Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Святой Валентин: история возникновения праздника

Святий Валентин: історія виникнення свята, де і як святкують День Закоханих

Три версії історії Дня Святого Валентина: романтична, жорстока, християнська. Як з'явилися валентинки і як святкують День закоханих у країнах світу. Де він досі під забороною?

Який найромантичніший день у році? Люди з різних куточків Землі неодмінно дадуть один і той же відповідь: «14 лютого!». Це День Святого Валентина, покровителя всіх закоханих. Але як давно з'явилося це свято? Ким насправді був Святий Валентин? Чому прийнято дарувати своїм коханим листівки-сердечка? Як сьогодні відзначають цей день в різних країнах світу? Редакція worldbank.org.ua знайшла відповіді на ці та інші питання, зібрала спеціально для вас найцікавіші факти, традиції та історії свята Всіх закоханих, який встиг поширитися по всій планеті.

День Святого Валентина: что это за праздник?

День Святого Валентина: що це за свято?

Валентинів день, День Всіх Закоханих відзначається 14 лютого кожного року. Свято має католицьке Походження, поширений у багатьох країнах світу. Цікаво, що він названий на честь двох Валентинів, колишніх ранньохристиянськими мучениками:

  • Валентин Інтерамнський;
  • Валентин Римський.

Про їхнє життя відомого так мало, що сьогодні навіть важко встановити, чи існували ці люди насправді. Залишилися лише легенди про їхні діяння. Однак День Святого Валентина-одне з найпопулярніших свят. Дата для тих, хто любить і поспішає зізнатися в своїх почуттях. Неофіційним символом торжества є червона або рожева листівка у формі сердечка — валентинка.

Версия первая: вместо жестоких луперкалий — день Святого Валентина

Версія один: замість жорстоких Луперкалій - День Святого Валентина

Вперше науково обґрунтовану версію походження свята висловив ще в XVII столітті релігійний історик Тілліман. Своїми витоками День Закоханих сходить до давньоримських Луперкалій — свята родючості, що відзначався 15 лютого кожного року.

Є дві версії походження самих Луперкалій:

  1. Шанування античних божеств: богині «гарячкової» любові Juno Februata і «пастушого» бога Фавна, відомого також як Пан, Луперк.
  2. Lupercalia — від лат. lupa (»вовчиця"). Сходить до легенди про вовчицю, вигодувала немовлят Ромула і Рема, майбутніх засновників Риму.

Так чи інакше, необхідність торжества була аж ніяк не дозвільною: в 200-300 роках до нашої ери Рим був на межі вимирання від високої дитячої смертності і «епідемії» викиднів. Зі схвалення оракулів не мати дитину стало вважатися страшним прокляттям, позбутися якого передбачалося досить оригінальним способом — прочуханкою бичами з жертовної шкіри.

Що ж робили римляни 15 лютого? Молоді люди збиралися біля священного місця, де за легендою вовчиця вигодувала Рема і Ромула, влаштовували пишний бенкет і приносили богам в жертву тварин. Зі шкіри жертвопринесення виготовляли Бичі, які нібито володіли силою, здатною повернути жінкам фертильність. Учасники святкування роздягалися догола, поверталися в Рим і шмагали священними бичами всіх траплялися на шляху жінок. Останні були не проти, так як охоче вірили, що прочуханка дарує їм плодючість і легкі пологи.

Все це укупі зробило Луперкалії настільки популярними, що в них з радістю брали участь навіть знатні Патриції. Так, по ряду джерел, Марк Антоній теж виступав в ролі луперка. Не дивно, що з поширенням християнства римляни не поспішали відмовлятися від улюбленого язичницького розваги.

Однак в 494 (496) році Папа Римський Геласій I скасував забаву з поверненням жіночої родючості, запропонувавши жителям Риму компроміс — свято закоханих, день Святого Валентина. Версія виглядає досить логічною, проте історики Джек Оруч, Майкл Кейлор, Вільям Френд, Генрі Келлі все ж вважають її штучною. Головна причина в тому, що немає прямих історичних документів заміни язичницького культу християнським святкуванням. 

