Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История успеха и биография Карла Фаберже

Історія успіху та біографія Карла Фаберже: Схід і захід сонця дорогоцінного майстра

Повна біографія знаменитого ювеліра і постачальника імператорського двору Карла Фаберже. Цікаві факти, видатні досягнення, особисте життя, секрети успіху майстра і бізнесмена

«Ювелір за народженням і майстер за покликанням». "Російський король ювелірів і російський ювелір королів». У народженого серед дорогоцінних каменів і благородних металів Карла Фаберже доля була вирішена наперед. Кажуть, що він особисто не виготовив жодного пасхального яйця для своїх славних колекцій і монарших замовників. І все життя сумно називав себе»нездарем". Чи Так це? Редакція інформаційної платформи WorldBank підготувала для своїх читачів повну історію успіху неймовірної людини, яка зуміла підняти сімейне ювелірне Виробництво до небувалих висот і з честю пережив його кінець.

Карл Фаберже: краткая справка о личности

Карл Фаберже: коротка довідка про особистість

Петер Карл Густавович Фаберже — Російський ювелір, глава сімейної фірми «Дім Фаберже». Засновник династії ювелірних справ майстрів. Творець колекційних великодніх яєць Фаберже, які досі високо цінуються колекціонерами з усього світу.

 • Рід діяльності: ювелір
 • Дата народження: 18 (30) травня 1846
 • Місце народження: Санкт-Петербург, Російська імперія
 • Дружина: Серпня Богданівна Якобс
 • Діти: Євген, Агафон, Олександр, Микола
 • Дата смерті: 24 вересня 1920 (74 роки)
 • Місце смерті: Лозанна, Швейцарія
 • Офіційний сайт:  https://www.faberge.com/

Карл Фаберже був постачальником Російського імператорського двору. У нього замовляли великодні подарунки імператори Олександр III, Микола II і такі високопоставлені особи, як герцогиня Мальборо, Ротшильди, Еммануїл Нобель, Фелікс Юсупов, Олександр Кельх.

«Убежденный в своей бездарности»: восход Фаберже

"переконаний у своїй бездарності": Схід Фаберже

Звідки у російського ювеліра така незвичайна прізвище? Фаберже-гугеноти, які втекли до Росії з Франції після прийняття нових законів проти протестантів. Справжнім прізвищем біженців було Фаврі, але його змінили з переїздом на Фаберге. На французький манер для поважної публіки Санкт-Петербурга. Так вирішив глава сімейства, талановитий ювелір і відмінний бізнесмен Густав Фаберже. 

Син Петер Карл народився в 1846 році вже в Петербурзі. Тоді У Густава був власний магазин на Великій Морській, відкритий ще в 1842. Однак коли первістку виповнилося 15 років, сім'я переїхала до Німеччини. Батько не залишив юнакові вибору, призначивши його своїм спадкоємцем. Чому, втім, хлопець абсолютно не заперечував!

Карл вступив до Дрезденської школи образотворчих мистецтв. Не один день провів у скарбниці «Зелене склепіння», найбільшому в Європі сховищі коштовностей. Потім був освітній тур, в ході якого молодий чоловік невпинно вбирав секрети майстерності венеціанців, саксонських каменерізів і французьких емальєрів. Але юний Фаберже не просто вчився-тут і там він налагоджував ділові контакти, підбирав умільців, які в майбутньому зможуть працювати на нього.

Нарешті, спадкоємець закінчив комерційний коледж Шлосса в Парижі. Блискучий професіонал з багатогранною освітою-мистецтвознавчим, ювелірним, управлінським. Йому виповнилося 24 роки. Карл був повністю готовий повернутися в Росію — продовжувати справу батька.

Коли ж спадкоємцю минуло 26, він зайняв заслужене місце біля керма батьківської фірми. Але не як майстер, а як менеджер, натхненник і суддя. Під його керівництвом було більше ста талановитих фахівців — художників, огранщиків, каменерізів. Себе ж він ніколи не вважав майстром — навпаки, був переконаний у власній бездарності. Коли Карла Фаберже одного разу запитали, що ж потрібно, щоб осягнути ювелірну справу, він з сумною посмішкою вимовив: «без биття майстерності не навчитися. Мене не били — ось нічого і не вийшло».

Навіть будучи управителем фірми, Карл Густавович не знаходив негожим безкоштовно працювати реставратором в Ермітажі. Адже це такий шанс набратися досвіду у старих майстрів! Фаберже чимало часу присвятив каталогізації музейних цінностей, що дозволило йому зсередини вивчити ювелірні техніки, пізніше застосовані в чудових виробах власної фірми.

«Поставщик Высочайшего двора»: пасхальные яйца для царицы

"постачальник найвищого двору": пасхальні яйця для королеви

У 1882 році Ювелірний дім Фаберже взяв участь у Всеросійській художньо-промисловій виставці в Москві. Серед почесних гостей був сам імператор Олександр III. Зразки ювелірного мистецтва від Fabergé настільки вразили монарха, що він тут же наказав виставити їх в залах Ермітажу. І замовив у подарунок для своєї царственої дружини дорогоцінне пасхальне яйце. Їм стала витончена "Курочка".

Цьому виробу судилося стати першим з п'ятдесяти, виготовлених для монаршої родини. Замовляти у Карла Фаберже дорогоцінні яйця до Великодня стало доброю традицією Романових. Її почав Олександр III, а продовжив Микола II. При цьому кожна коштовність дійсно була неймовірним сюрпризом, пов'язаним з найважливішим для царської династії або історії країни подією.

