Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Братья Райт: история успеха

брати Райт: історія успіху та біографія творців Першого в світі літака

Хто такі брати Райт? Біографія, цікаві факти, винаходи. Як створювався перший у світі літак

Кого ж правильно назвати першими підкорювачами неба? Відповісти на таке питання складно. Може бути, це брати Монгольф'є, які підняли в 1783 в повітря куля-аеростат? Або Джордж Кейлі, який представив в 1853 перший планер? А, може бути, Олександр Можайський, який винайшов в 1876 повітроплавний снаряд, здатний піднімати людину в повітря? 

Але все ж сьогодні команда міжнародного Бізнес - журналу  https://worldbank.org.ua хоче розповісти про інших славних винахідників, Орвілл і Уілбер Райт, які зробили те, що до них не вдавалося нікому, — сконструювали повністю керований літальний апарат важче повітря. І розробили схему контролю, на якій досі ґрунтуються системи управління літаками.

Брати Райт-хто це: коротка довідка

Братья Райт — кто это: краткая справка

Вільбер та Орвілл Райт — винахідники та авіаконструктори, які сконструювали та побудували перший в історії літак, здатний до польоту.

Wilbur Wright (Уілбер Райт):

 • Діяльність: пілот, конструктор, винахідник
 • Дата народження: 16 квітня 1867
 • Місце народження: США , Індіана, Мілвілл
 • Дата смерті: 30 травня 1912 у віці 45 років
 • Місце смерті: США, Огайо, Дейтон.

Orville Wright (Орвіл Райт):

 • Діяльність: винахідник, пілот, конструктор
 • Дата народження: 19 серпня 1871
 • Місце народження: Дейтон, Огайо, США
 • Дата смерті: 30 січня 1948 у віці 76 років
 • Місце смерті: Дейтон, Огайо, США

Успіхи авіаконструкторів були відзначені золотою медаллю Конгресу США, Вашингтонською премією, а також медалями Альберта, Елліота Крессона, Франкліна, Джона Фріца.

Що зробили брати Райт: досягнення та визнання

Что совершили братья Райт: достижения и признание

Відразу уточнимо, що брати Райт — не перші люди в історії, хто зміг придумати, сконструювати експериментальну модель літака і підняти її в повітря. Їх заслуга в іншому:

 • Створення першого в історії людини літака, дійсно здатного до керованого польоту.
 • Перший політ людини на повітряному пристрої, обладнаному двигуном.
 • Розробка практично застосовних систем управління літаком, заснованих на трьох осях його обертання, що давало можливість не тільки підтримувати рівновагу апарату в процесі повітроплавання, а й правити ним.
 • Впровадження авторського методу, який став базовим при проектуванні і складанні літаків в провідних країнах світу.
 • Науковий підхід до управління повітряною технікою, а не просто безуспішна установка все більш потужних моторів, ніж грішили багато інших авіатори.
 • Проведення численних плідних експериментів в аеродинамічній трубі, які стали вирішальними в конструюванні ефективних пропелерів і літакових крил.

Вікіпедія уточнює, що брати Райт стали власниками патенту США № 821393 на винахід системи аеродинамічного управління, здійснюваного за допомогою поверхонь літака.

Як все починалося: видавництво та велосипеди

Как все начиналось: издательство и велосипеды

Великі винахідника з'явилися в родині єпископа-євангеліста Мілтона Райта і Сьюзен Кетрін Коернер: Уілбер — в 1867, а Орвілл — чотирма роками пізніше, в 1871. Всього ж в сімействі було семеро хлопців. Хлопчиків віддали вчитися в середню школу, але атестатів вони так і не отримали. Юні уми прагнули швидше почати заробляти і бути самостійними — в 1889 році вже винайшли власний друкований прес, відкрили особисте видавництво. Брати почали випускати газету "Новини Вестсайду": Уілбер взяв на себе роль редактора, а Орвілл — видавця.

Заповзятливі натури, брати швидко скористалися велосипедним бумом: в 1892 відкрили свій магазин з продажу двоколісного транспорту, а з 1896 вже випускали велосипеди під власною маркою. Виручені гроші, звичайно, витрачали на спільну мрію. 

Перші кроки в авіації: а якщо до планера приробити крила?

Первые шаги в авиации: а если к планеру приделать крылья?

З самого 1890 року Райт зачаровано стежили за долею німецького випробувача Отто Лілієнталя. Як говорили газети, інженер особисто сконструював, зібрав і випробував цілих 11 планерів — повідомлялося, що сміливець зробив більше 2000 експериментальних польотів!

Тоді-то братів осінила думка: а якщо приробити до планера двигун? Тоді його буде простіше і швидше підняти в небо, а сама машина стане здатною здійснювати тривалі перельоти. Був і ще момент: при наявності двигуна людина зможе управляти апаратом, а не сподіватися лише на примхливий вітер.

Перші власні випробування почали в 1899: запускали повітряних зміїв і спостерігали за їх польотом. Це дало уявлення, яким повинен бути крен при повороті, як сконструювати крило і зробити рулі. Зрештою, винахідники змайстрували аеродинамічну трубу для визначення підйомних сил і почали збирати власні Експериментальні Планери.

Той самий перший політ: як це було?

Тот самый первый полет: как это было?