Колегам вторить філософ, богослов і вчений Андрій Кураєв: 

«чи дійсно саме папа Геласій призначив свято Св.Валентина на 14 лютого — неясно. Безсумнівно, що саме цей папа поклав край святкуванню Луперкалій в Римі. Також цей папа пам'ятний тим, що видав декрет, що обмежує ходіння апокрифів і строго визначає рамки біблійного канону. І все ж я боюся, що немає документів, які дозволяли б стверджувати, що «в 496 році папським указом Луперкалії перетворені в День Всіх Закоханих, а Валентина, який віддав за любов своє життя, зарахували до лику святих»  (Вікіпедія).

Версия два: запрет браков, легионеры, император и полевой врач

Версія два: заборона шлюбів, легіонери, імператор і польовий лікар

Наступна версія заснована на переказах з «золотої легенди» (твори Якова Ворагінського). Так, жорсткий і авторитарний римський імператор Клавдій II зауважив, що чоловіки, які мають дружин і дітей, не горіли бажанням битися і вмирати за велику імперію. Правитель знайшов цьому просте рішення: він заборонив легіонерам одружуватися з коханими дівчатами і жінками.

А що ж святий Валентин? Легенда зробила Valentine of Terni простим польовим лікарем. Будучи священиком, він таємно вінчав закоханих, не послухавшись наказу імператора. Але одного разу про це дізналася влада — Валентина кинули в темницю і незабаром стратили. Це сталося 14 лютого 262 (269, 270 за іншими джерелами) року.

Є і більш «розширена» версія легенди. Під час ув'язнення Валентин встиг подружитися з Астерією — дочкою тюремника. Перед виконанням смертного вироку він встиг передати подрузі лист з підписом «Твій Валентин», яке і стало прообразом всім відомих валентинок.

Версия три: легенда о патриции Валентине, двух слугах и слепой девочке

Версія три: легенда про Патрицію Валентину, двох слуг і сліпу дівчинку

Але є й інше Сказання про Святого. У цій легенді він уже знатний пан — патрицій. Будучи християнином, заручив за звичаєм віри двох своїх слуг. Однак на них донесли — і всі троє були затримані вартою. Так як Валентин був аристократом, він міг уникнути страти на відміну від своїх підопічних-плебеїв. 

Бажаючи підтримати друзів в останню годину, він відправив їм через сліпу дівчинку-служницю листи у формі червоних сердець — символів християнської любові. Наречені вже готувалися попрощатися з життям, як в їх темницю увійшов сам Валентин. Йому вдалося умовити варту випустити закоханих одновірців в обмін на власне життя. Останній лист соратникам він відправив з тією ж сліпою дівчинкою. Сила віри, добра і любові від його послання була настільки велика, що та прозріла і стала красунею. Така ось чарівна і сумна легенда! 

Как появились валентинки: герцог Орлеанский в темнице

Як з'явилися валентинки: герцог Орлеанський в темниці

При всьому цьому традиція широкого святкування Дня Святого Валентина зміцнилася тільки в XIV столітті. Його поширенню сприяли балади англійського поета Джона Гауера і» батька англійської мови «Джефрі Чосера, який написав поему» пташиний парламент " до заручин монархів Річарда II і Анни Чеської. Саме в цьому творі є рядки, присвячені романтичному дню закоханих.

Тоді ж стали популярними і валентинки — листівки-сердечка, які таємно або явно дарували тим, в кого були закохані. Червоний або рожевий колір карток символізував любов, ніжність і відданість. Вважається, що першу валентинку написав в 1415 році герцог Карл Перший Орлеанський — це було послання дружині від аристократа, укладеного на той момент у в'язницю. 

Однак найстаріша з знайдених листівок-валентинок датується 1477 роком. Її автор-невідома дівчина, яка просить коханого довести свої почуття до неї. У відповідь обіцяє за всяку ціну домогтися виділення приданого від матері.

Как сегодня празднуют День Влюбленных в разных странах мира

Як сьогодні святкують День Закоханих у різних країнах світу

День Святого Валентина вважався загальноцерковним святом у римо-католицькому християнстві аж до 1969 року. Тоді в ході реформи було вирішено виключити Св. Валентина з календаря святих в силу того, що про цю персоналію знаходилося занадто мало доведених відомостей. Тому з кінця ХХ року 14 лютого поширений виключно як світське романтичне свято. 

