Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха Bombardier

Історія успіху Bombardier: від снігоходів до літаків

Що таке Bombardier? Історія успіху авіабудівної компанії, популярні літаки "Бомбардьє", досягнення, виробництво і фінансові показники

Bombardier надійно входить в рейтинги і топи кращих виробників приватних Бізнес -джетів. На загальному авіаринку компанія теж займає далеко не останнє місце — вона включена у «другий ешелон» на пару з бразильським «Ембраєром», поступаючись лише загальновизнаним гігантам — американському «Боїнгу» і французькому «Ейрбасу». Але, як переконалася редакція бізнес-журналу  https://worldbank.org.ua , мало хто знає, що «Бомбардьє» починався з виробництва снігоходів, а в галузь літакобудування вийшов порівняно недавно. Що стало ключовим фактором такого швидкого і ефективного розвитку, ми пропонуємо Вам дізнатися далі.

Bombardier-це: коротка довідка

Bombardier — это: краткая справка

Bombardier Inc. - багатопланова машинобудівна корпорація, що виробляє регіональні пасажирські літаки, приватні бізнес-джети, ж/д Локомотиви, метро-поїзди, снігоходи, квадроцикли, аквабайки, а також засоби забезпечення безпеки залізничної техніки.

 • Галузь: авіабудування, залізнична будова
 • База: 1942
 • Засновник: Джозеф-Арманд Бомбардьє
 • Розташування: Монреаль, Канада
 • Керівництво: президент П'єр Бодуен
 • Оборот: 19,7 млрд доларів
 • Чистий прибуток: 769 мільйонів доларів
 • Кількість працівників: 70 000 людей
 • Офіційний сайт:  www.bombardier.com , aerospace.bombardier.com

А ви знали, що  Як повідомляє Вікіпедія, у 2020 році підрозділ Bombardier Transportation був проданий Alstom, а Bombardier Aerospace — Airbus .

Спочатку були снігоходи: Джозеф-Арманд Бомбардьє отримує Патент

Сначала были снегоходы: Джозеф-Арманд Бомбардье получает патент

Історію варто почати в 1937, коли Канадський винахідник Джозеф-Арманд Бомбардьє виявився щасливим володарем патенту на самохідний транспортний засіб, здатний швидко пересуватися по снігу. Надалі винахід отримало популярність під назвою «снігохід В7» і стало більш ніж затребуваним. Воно й не дивно, адже взимку значна територія Канади покривається сніговим покривом.

А ви знали, що сам винахідник хотів назвати транспортний засіб Ski-Dog — як альтернативу санях в собачих упряжках. Однак при маркуванні техніки закралася помилка-і на перших прототипах з'явився нейм Ski-Doo, який так і вирішили залишити.

Як логічне продовження, в 1942 виникла компанія Bombardier, що займається виробництвом снігохідної техніки. Бізнес добре розвивався-вже в 1947 побудували величезне підприємство L'auto-Neige Bombardier, що дозволило зробити випуск снігоходів серійним, масовим. Головними замовниками снігового транспорту були гірничодобувні заводи, лісові господарства та комунальні служби. Великим попитом у них користувалися нові моделі В12 і С18. Новинку швидко розсмакували і в розважальних цілях — все більше людей захоплювалися адреналіновими гонками на снігоходах.

А ви знали, що  є версія, що створити снігохід Джозефа-Арманда Бомбардьє змусив страшний випадок. Його маленький син загинув, не дочекавшись застряглої в заметах «швидкої допомоги». Тоді убитий горем батько вирішив особисто сконструювати техніку, якій буде дарма глибокий сніг.

У 1963 Джозефу-Арманду судилося піти з життя в 56-річному віці — через онкологічне захворювання. Засновника не стало, коли компанія показувала впевнені темпи зростання — оборот зріс до 20 млн доларів. Керівництво L'auto-Neige Bombardier Limitée перейшло до близьких родичів Бомбардьє-його синам і зятям. Вони реорганізували та децентралізували сімейне підприємство, давши йому назву Bombardier Limited в 1967 році.

А ви знали, що  Джозеф-Арманд Бомбардьє вважається винахідником не тільки снігохода, але і квадроцикла, гідроцикла.

Розкладіть крила: Bombardier виходить на аерокосмічний ринок

Расправляем крылья: Bombardier выходит на аэрокосмический рынок

З часом великої компанії стало тісно на вузькому ринку снігоходів-і вона почала розширюватися в Інші сфери — що дозволило також міцно утвердитися в рекреаційній галузі господарства:

 • Залізничний ринок;
 • Трамваї;
 • Моторолери;
 • Двигуни ;
 • Гідроцикли Sea-Doo.

Секрет швидкого розширення був простим: конгломерат Bombardier поглинав менші компанії — Lohnerwerke (трамваї та моторолери), ROTAX (двигуни). Не дивно, що після двадцятирічного тріумфу на залізничному ринку «Бомбардьє» задумав проникнути і в багатообіцяючу аерокосмічну галузь. Діяти вирішили вже старим випробуваним методом-в 1986 році був придбаний Державний авіабудівний завод Canadair, якому судилося стати «фундаментом» для майбутнього підрозділу Bombardier Aerospace.

