Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Пьер Омидьяр: история успеха

П'єр Омідяр: історія успіху та біографія засновника eBay

Хто такий П'єр Омідяр? Коротка біографія засновника eBay, історія створення глобального онлайн-аукціону і секрети успіху

П'єру Омідьяру не було навіть сорока, як він став власником великої компанії і одним з найбагатших людей Америки. Саме ця людина створила найбільший інтернет - Аукціон планети, маркетплейс eBay . На 2022 рік власний капітал бізнесмена становить 9,4 млрд доларів, а «еБей» заслужено входить до числа найбільш швидкозростаючих онлайн-проектів світу. І сьогодні команда міжнародного Бізнес - журналу  https://worldbank.org.ua хоче розібратися, як «простому ботаніку» вдалося стати мільярдером, з чого саме він стартував, які бізнес-секрети відомі цій безумовно талановитій людині.

П'єр Омідяр-хто це: коротка довідка

Пьер Омидьяр — кто это: краткая справка

П'єр Морад Омідьяр (англ. Pierre Morad Omidyar, перс. Основательیر مراد امیدیار) — засновник найбільшого онлайн-аукціону eBay, бізнесмен, програміст, топ-менеджер і філантроп. 

 • Рід діяльності: розробник ПЗ, підприємець, благодійний діяч
 • Дата народження: 21 червня 1967 (55 років)
 • Місце народження: Париж, Франція
 • Місце діяльності: США
 • Сімейний стан: одружений, троє дітей

За версією Forbes , Pierre Omidyar вперше став доларовим мільярдером в 1998 році після проведення IPO (первинного розміщення акцій компанії на фондовій біржі) «еБей».

Хронологічна стрічка: біографія П'єра Омідьяра

Хронологическая лента: биография Пьера Омидьяра

21 червня 1967 — народження в Парижі в сім'ї іранських студентів-іммігрантів.

 • 1973 — переїзд Сім'ї Омідьяр в США.
 • 1984 — закінчення єпископальної школи святого Андрія в Потомаку (штат Меріленд).
 • 1988-закінчення університету Тафтса зі ступенем бакалавра комп'ютерних наук, початок роботи в компанії Claris (підрозділ Apple ).
 • 1991-власний Стартап ink Development, присвячений розробці комп'ютерів з жестовим інтерфейсом.
 • 1995 — створення проекту Auction Web.
 • 1996 — у проект П'єра був прийнятий перший співробітник, президент Джеффрі Сколл.
 • 1997 — перейменування Auction Web в eBay, початок агресивної піар-кампанії.
 • 1998 — «еБей» успішно проводить IPO, а 31-річний Омідьяр і Сколл стають мільярдерами.
 • 2004 — П'єр і його дружина Пем засновують благодійну інвестиційну компанію Omidyar Network.
 • 2013-Омідьяр створює медіахолдинг First Look Media (The Intercept)

У 2014 році підприємець зайняв 47-й рядок у рейтингу найбагатших людей світу.

Життя до eBay: "класичний ботанік", робота в Apple і Всемогутній комп'ютер

Жизнь до eBay: «классический ботаник», работа в Apple и всемогущий компьютер

П'єр з'явився на світ 21 червня 1967 в Парижі. Його мама - доктор з мовознавства в Сорбонні, а тато — лікар-хірург іранського походження: прізвище Омідьяр з перської перекладається як «улюблений надією». У 1973 сім'я переїхала з Франції в США, в штат Меріленд. Причиною еміграції стало отримання батьком докторського ступеня в Університеті Джона Хопкінса.

З самого дитинства П'єр був буквально одержимий комп'ютерами, а з дев'ятого класу активно став цікавитися інформаційними технологіями і програмуванням. Тоді він, до занепокоєння батьків, проводив перед монітором практично весь вільний час. Але витрачав своє дозвілля не на порожні ігри, а на самоосвіту. Юний Омідьяр вже в ранньому віці зрозумів, як непогано заробити на своєму захопленні. Будучи 14-річним школярем, створив каталогізатор для бібліотеки, який приносив по 6 доларів за кожну годину роботи хлопчини над програмою.

