Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Александр Егоров и Дмитрий Рудаков

Олександр Єгоров і Дмитро Рудаков: історія успіху і біографія засновників Ozon

Хто такі Олександр Єгоров і Дмитро Рудаков? Як створювався Російський маркетплейс Ozon і чому його засновники покинули проект

" Російський Amazon » не потребує представлення, проте про його засновників, на відміну від Джеффа Безоса, практично не говорять ЗМІ. Редакція міжнародного бізнес - журналу  https://worldbank.org.ua вирішила сьогодні виправити цю несправедливість. Ми розповімо, як вчорашні студенти Олександр Єгоров і Дмитро Рудаков створили один з найбільших російських маркетплейсів, Ozon , в ті часи, коли в Росії навіть онлайн-магазини не користувалися великою популярністю. Також нашій команді вдалося з'ясувати, чому засновники покинули проект на зорі слави і чим же вони займаються сьогодні.

Як все починалося: "троє студентів відкрили компанію Reksoft»

Как все начиналось: «Трое студентов открыли компанию Reksoft»

Засновники «озону» — погодки: Олександр з'явився на світ в 1969 в Ленінграді, а Дмитро — в 1970 в Іскітіме (Новосибірська область). Біографічне видання «Ozon.ru: Історія успішного Інтернет -бізнесу в Росії» уточнює, що Єгоров і Рудаков вперше познайомилися в Ленінградському інституті авіаційного приладобудування — молоді люди вступили на кафедру систем автоматизованого проектування.

Однак хлопці швидко зрозуміли, що не хочуть пов'язувати життя з авіацією: ще будучи студентами, в 1991 заснували спільну фірму з розробки програмного забезпечення Reksoft. Назва складалося з перших букв прізвищ творців: Р(удаков), Е(горов), до(озлов). Стартап склався вельми продуктивним-крім всім відомого Ozon, запустили чимало інших успішних проектів:

 • Assist-провайдер, який обробляє до ⅓ електронних платежів Рунета;
 • Barsum — програмне забезпечення для автоматизації в телеком-середовищі;
 • «Едельвейс» — додаток для управління готельним бізнесом.

Займатися комерційними проектами вчорашні студенти почали з тривіальної причини — щоб заробити гроші на життя. Молоді люди швидко зрозуміли, що співпраця з іноземними партнерами набагато вигідніше: Європейські замовники пропонували за розробку ПЗ в п'ять разів більше російських.

«коли ми починали, з/п в 150 доларів здавалася росіянам величезною. При цьому іноземці вільно платили за розробку $2000 на місяць і ще дивувалися, чому ми просимо так дешево за високу технологічну якість — місцеві Європейські програмісти відмовлялися працювати менш ніж за 10 000 доларів» (з інтерв'ю Олександра Єгорова «Газете.ги " у 2013). 

Народження Ozon: "одного разу нам захотілося зробити власний проект»

Рождение Ozon: «Однажды нам захотелось сделать собственный проект»

У 1998 талановиті розробники зрозуміли, що втомилися працювати по готовим ТЗ замовників — захотілося створити свій власний вільний продукт. Пошук підходящої ніші зайняв у Дмитра Рудакова більше трьох місяців, тим більше бюджет стартаперів був обмеженим.

«як зараз пам'ятаю, ми зібралися в офісі 8 січня 1998 і стали накидати ідеї. Серед найбільш реальних був магазин автомобільних запчастин і книжковий онлайн-маркет. Діма тоді не на жарт захоплювався Фентезі-книгами, тому швидко склав базу даних за жанром-саме вона стала фундаментом для Ozon, який ми швидко зробили за його прототипом всього за 3 місяці»  (з інтерв'ю Олександра Єгорова «Газете.ги " у 2013).

Вже 9 квітня 1998 пробна версія онлайн-маркету була запущена, а вночі наступного дня на «Озон» прийшов перший покупець. Книжковий інтернет-магазин виявився дуже навіть робочою схемою, особливо, коли асортимент розширили музичними дисками і відеокасетами. Так, до 2000 вдалося вийти на оборот в 1,3 млн доларів. Але проект все ж продовжував бути збитковим-необхідно було терміново відшукати інвесторів.