Наступним придбанням канадської корпорації став Challenger — виробник широкофюзеляжних бізнес-джетів і протипожежних літаків-амфібій CL-215. Для» Бомбардьє " настала пора випускати на ринок лайнери власного виробництва:

 • Canadair Regional Jet (CRJ) — 50-місний літак став в 1989 році справжньою революцією на ринку регіональних перельотів.
 • CRJ700-70-місний літак, 1999 рік.
 • CRJ900-86-місний літак, 2000 рік.
 • CRJ1000 — 100-місний літак, 2007 рік.
 • CRJ NetGen-регіональні літаки нового покоління, 2007 рік.

Головними плюсами представлених моделей є компактні розміри + невелика дальність польоту. Укупі це дозволяє пасажирам швидше зануритися в невеликий літак, щоб швидше дістатися до кінцевої точки маршруту.

Основними покупцями льотної техніки Bombardier стали регіональні перевізники, що працюють в країнах зі значною територією — Сполучених Штатах, Бразилії, Канаді, Іспанії. Для внутрішніх перевезень Canadair Regional Jet купували і такі відомі авіакомпанії, як SkyWest Airlines, PSA Airlines, Jazz Aviation, RusLine, ExpressJet, Air Nostrum, SA Express, United Express, American Eagle, Endeavor Air, Air Wisconsin.

А ви знали, що  літаки «Бомбардьє» носять також і неофіційні незвичайні назви — «пивна банка майбутнього», «Карета диявола», «літаючий автобус» та ін.

Літаки Bombardier CRJ: найпопулярніші моделі

Самолеты Bombardier CRJ: самые популярные модели

Говорячи про "Бомбардьє" як про третій за величиною в світі виробника літаків, варто згадати і найвдаліші моделі авіабудівника:

 • CRJ-100 . Піонерська модель, найкоротша в сімействі Canadair Regional Jet і найсучасніша серед існуючих на 1990-ті роки 50-місцевих літаків.
 • CRJ-200 . Модернізований варіант попередника, 50-місний літак з поліпшеним комфортабельним салоном і двигунами General Electric CF-34B1. Машина була здатна приземлятися на високогірних аеродромах і бездоганно вести себе в повітрі навіть при складній метеорологічній обстановці.
 • CRJ-700 . Розширений 70-місний лайнер з подовженим фюзеляжем і моторами General Electric CF34-8c1.
 • CRJ-900 .Подовжений варіант семисотого, який відрізняється вдосконалена система кондиціонування повітря і збільшений розмах крила.
 • CRJ-1000 . Фінальна модель сімейства Canadair Regional Jet, чий подовжений фюзеляж може вміщати до 100 пасажирів.

Також варто згадати Challenger 800 — комфортабельний бізнес-джет для корпоративних клієнтів, розрахований на 15 пасажирів.

Bombardier сьогодні: успіхи, продукція, підприємства

Bombardier сегодня: успехи, продукция, предприятия

Виробництвом літаків і космічної техніки безпосередньо займається підрозділ Bombardier Aerospace, виділений в 2002 році і базується в Дорвалі (Квебек, Канада). На його благо працює понад 37 700 осіб, а чистий прибуток, за відомостями Вікіпедії, становить 205 млн доларів.

За своєю суттю, Bombardier Aerospace є "листковим пирогом" з придбаних "Бомбардьє" в різні часи авіабудівних заводів:

 • Canadair( Канада, 1986);
 • Короткі Брати( Белфаст, Північна Ірландія, 1989) ;
 • Learjet Company (Вічіта, Канзас, США , 1990);
 • De Havilland Aircraft of Canada, ДОЧІРНЄ ПІДПРИЄМСТВО «Боїнга» (Торонто, Онтаріо, Канада, 1992).

У 2010-х Канадський літакобудівник успішно розвивав дві програми:

 1. Продаж вже визнаних і користуються великою популярністю моделей — Dash 8 Series 400, CRJ 100/200/440 і CRJ 700/900/1000.
 2. Розробка нової програми C Series, в рамках якої був випущений в 2015 році літак CS100, який відразу в кількості 100 одиниць замовили авіакомпанії Delta Air і Air Canada.

Підприємства Bombardier Aerospace знаходяться в 27 державах світу, включаючи Канаду, США, Північну Ірландію (Великобританію), Мексику. На них збираються:

 • Бізнес-джети.  Learjet 35, 55. Bombardier Learjet 40 XR, 45 XR, 60 XR, 70, 75, 85. Bombardier Challenger 300, 30Х, 601, 604, 605, 650, 850. Bombardier Global Express XRS, Global 5000, 6000, 7000, 8000.
 • Комерційні реактивні літаки . CRJ100/CRJ200, CRJ700/CRJ900/CRJ1000, CSeries.
 • Турбопропи . CL-215, CL-415, DHC Dash 8/Bombardier QSeries, Short 330, 360.
 • Військові літаки . Short Tucano.
 • Безпілотники.  Bombardier CL-327 Guardian.

Bombardier — це не тільки снігоходи і не одні тільки літаки. Перед нами величезний холдинг, який поставляє на світовий ринок і регіональні лайнери, і комфортабельні бізнес-джети, і всіляку залізничну техніку, і навіть фінансові послуги. За відомостями, наявними у редакції  https://worldbank.org.ua , можна судити, що все перераховане — тільки початок. Експерти прогнозують» Бомбардьє " впевнене зростання аж до 2034 року. Компанія знаходиться на почесному третьому місці в рейтингу найбільших літакобудівників, впевнено змагається з бразильським Embraer і вже " наступає на п'яти» Boeing і Airbus.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал « історія успіху Bombardier: від снігоходів до літаків» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « приватні літаки ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.