Не дивно, що після школи юнак вступив на факультет інформатики інституту Тафтса в Медфорді (Массачусетс, США), звідки випустився в 1988 році з дипломом бакалавра. Після закінчення вузу Омідьяр влаштувався працювати в компанію Claris, що належить Apple, і навіть написав для легендарної корпорації професійне додаток MacDraw. 

Але всього цього було амбітному хлопцеві мало — хотілося розвиватися по своєму власному шляху. Покинувши Claris, П'єр засновує проект Ink Development Corp, суть якого була в розробці програми, що дозволяє управляти комп'ютером за допомогою простої кулькової ручки. Але починання не знайшло успіху-Омідьяр був змушений переформувати його в компанію з розробки мобільних комунікацій General Magic-eShop, яка дещо пізніше дістанеться Біллу Гейтсу.

Як почався eBay: "моя дружина збирала коробки з льодяників...»

Как начался eBay: «Моя жена коллекционировала коробки от леденцов…»

А що ж стосується eBay, то все почалося з любові. У Сан-Франциско Омідьяр зустрів дівчину своєї мрії, яка і стала згодом його дружиною. У Памели Уеслі, аспірантки університету Golden Gate, було миле хобі — вона колекціонувала коробочки від льодяників. Одного разу кохана поскаржилася П'єру, що стало дуже складно знайти нову скриньку в колекцію — не було популярного майданчика, де колекціонери могли б обмінятися своїми скарбами або купити щось новеньке для особистого зібрання.

А ви знали, що  є версія, що історія з коробочками цукерок PEZ, які колекціонувала Памела, — Від і до вигадана. Її склали спеціально для красивої легенди про eBay.

Тоді-то Омідьяра осінила ідея: а що, якщо створити живий аукціон в інтернеті, де будь-яка людина могла б вільно купувати і продавати все, що душі завгодно? Думка, треба сказати, була для того часу революційною: в мережі були популярні дошки оголошень або онлайн-магазини, але що до аукціону, де можна виставляти свої лоти... це був нонсенс!

«я багато розмірковував про Інтернет і прийшов до висновку, що з його допомогою можна легко відкрити простим людям доступ до всіх можливостей ефективних ринків. Але звичайні громадяни не продають акції-вони продають речі.

На той час вже діяла штука під назвою Usenet, де будь-який бажаючий міг написати: "у мене є старий, але робочий холодильник, хто забере його?"Або:" я шукаю плівковий фотоапарат для портретної зйомки, у кого є такий?"Пам'ятаючи про це, я задумав створити більш ефективну річ на зразок аукціону. Я не бажав створити щось фантастичне або велике. У мене тоді була постійна робота і я просто хотів трохи поекспериментувати. Сів за комп'ютер, став писати код на Perl ... Всю роботу я цілком завершив за один вікенд». 

Так в 1995 з'явився Auction Web, на якому будь-який бажаючий міг продавати своє добро абсолютно безкоштовно. Новинка виявилася наскільки популярною у американців, що вже до кінця року на сайті було 10 000 заявок. Спостерігаючи за зростанням трафіку, П'єр зважився брати з уже численних користувачів невелику плату.

«вже через 9 місяців після запуску мій аукціон став приносити більше грошей, ніж основна робота. Ось тоді-то я усвідомив: "Гей, приятель, у тебе є відмінний бізнес — так зроби з ним що-небудь!"Тоді, в 1996, я знайшов помічників-Джеффа Сколла, який допоміг керувати компанією, і венчурного капіталіста Боба Кейна, який навчив нас мислити стратегічно».

У 1997 році підприємець перейменував свій проект на eBay. Головною фішкою онлайн-аукціону стало те, що на ньому можна було купити все, що завгодно: від коробочок для льодяників до антикваріату і автомобілів.

А ви знали,  що Вікіпедія повідомляє, що «першим предметом, проданим на Auctionweb, була несправна лазерна указка Омідяра, за яку заплатили $13,83. Зв'язавшись з покупцем, П'єр запитав: "Ви знаєте, що лазерна указка несправна?». Прийшла відповідь:»я колекціонер несправних лазерних указок".