«єдина технологічна проблема, з якою ми зіткнулися, — прийом платежів. Ми виявили, що величезна аудиторія співвітчизників, які живуть за кордоном, цікавиться покупкою в Інтернеті книг російською мовою. Ozon став рішенням їх потреби. Доходило до того, що експортний попит з США , Ізраїлю та Німеччини займав до 25-30 %. Тоді ми зробили один з перших в Росії шлюзів з авторизації кредитних карт — Internet Payment Gateway. Потім він став компанією Assist.ru, яка досі прекрасно працює в Рунеті»  (з інтерв'ю Олександра Єгорова для VC.ru).

Засновники виходять з бізнесу: "нам стало все важче знаходити спільну мову з інвесторами»

Основатели выходят из бизнеса: «Нам стало все труднее находить общий язык с инвесторами»

Біограф Алекс Екслер уточнює, що Олександру Єгорову вдалося налагодити діловий контакт з інвестбанком Trigon Capital — в травні 1999 підписали договір про надання послуг із залучення інвесторів. До листопада того ж року молодий проект привернув увагу відразу 40 компаній, проте зарубіжні фірми боялися ризикувати і вкладатися в проект без провідника.

Згідно з книгою "Ozon.ru: історія успішного інтернет-бізнесу в Росії«, таким необхідним провідником став Леонід Богуславський: вклав» кілька мільйонів доларів" в системного інтегратора TopS і аутсорс-компанію VDI. Це повело за собою знайомство з діловими партнерами Baring Vostok, UFG і Rex Capital. Спільно з Богуславським вони заснували фонд ru-Net Holdings на 10 млн доларів спеціально для інвестування в російські стартапи, першими з яких стали Яндекс і Ozon.

Вже 30 грудня 1999 Єгоров і Рудаков уклали з ru-Net Holdings договір, за яким інвестори вклали в компанію 3 млн доларів:

 • Контрольний пакет акцій "озону" - $1,8 млн;
 • Подальші інвестиції у 2000 році — $1,2 млн.

Але вже в 2002 Дмитро і Олександр зрозуміли, що домовлятися з інвесторами стає все важче: рада директорів намагався ігнорувати думку засновників. Каменем спотикання стало питання об'єднання з компанією PPE Group, що займається розсилкою каталогів товарів по e-mail. Творці Ozon були однозначно проти, а інвестори вважали, що онлайн-магазин не вийде на новий рівень доходу без зміни бізнес-моделі.

«Ozon, безумовно, був цікавим бізнесом, але мене не дуже цікавив: мені не подобалося займатися ритейлом та й переїжджати в Москву на вимогу інвесторів не хотілося. Я продовжив роботу над Reksoft, виводячи її на рівень професійного розробника ПЗ»  (з інтерв'ю Олександра Єгорова «Газете.ги " у 2013).

Все це закінчилося тим, що Рудаков і Єгоров вже взимку 2002 продали свої портфелі акцій ru-Net Holdings і зосередили діяльність на Reksoft, займаючись лише обслуговуванням технічного сегмента «озону». Біограф Алекс Екслер знаходить рішення засновників поспішним, адже вже в 2003 році він показав рекордне зростання прибутку до 12 млн доларів.

Ozon позаду, але Reksoft продовжує жити: нові стартапи та проекти

Ozon позади, но Reksoft продолжает жить: новые стартапы и проекты

Гроші, виручені від продажу акцій "озону", Рудаков і Єгоров вклали в Reksoft, що дозволило вивести компанію на якісно новий рівень:

 1. Відкрили фізичний офіс в Москві.
 2. Налагодили співпрацю з новими європейськими замовниками.
 3. Розробили інтернет-магазин для рітейлера «Окей».
 4. Склали базу знань для продажників «Ростелеком».
 5. Виконали масу замовлень для таких великих клієнтів, як Mazda, Philip Morris International, РЖД, S7, Газпром , Лукойл, Tele2, МТС.