Найпершим літаком в історії став "Флаєр-1", на який брати витратили 1000 доларів:

 • Літальний апарат був повністю дерев'яним — його виготовили з ялини. Навіть пропелер був з дерева.
 • Сам літак важив 283 кг, притому на двигун припадало 77 кг.
 • Розмах крил машини становив 12 метрів.
 • Мотор потужністю в 12 кінських сил брати теж виготовили самі.

Рекорд міг бути встановлений трьома днями раніше Уілбером Райтом, але йому відразу не пощастило: літак впав, тільки-тільки встигнувши піднятися. Через деякий час винахідники продовжили випробування. Тоді, 17 грудня 1903 року, за штурвалом був Орвілл. Йому вдалося підняти "Флаєр-1" в повітря на 3 метри, пролетіти за 12 секунд 36,5 м і до того ж благополучно приземлитися. Вражені успіхом, брати піднімали аероплан в небо ще кілька разів — в той же день Уілбер пролетів на машині вже 250 метрів. 

За подіями із захопленням спостерігали п'ятеро глядачів: підприємцю Брінклі, Адаму Етеріджу, Джону Деніелсу, віллу Дугізу з берегового загону рятувальників, а також сільському хлопчику Джонні Муру пощастило споглядати, як перший літак злітає в небо. На жаль,» Флаєр-1 " недовго проіснував після свого зоряного часу — шквальний вітер кілька разів перекинув машину, чому її відновлення стало неможливим.

"флаєри" братів Райт: перші літаки в історії

«Флайеры» братьев Райт: первые самолеты в истории

Орвілла і Уілбера недовго засмучувала доля першого аероплана — вони вдосконалювали технології, винаходили все нові і нові апарати, які демонстрували на авіашоу у Франції та Сполучених Штатах. Блискучі випробування привернули увагу приватного французького інвестора і Міноборони США, з якими були пізніше укладені контракти. Це дозволило заснувати власну літакобудівну компанію Wright company.

За покійним «флаєром-1» сконструювали ще дві моделі, але вони не змогли пролетіти далі 100 метрів при швидкості 40 км/ч. зате «Флаєр-3» в 1905 поставив чудовий рекорд — за 33 хвилини подолав 38 км!

У 1908 Райт зі своїми літальними апаратами викликали справжній фурор в Європі. Але вже 4 жовтня 1909 їх недовга історія закінчився на прекрасній ноті: Уілбер здійснив показовий політ над Нью-Йорком, зробивши коло над самою Статуєю Свободи. У 1912 його життя забрав черевний тиф. Залишившись один, Орвілл продав в 1915 колишню спільну Wright company. Як говорили близькі, після смерті брата «літаками він більше не займався».

Цікаві факти про братів Райт

Интересные факты о братьях Райт

На закінчення представимо цікаву інформацію про братів, які створили перший літак:

 1. Перші гроші Райт заробили, продаючи в школі зібраних власноруч повітряних зміїв.
 2. Батько не дозволяв братам літати разом — не смів навіть допустити думки, що вони обидва розіб'ються.
 3. Але саме тато і був «винен» в тому, що пристрастив синів до авіації — в дитинстві він подарував їм іграшку-вертоліт. 
 4. Для того, щоб розробити правильні крила літака, винахідникам не одну годину доводилося спостерігати за польотом птахів.
 5. Першим винаходом талановитих братів виявився не літак, а друкований прес.
 6. Вперше думка про створення літака зайняла Орвілла і Уілбера в 1896, коли вони дізналися про трагічну загибель Отто Лілієнталя — німецького інженера, що випробовує власні Планери.
 7. Під час одного з випробувань Уілбер до того зневірився, що вигукнув: «людство не зможе літати ще тисячу років!»
 8. Авіабудування було для Райт хобі. У них був досить успішний Магазин велосипедів і Ремонтна майстерня при ньому.
 9. Брати не сперечалися між собою, хто з них буде першим пілотом — вони просто підкинули монетку.
 10. Обидва брати були холостяками. Про це Уілбер одного разу пожартував: «неможливо знайти час і на дружину, і на літак».
 11. На честь Уілбера і Орвілла назвали гору Райт на Далекому Плутоні.
 12. Брюс Дікінсон присвятив конструкторам пісню Kill Devil Hill (2005). 
 13. Цікаво, що в кіно ролі братів Райт виконували брати-актори: в комедії «Навколо світу» за 80 днів» (2004) це Люк і Оуен Вілсони, а в історичній стрічці Wilbur and Orville: The First to Fly (1973) — Джеймс і Стейсі Кіч.
 14. Національним Днем авіації в США вважається 19 серпня — день народження Орвілла Райта. 
 15. На той самий «Флаєр-1» ви можете подивитися в Смітсонівському музеї авіації та космонавтики.

Як і багато чого на світі, перший керований літак в світі почався з дитячої мрії. Колись тато подарував своїм синам Орвіллу і Уілберу іграшковий Вертольотик — просту іграшку, зроблену з бамбука, паперу і гумки, що обертає маленький моторчик. Нехитра конструкція через десятиліття навіяла на створення першого в історії літального апарату з двигуном внутрішнього згоряння. І зараз Міжнародний бізнес-журнал  https://worldbank.org.ua розповідає про двох невтомних мрійників і сміливих випробувачів Райт, які стали першими винахідниками і пілотами справжнього літака.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " брати Райт: історія успіху і біографія творців Першого в світі літака» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « приватні літаки ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.