Життя з eBay: як П'єр Омідяр став мільярдером

Жизнь с eBay: как Пьер Омидьяр стал миллиардером

Вже в 1998 на «еБей» була укладена десятимільйонна Ювілейна угода, яка одночасно виявилася найбільшою в США. Ще три роки знадобилося на те, щоб онлайн-аукціон став найбільшим і найдорожчим у світі.

«я ніколи не ставив себе в один ряд зі Стівом Джобсом або Біллом Гейтсом. Мої сильні сторони — творчість і новаторство, але я знав, що для процвітання бізнесу потрібні справжні менеджери. Саме тому в 1998 році я запросив Мег Вітман на посаду СЕО. Після цього ще рік залишався в компанії, але всі твердо знали, що шоу веде вона — я лише даю поради з-за лаштунків».

Омідяр відійшов від справ eBay, скромно передавши повноваження команді. Таким чином, його дохід сьогодні формується на основі наявних у власності акцій «еБей». Заробивши перший мільярд доларів, П'єр, як і Білл Гейтс з Уорреном Баффетом, дав урочисту обіцянку "Клятва дарування" - пожертвувати не менше 50 % особистого статку на благодійність .

«навіть у своїх найсміливіших фантазіях я не міг уявити, що наше IPO буде таким грандіозним. Ми оцінили акції на 18 доларів, а перший день закривався вже на 47 доларів. Я отримав стільки грошей, скільки фізично не міг витратити!» 

На справжній день мільярдер повністю віддав себе щасливому сімейному життю, дружині Памелі, трьом дітям і благодійності. Незважаючи на статус одного з найбагатших людей світу, цей самодостатній чоловік продовжує жити в старій квартирі, користуватися старим автомобілем і неодмінно радіти дрібницям життя.

Секрети успіху від П'єра Омідьяра: головні уроки від eBay

Секреты успеха от Пьера Омидьяра: главные уроки от eBay

П'єр Омідяр досяг багато чого завдяки тому, що спочатку йшов по своєму власному шляху:

 • Якщо ви починаєте з думки лише отримати великий прибуток, нічого путнього у вас не вийде. Я був притягнутий ідеєю створити цікаву безкоштовну платформу для колекціонерів-однодумців.
 • Ми стали популярними завдяки двом важливим речам: «на eBay можна купити всі» + «на eBay завжди доступні ціни».
 • У бізнесі важливо бути першим. У нас багато великих і серйозних конкурентів, але вони лише копіюють нашу ідею.
 • Навіть якщо вам здається, що люди, яких ви поважаєте, знають, про що говорять, — Не дозволяйте говорити вам, що те чи інше неможливо. Швидше за все, вони вважають так просто тому, що їм не вистачило сміливості спробувати це реалізувати. 
 • Робота в команді відвадила мене від непотрібного перфекціонізму: якщо інші викладаються не на 100 %, а на 80% - це все одно круто! Тому що їх 5, а 5 разів по 80 % — це значно більше, ніж мої 100 %.
 • Організовуючи що-небудь, важливо допомагати людям розкривати свої персональні здібності, але саме через зв'язки один з одним.
 • Починати бізнес потрібно з переконання, що всі люди хороші. Без певної міри довіри нічого не склеїться. Швидше долайте свою недовіру до незнайомців-і ви не будете розчаровані: вони будуть робити для вас по-справжньому чудові речі.
 • Якби мені потрібно було вибрати єдину ідею, яку я міг би донести до людей у майбутньому, то я б сказав Ось що: приймайте індивідуальність, розширюйте можливості особистості. 

У наші дні П'єр Морад Омідяр відомий не просто як творець eBay і один з найбагатших людей світу. Підприємець разом з дружиною створив благодійний фонд Humanity United по боротьбі з работоргівлею і філантропічний інвестфонд Omidyar Network. Ми в  https://worldbank.org.ua впевнені, що ця людина безумовно входить в число self-made — особистостей, які цілком і повністю зробили себе самі. У випадку з П'єром це небувало успішна бізнес-модель на основі високих технологій — онлайн-аукціон, універсальний маркетплейс глобального охоплення, де можна купити буквально все.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " П'єр Омідяр: історія успіху і біографія засновника eBay» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « маркетплейси ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.