Австралія

У країні активно відзначається не тільки День закоханих, але свято Анти-Валентина. Це означає, що організовуються вечірки для самотніх — відмінний шанс знайти собі пару.

Австрія

В Австрії день Валентина більше нагадує Восьме Березня, адже подарунки і вся увага дістаються виключно жінкам. У закоханих є добра традиція з'їздити на 14 лютого в містечко Крумбах в сусідній Німеччині. Адже саме там побудована церква, закладена на честь Святого Валентина.

Вірменія

У цій країні 14 лютого відзначають національне свято Трндез, чимось схожий з днем Івана Купала. Закохані стрибають через великі багаття-так загартовують свої почуття і заряджають себе на щастя.

Болгарія

Крім Святого Валентина, 14 лютого тут також вшановують Трифона Зарізана, покровителя виноградарів. Нічого дивного, що атмосферу свята доповнює смак благородного напою!

Німеччина

Цікаво, що в Німеччині Святого Валентина чимало людей вважають покровителем не закоханих, а психічно хворих людей. Саме тому на 14 лютого тут прикрашають лікарні та диспансери. Але в країні чимало і таких громадян, хто все-таки шанує свято в його традиційному значенні. Вони дарують своїм половинкам червоні хризантеми і маргаритки, що символізують щирість. А ще на День Закоханих прийнято влаштовувати заручини і гадати. Так, незаміжні дівчата з'їдають напередодні свята яйце-через це вночі повинен наснитися суджений.

Великобританія

В Англії та Шотландії День Святого Валентина відомий як старовинне свято з власними ритуалами. Напередодні торжества молоді люди робили квиточки з іменами різних дівчат і складали ці папірці в урну. Потім кожен виймав навмання один з квитків: хлопець повинен був стати «Валентином» випала йому дівчині на цілий рік. Це означало, що він повинен був ставитися до неї як середньовічний лицар до дами свого серця.

Сьогодні у Великобританії з Днем Закоханих вітають всіх, аж до улюблених вихованців. Тваринам купують ласощі і наряджають їх в костюмчики червоного кольору. Молодь влаштовує щось на зразок колядок, співає закоханим парам пісні і отримує винагороду. Люди дарують один одному валентинки, Цукерки у формі сердечок і милі плюшеві іграшки — улюблених у Великобританії ведмедиків Тедді. 

Данія 

Тут свято відзначають настільки широко, що вітають не тільки своїх половинок, але ще і друзів, сусідів, родичів і колег — дарують валентинки і білі квіти. А якщо ви хочете зізнатися в почуттях в Данії, напишіть для своєї коханої поему gaekkebrev і відправте її дівчині інкогніто. Якщо вона вгадає ім'я автора, то той дарує дамі шоколадне яйце.

Как сегодня празднуют День Влюбленных в разных странах мира в Италии

Італія

Як же відзначають свято на батьківщині Святого Валентина? У італійців 14 лютого — «солодкий день». У цю дату прийнято дарувати один одному шоколадки, цукерки, печива у формі сердечок, прикраси і квіти. І обов'язково маленькі шоколадні горішки Baci, загорнуті в фантики з романтичними зізнаннями. 

Ще одна традиція — пари традиційно оголошують 14 лютого про заручини. Якщо ж ви поки самотні, то на День Святого Валентина Вам слід прокинутися до зорі, відкрити вікно і дочекатися першого перехожого — чоловіка. У нього обов'язково запитують ім'я і Сімейний стан. Якщо незнайомець одружений, то романтичних відносин в найближчий рік можна не чекати. Якщо вільний — то будьте готові до чудового роману. А ім'я перехожого натякне вам на ім'я майбутнього обранця.

Ісландія

Тут 14 лютого вшановують сина скандинавського бога Одіна — Валі, покровителя пристрасної любові. Так прийнято, що дівчата вішають на шию молодим людям головешки, а хлопці їм — камінчики. Навіщо? У день Валі розпалюють багаття від іскри при ударі каменю об камінь.

