Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха компании Airbus

Історія успіху компанії Airbus, головного конкурента Boeing

Що таке Airbus SE? Історія компанії, головні факти, статистика, конкуренція з Boeing

«Ербюс» у Франції, «Аеробус» в Росії, «Ейрбас» в англомовних країнах. Все це про одну авіабудівну компанію — Airbus SE. Утворена в 1970-х роках, вона впевнено змагається з американським концерном Boeing , що має більш значну історію. Авіакомпанія успішно розвивається і в наші дні, пропонуючи ринку сучасні, надійні і якісні моделі цивільних літаків для комерційних рейсів і приватного користування. Команда міжнародного Бізнес - журналу https://worldbank.org.ua пропонує вам простежити всю історію розвитку найбільшого європейського авіавиробника, познайомитися з його головними успіхами.

Airbus SE - що це: коротка довідка

Airbus SE — что это: краткая справка

Airbus SE — одне з найбільших авіабудівних підприємств світу, створене в ході злиття декількох Європейських авіаційних заводів.

 • Галузь: авіабудування
 • Продукція: пасажирські, приватні, Вантажні, військово-транспортні літаки
 • Дата заснування: 1970
 • Засновники: Франц Йозеф Штраус, Roger Béteille, Felix Kracht, Henri Ziegler
 • Місце: Тулуза, Франція
 • Керівництво: Фабріс Бреж'є, президент компанії 
 • Материнська компанія: Airbus Group
 • Дочірні підприємства: Airbus Military, Airbus Executive and Private Aviation
 • Чистий прибуток (третій квартал 2022): 667 млн євро
 • Дохід (третій квартал 2022 року): 13,3 млрд євро
 • Кількість працівників: 129 500 осіб
 • Офіційний сайт: www.airbus.com

З січня по Вересень 2022 компанія встигла поставити замовникам 437 лайнерів. Всього ж за поточний рік клієнтам планується відправити 700 новеньких літаків.

Як все починалося: після Другої світової

Как все начиналось: после Второй Мировой

Після закінчення Другої світової стало ясним, що сильно постраждала європейської авіаційної промисловості вже не наздогнати американськими Douglas, Boeing і Lockheed. А значить, і не вийти на вигідний ринок США . Вирішити таку велику проблему було можливо тільки спільно. Перші переговори урядів Німеччини, Франції і Великобританії стартували в 1965-1966. Було вирішено створити спільну авіабудівну компанію на основі вже існуючих європейських підприємств:

Першою розроблюваною моделлю став Airbus A300, який, втім, не мав комерційного успіху — з 1966 по 1968 на літак не надійшло жодного замовлення. Тоді французький інженер Роджер Бетейл запропонував дещо зменшити розміри судна і адаптувати його до вже вироблених двигунів. Так з'явилася допрацьована модель а300в.

Але на цьому складності не закінчилися: Великобританія вирішила вийти з проекту в 1969. У відповідь на це Західна Німеччина розширила свою частку на 50%. На Паризькому авіасалоні з Францією був підписаний договір на створення 226-місцевого реактивного лайнера а300в. в продовження цього 18 грудня 1970 створюється Airbus Industrie з головним офісом в Парижі. Першому А300В1 судилося піднятися в повітря вже 28 жовтня 1972, а 15 квітня 1974 літак відправився в свій перший комерційний рейс за маршрутом Лондон-Париж.

Вихід на європейський та американський ринок

Выход на европейский и американский рынок

У хронологічній стрічці подальших подій:

 • 1977 — Американський авіаперевізник Western Airlines замовляє вісім нових модифікацій а300в4.
 • 1978 — перша модель А310, серед замовників якої — Lufthansa, Swiss Air, KLM, Air France і Iberia.
 • 1981 — старт програми середньомагістрального a320, першого цивільного літака з цифровим управлінням польоту, повністю керованого комп'ютерами.

Нова модель вирушила в свій перший комерційний рейс 18 квітня 1988. Натхненна успіхом, компанія "Ейрбас" в 1989 почала роботу над подовженою версією бестселера — модельним рядом А321.

Дев'яності: нові виклики та нові можливості

Девяностые: новые проблемы и новые возможности

До 1990-х авіакомпанія успішно розширювала модифікаціями середньомагістральне сімейство А320 і розробляла лінійку далекомагістральних А330/340. Однак керувати гігантом, розділеним на чотири країни, ставало все складніше. Тому в 1996 році, щоб скоротити розтрати, спростити структуру і зберегти своє місце в гонці з «Боїнгом», було вирішено об'єднати «Аеробус» в єдину інтегровану компанію. Після цього інженери починають працювати над супер-гігантом А380, здатним перевозити до 800 пасажирів. Програма була офіційно запущена в 2000 році-в чергу на грандіозну новинку встали відразу шість авіаперевізників.

Airbus в XXI столітті: новітня історія

Airbus в XXI веке: новейшая история

У двохтисячних компанія розвивається за наступним шляхом:

 • 2004 — запуск програми А350 з новими двигунами, крилами і дизайном. Новинка здатна перевозити до 350 пасажирів на відстань понад 18 000 км.перший політ відбувся в 2013 році.
 • 2011 — презентація A320neo, який споживає на 20% менше палива, ніж А320.
 • 2015 — відкриття в Мобілі (Алабама) першого складального майданчика в Штатах.

