легендарний Ан-12

Самые массовые транспортники: легендарный Ан-12

Настав час перейти до етапу життя Олега Костянтиновича, завдяки якому весь світ шанує його як «батька військово-транспортної авіації». Це пов'язано, в першу чергу, з проектуванням військово-транспортного Ан-12 і цивільного Ан-10, що відрізняються лише хвостовим виконанням фюзеляжу і обладнанням на борту. 

При розробці моделей Антонов керувався відразу декількома цілями:

 1. Прискорити і здешевити проектування і конвеєрне будівництво радянських лайнерів.
 2. Прискорити введення в експлуатацію нових літаків.
 3. Полегшити освоєння повітряної техніки.
 4. Зробити пасажирські моделі більш універсальними, а саме — обладнати їх військово-транспортними шасі, які б дозволили злітати з необладнаних і грунтових злітних смуг.

Мета була і в тому, щоб повітряні подорожі на периферійних маршрутах були такими ж зручними і комфортними, як і центральних.

А ви знали, що Ан-12 були настільки надійними і універсальними, що експлуатуються в Росії досі: ТАСС повідомляє, що на 2016 рік використовувалися ще 106 таких моделей.

Вершина таланту « "Антей" Ан-22 і "Руслан" Ан-124

Вершина таланта: «Антей» Ан-22 и «Руслан» Ан-124

Глядачам міжнародного авіасалону-1965 в Ле-Бурже надовго запам'ятався саме він, досвідчений радянський військово-транспортний літак Ан-22. І неспроста, адже «Антей» був самим гігантським лайнером на той момент: його вантажопідйомність дорівнювала 60 тоннам, а злітна вага наближався до позначки в 225 т.гігант Олега Антонова легко обійшов конкурента — транспортник «Старлітер» з-141 від американського авіабудівника «Локхід», чия максимальна вантажопідйомність впиралася «всього» в 36 тонн.

Але рекорд на Паризькому авіасалоні був для Ан-22 далеко не межею — попередні розрахунки показали, що гігант відмінно витримає вантажне навантаження і в 80 т.сказане швидко підтвердили реальні випробування в 1966 році: «Антей» під керівництвом пілота Івана Давидова всього за один випробувальний політ встановив дванадцять світових і радянських рекордів. Найголовніше, він досяг висоти в 6 600 м з 88 тоннами вантажу на борту!

А ви знали, що Назва літака «Антей» відсилає до давньогрецького велетня, який, за легендою, міг необмежено черпати сили від матері-землі, але ставав вразливим, будучи відірваним від неї. Чим і використовувався його противник-герой міфів Геркулес (Геракл). Іронія ж стояла в тому що головний конкурент радянського Ан-22, американський військовий транспортник з-130, був названий саме «Геркулесом».

Конструктор не зупинився на гучному тріумфі: в 1968 він приступив до роботи над надважкими Ан-124 і Ан-126 з вантажопідйомністю 120 і 140 тонн відповідно. Якщо перша модель була з чотирма двигунами, то друга мала на увазі шість моторів. Державна комісія угледіла в цьому великий ризик і затвердила розробку менш гігантського, але все ж найбільшого в світі Ан-124, також відомого як «Руслан».

Лайнер був дивом для свого часу:

 • Дві палуби з індивідуальними системами герметизації;
 • Електродистанційна система управління;
 • Відкидається носова частина для полегшення навантаження;
 • Додавання задньої рампи.

Антонов встиг побачити піонерську серійну модель «Руслана», але в 1984 геніального конструктора не стало. У тому ж році авіаційний комплекс, яким керував Олег Костянтинович, був названий його ім'ям.

" завдяки йому СРСР випередив усіх в авіабудуванні": успіхи Олега Антонова

«Благодаря ему СССР опередил всех в авиастроении»: успехи Олега Антонова

Як повідомляють Вікіпедія і Велика Російська енциклопедія, саме під керівництвом героя нашої історії були сконструйовані багато важливих повітряні судна:

 • Планери — Голуб; Рот Фронт-1, 2, 3, 4; А-7; А-11; А-13; А-15.
 • Пасажирські лайнери-аїр-19, Ан-10, Ан-24.
 • Багатоцільові авіалайнери — Ан-2, Ан-14 «Бджілка», Ан-30, Ан-28, Ан-3.
 • Літаки-транспортники — Ан-8, Ан-12, Ан-26, Ан-22 «Антей», Ан-32, Ан-72, Ан-124 «Руслан», Ан-74.

Однак найважливішою розробкою Антонова весь світ вважає Ан-22. Про "Антей", вперше представлений на Паризькому 26-му Міжнародному авіаційно-космічному салоні, британська газета The Times повідомляла: "завдяки йому СРСР зміг обігнати в літакобудуванні всі інші країни світу ».

Досягнення Олега Антонова зробили його ім'я безсмертним. Справу славного конструктора продовжили розробкою найбільшого літака в світі Ан-124, який на міжнародному авіасалоні-1985 в Ле-Бурже зібрав стільки ж бурхливих овацій і захоплених вигуків, як і колись легендарний «Антей». У Києві та Москві продовжували будувати потужних і надійних «Русланів», які блискуче витримували навіть найжорсткіші випробування. Редакція https://worldbank.org.ua впевнена, що неймовірні для свого часу «літаючі гіганти» стали прекрасним нагадуванням про їх талановитого і завзятого творця.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " Олег Антонов: історія успіху і біографія авіаконструктора і «батька» транспортної авіації» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « приватні літаки ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.