Канада

Бали та вечірки гримлять 14 лютого по всій країні! Свято дуже люблять школярі: влаштовують пошту з валентинками, дарують один одному подарунки. Але не тільки симпатичним Однокласникам! На день Валентина прийнято вітати ще й своїх вихованців.

Нідерланди

Це одне з найулюбленіших свят у Нідерландах, до якого починають готуватися за місяць. Є своєрідна традиція: незаміжня жінка може підійти до абсолютно будь-якого вподобаного їй чоловікові і запросити його одружитися на собі! Погоджуватися чи ні, це вже вибір кавалера, але за сміливість він просто зобов'язаний зробити незнайомці подарунок. 

Польща

За легендою, мощі Св. Валентина якраз-таки покояться на території Польщі — в Познанській метрополії. Саме туди спрямовуються віруючі закохані-помолитися про благополуччя біля ікони святого. Але і світське святкування не забуте — це квіти, цукерки, валентинки.

Росія

У РФ свято широко відзначається з початку 1990-х років. ВЦВГД свідчить, що основна його аудиторія — молодь. Так, 81% хлопців і дівчат із задоволенням відзначають день Святого Валентина, дарують квіти, листівки-валентинки, сувеніри. В цей же час ставлення Православної церкви до торжества неоднозначне, адже в країні є власне християнське свято любові і вірності — день Петра і Февронії.

США

У Сполучених Штатах свято закоханих відзначається з самого 1777 року. Однак широке поширення Дня Валентина довелося все-таки на ХХ століття. Так як раніше цукерки і шоколад були дорогими, винахідливі американці радували коханих більш доступною солодкої буряком. Сьогодні ж в США вітають з 14 лютого не тільки коханих, але і всіх своїх знайомих.

Фінляндія

У Фінляндії 14 лютого більш відомий як День друзів — валентинки тут відправляють всім своїм знайомим і приятелям. Притому традиція настільки поширена, що за популярністю День Валентина поступається тільки Різдва і Нового року.

Франція

Французів називають найромантичнішою нацією не випадково. День Закоханих тут відзначається з особливим трепетом. Прийнято не просто дарувати один одному визнання і листівки, а й дорогі подарунки, коштовності. Всі кафе 14 лютого буквально переповнені закоханими парочками. Живий Музика , шампанське, свічки - в Парижі цей день найчарівніший!

Японія

На відміну від інших країн, в Японії 14 лютого вітають виключно чоловіків. Сильній половині можна презентувати в цей день один з двох сортів шоколаду. Перший-це giri-choco, який вручають друзям, родичам і колегам. Презент означає Виключно люб'язність. А ось другий сорт, hon-mei, японка може подарувати тільки коханій людині. До речі, жінки в Країні висхідного сонця теж не обділені увагою, але їх вітають місяцем пізніше — 14 березня, в білий день.

Где в 2023 году совсем не будут праздновать день Святого Валентина?

Де в 2023 році зовсім не святкуватимуть День Святого Валентина?

В цей же час в ісламських країнах свято зустрічає критику і негативні відгуки. У Саудівській Аравії, наприклад, його святкування може повести за собою великий штраф. Заборона на оформлення магазинів валентинками, плюшевими ведмедиками та іншою символікою свята діє і в Ірані.

Редакція worldbank.org.ua так і не змогла визначитися, яку ж з версій історії свята вважати ключовою. Перша виглядає найбільш логічною і зрозумілою, але все-таки дві інші теж мають право на існування, нехай навіть в ролі красивих зворушливих легенд. Так чи інакше, День Святого Валентина сьогодні — це відмінний привід зайвий раз зізнатися в любові тим, хто нам доріг, порадувати свою половинку приємним подарунком. І згадати, що любов-мабуть, найпрекрасніше з усіх почуттів, доступних людині. З Днем Святого Валентина, З Днем Всіх Закоханих, любіть і будьте коханими!

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал " Святий Валентин: історія виникнення свята, де і як святкують День Закоханих» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « Свята », якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь-яким зручним вам способом.