У новому тисячолітті на благо «Аеробуса» працює вже більше 100 000 чоловік відразу в чотирьох країнах — Франції, Великобританії, Німеччини та Іспанії. Фінальна збірка літальної техніки здійснюється у французькій Тулузі і німецькому Гамбурзі. Так, в 2016 році компанія встигла зробити ювілейний 10 000-й літак.

Сьогодні «Ейрбас» точно не збирається обмежуватися одними літаками. З грудня 2015 фахівці компанії працюють над розробкою JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) — міжпланетної космічної станції, чия мета — дослідження газового гіганта Юпітера і його льодистих супутників Ганімеда, Європи і Каллісто. Це спільний проект підрозділу Airbus Defence and Space, Європейського космічного агентства і більше 60-ти інших компаній-підрядників. Виробляти складові частини об'єкта планується у Великобританії, Франції, Німеччини та Іспанії. Не обійшлося і без рекордів: 5,5-тонний космічний корабель буде оснащений найбільшими солярними батареями сумарною площею 97 кв.метрів.

А ви знали, що, щоб дістатися від Землі до Юпітера, JUICE доведеться подолати майже що 600 млн км.

Літаки Airbus: найкращі моделі

Самолеты Airbus: самые лучшие модели

Розповідаючи про настільки відомого авіавиробника, варто згадати його найбільш відомі моделі, що увійшли в історію:

 • А300 — стартовий модельний ряд, з якого і почалася компанія «Ейрбас» в сімдесятих.
 • А310 — Вікі характеризує цю модель як «укорочений» А300. Саме А310 став першою «іномаркою» російських повітряних перевізників.
 • А320 — літак можна назвати найбільшим комерційним успіхом французького авіабудівника. Це середньомагістральний варіант з удосконаленою електродистанційною системою управління fly-by-wire.
 • А330 (дводвигуновий) і А340 (чотиридвигуновий) — великі лайнери від «Ейрбас» з інноваційною конструкцією крила, здатної збільшити конструктивну ефективність і обсяги паливних баків. Видатною характеристикою А340 була дальність польоту в 16 700 км.літак поступався за цим показником тільки Boeing 777-200LR з 17 446 км. однак гігант був визнаний комерційно неефективним і знятий з виробництва в 2011 році.
 • A350XWB — новітня розробка, покликана конкурувати з двома «Боїнгами» відразу — 777 і 787.
 • А380 — пасажирський лайнер, якому поки що немає аналогів у світі. Перший серійний екземпляр був поставлений в 2007 році спеціально для «сінгапурських авіаліній».
 • A330neo — літак нового покоління, сконструйований для конкуренції з Boeing 787 Dreamliner.

Ще одна нова модель, A350-900, була поставлена компанією Qatar Airways у 2014 році.

Airbus і Boeing: протистояння гігантів

Airbus и Boeing: противостояние гигантов

Конкуренція між «Ейрбасом» і «Боїнгом» не просто періодично обговорюється в ЗМІ. Вона стала в своєму роді історичним явищем, у якого є навіть власна стаття У Вікіпедії. Протистояння зводиться до того, що на кожну модель американського Boeing Європейський конкурент Airbus пропонує свою гідну альтернативу:

 • А320 замість В-737. Середньомагістральні літаки середньої місткості, що поставляються на сьогоднішній день в численних модифікаціях. Однак за обсягами продажів продукція "Ейрбас" вже випереджає дітище Вільяма Боїнга.
 • А380 замість В-747. Великі літаки для середніх і далеких маршрутів. Вже намітилася тенденція, що авіакомпанії Азії традиційно замовляють Французькі повітряні судна, в той час як «Боїнгів» поставляється все менше.
 • А330 замість В-767 і В-787. І в цій гонці "Аеробус" виходить більш комерційно успішним.
 • А340 замість В-777. Авіаконцерни презентували обидва лайнера одночасно, проте дане протистояння вдалося виграти американському конкуренту, багато в чому завдяки збільшеним паливним бакам своїх літаків. Так,» Боїнг «продав в два рази більше повітряних суден даного класу, ніж»Ейрбас".

Airbus, втім, проаналізував свої прорахунки і вчасно зупинив Виробництво невигідного А340. Йому на заміну конструктори компанії випустили більш вдосконалену модель-А350.

Таким чином, сьогодні Airbus SE — один з найбільших авіабудівних концернів світу, зрівняється з яким здатний лише Американський Boeing. Як і багато авіазаводів, в епоху пандемії «Ейрбас» переживав не найкращі часи — в даний день компанія відновлюється після затяжної кризи, плануючи вийти на допандемійні показники до 2023-2025. Разом з тим, як стало відомо редакції https://worldbank.org.ua , виробник не забуває і про розвиток нових технологій: з 2019 працює над створенням власного аеротаксі на електричній тязі CityAirbus, яке вже незабаром стане зручним шатлом від мегаполісів до найближчих аеропортів.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал "історія успіху компанії Airbus, головного конкурента Boeing" виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « приватні літаки ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.