Єгоров залишився керівником Reksoft, в той час як сама компанія стала в 2008 частиною групи «Техносерв», відомої розробкою програмного забезпечення для Центробанку, ПФР, Ощад та інших великих замовників. Після об'єднання Олександр зайняв місце члена ради директорів підрозділу "Техносерв Консалтинг", що спеціалізується на автоматизації бізнес процесів, впровадженні CRM - і ERP-систем.

А що ж сьогодні: чим займаються Олександр Єгоров і Дмитро Рудаков?

«зараз «Рексофт» виступає технологічним партнером для цілого ряду перспективних проектів, але без нашої акціонерної участі в них. Говорячи економічною мовою, ми не беремо на себе продуктові та маркетингові ризики стартапу, а виконуємо за гроші професійний комплекс консалтингових і технологічних робіт зі створення цифрового рішення»(з інтерв'ю Олександра Єгорова для VC.ru)

Так, одним з останніх проектів «Рексофт» став логістичний стартап Agorafreight, що нагадує всім знайомий Skyscanner, але більш складної структури. Сервіс за лічені хвилини розраховує ціну транспортування контейнерних вантажів, показує варіанти доставки, кожен з яких можливо тут же замовити і оплатити.

" що означає Я занадто рано вийшов з бізнесу? 18 років тому-це не дуже рано, це в минулому житті. Я знаю, що на закритті торгів на біржі Nasdaq 6 грудня Ozon коштував $8,5 млрд.але для мене вже сформована історія здається величезним успіхом. Давайте по-людськи: студенти в 20 з невеликим заснували компанію, в 28 організували стартап, в 30 — знайшли інвесторів, а в 32 — отримали досить пристойну суму за свою ідею. Зрозуміло, що інвестори пізніших стадій заробили більше. Але правда в тому, що в 30 років вам хочеться жити, а не чекати, коли у вас IPO відбудеться»  (з інтерв'ю Олександра Єгорова для VC.ru)

Якщо Олександр Єгоров залишився в IT, то Дмитро Рудаков пішов зовсім іншим шляхом - він продав свою частку Reksoft щоб:

 1. Заснувати безкоштовну освітню площадку Digital Photoscape, присвячену цифровій фотозйомці.
 2. Взяти участь в розробці сервісу друку фотознімків і Pixart.ru.
 3. Написати власні посібники по фотозйомці і роботі з «Фотошопом» — «Червона книга по цифровій фотографії» і «Помаранчева книга по цифровій фотографії».
 4. Брати участь у міжнародних конкурсах і навіть виграти золоту нагороду імені відомого підводного репортера Девіда Дубіле.
 5. Влаштовувати фотосафарі та майстер-класи зйомки в умовах дикої природи по всьому світу.

Але і цим невгамовний Дмитро Рудаков не обмежується: як повідомляє VC.ru, у 2017 спільно зі столичним сомельє Михайлом Волковим він запустив винні тури та однойменний блог True Wine.

" Я наївся Інтернетом досхочу! Тепер прийшов час втілювати свої дитячі мрії — нарешті відкрив власну фотостудію. Наступне заповітне бажання-досліджувати моря і далекі острови. Моя єдина пристрасть, яка змушує забиратися в самі затишні куточки планети, мокнути, мерзнути і не спати ночами-Пейзажна фотографія»(з інтерв'ю Дмитра Рудакова виданню Digital Photo).

Як з'ясувала редакція  https://worldbank.org.ua , Олександр Єгоров, бізнесмен з більш ніж 30-річним стажем, співзасновник "озону", поділився з VC.ru простими, але цінними порадами для підприємців-початківців: «просто беріть і робіть. Не приймайте нічию думку в ролі істини останньої інстанції. Слухайте тільки себе і постійно рухайтеся вперед — тоді обов'язково буде результат. Великий, маленький, середній, але він буде. Не слухайте тих, хто каже, що все погано і нічого не вийде. Інакше ви ризикуєте все життя валятися на дивані. Моя порада-пробуйте, пробуйте і йдіть тільки вперед"»

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " Олександр Єгоров і Дмитро Рудаков: історія успіху і біографія засновників Ozon» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « маркетплейси ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.