Спершу ескізи узгоджувалися з царем, але потім імператор доручив розробку Від і до Карла Густавовича. Микола Романов любив сюрпризи від ювеліра. Так, монархи дарували яйця на честь Транссибірської магістралі, 300-річчя Дому Романових, «наполеонівське» і «Орден Святого Георгія». Останнім стало "сталеве", виготовлене в 1916. 

«Не драгоценности, а произведения искусства»: расцвет славы

"Не коштовності, а твори мистецтва": розквіт слави

Статус «ювеліра Його Імператорської величі» і «Постачальника найвищого двору» відкрив перед Карлом Густавовичем величезний простір для творчості. Він не боявся експериментувати: використовував для створення коштовностей «неблагородні» олово і сталь, легкою рукою вкрапляв Діаманти в брошки з карельської берези. Звертався до забутих ювелірним технікам і дав нове життя Уральським, Забайкальським і Алтайським самоцвітів.

Слава придворного ювеліра поширилася далеко за межі Росії. Його твори удостоїлися золотої медалі на Всесвітній виставці в Парижі, а самому Карлу Фаберже була вручена поважна Французька нагорода — орден Почесного легіону. Серед його замовників були Норвезькі, англійські, датські, шведські та іспанські королівські сім'ї. Відомо, що ювелірний дім Фаберже представив декоративну вазу для Бісмарка, нефритовий вінок на гробницю шведського короля Оскара II, нефритового Будду для придворного храму Сіаму.

Разом з даром майстра розквітав і талант підприємця. Колись маленька сімейна фірма, Fabergé стала найбільшим ювелірним підприємством в Росії. На її благо працювало понад 500 майстрів, численні майстерні та студії. Філії магазинів Фаберже відкрилися в Москві, Києві, Одесі та Далекому Лондоні. Але, на жаль, навіть після найяскравішого розквіту завжди настає Захід.

«Так продолжаться не может!»: закат и революция

«так тривати не може!": Захід Сонця і революція

Першим ударом по дому Fabergé стала Перша Світова. Ювелір був змушений переорієнтувати виробництво на виготовлення медичного інструменту, гранат та іншого обладнання для війни. Майстрів призвали на фронт, прибуткову лондонську філію довелося закрити. Карл Густавович очікував, що з перемир'ям все зміниться, але все, що відбувалося стало лише початком кінця для його бізнесу.

Потім грянула революція. Сім'я Фаберже не стала чекати прийняття декрету ВЦВК " про скасування приватної власності на Нерухомість у містах"» Вже 72-річному ювеліру під виглядом кур'єра довелося спішно покинути Росію. Він тоді не знав, що і з вимушено залишеними в Петербурзі дорогоцінними творами мистецтва доведеться розлучитися назавжди. Незважаючи на те, що Карл Густавович передав свій будинок на морський під захист швейцарської місії, це не вберегло його колекцію від грабежу. Всі коштовності були вкрадені, крім тих, що зберігалися в сейфі, — його просто не змогли розкрити.

«так жити немає сенсу!"- гірко сказав Карл Фаберже, дізнавшись, що сталося з його спадщиною. Втеча з Росії, крадіжка колекції підірвали дух літньої людини. Він не міг творити на чужій землі. Ненадовго переживши свою улюблену справу, Карл Густавович помер в 1920 році.

Личная жизнь великого Карла Фаберже

Особисте життя великого Карла Фаберже

Карл Фаберже в 1872 році одружився на Огюсті Джилліан Джейкобс (Августі Юлії Якобс). Це був єдиний шлюб в його житті, який приніс чотирьох синів, що згодом продовжили ювелірну династію:

 • Євген (1874-1960) - художник по прикрасам, портретист, співзасновник компанії «Фаберже і до».
 • Агафон (1876-1951) — оцінювач, колекціонер антикваріату.
 • Олександр (1877-1952) - художник, співзасновник «Фаберже і до».
 • Микола (1884-1939) - художник з ювелірних виробів, працював у лондонській філії компанії «Фаберже».

Пять секретов успеха Карла Фаберже

П'ять секретів успіху Карла Фаберже

На закінчення пропонуємо згадати, що ж допомогло Карлу Густавовичу Фаберже зробити свій бізнес таким, яким ми його знаємо сьогодні: 

 1. Блискучий Освіта . Як видно з біографії, на підготовку до управління батьківською ювелірною фірмою Карл витратив майже десять років. Він не просто вчився у кращих майстрів Європи, а й самостійно здобував знання, про що говорить робота в Імператорському Ермітажі.
 2. Таланти підприємця та керівника я. Карл Густавович не вважав конкретно себе видатним ювеліром. Але він умів домовлятися, надихати, управляти, вміло користуватися нагодою. Це перетворило маленький сімейний бізнес на всесвітньо відому компанію.
 3. Відносини на рівних. у фірмах Фаберже завжди панувала доброзичлива атмосфера. Всі співробітники зверталися один до одного по імені-по батькові. Сам же керівник ніколи не поводився як недосяжний начальник.
 4. Тонке почуття гумору та дивовижна дотепність. це допомагало з честю виходити з багатьох скрутних ситуацій.
 5. Безстрашність перед експериментами.  навіть після отримання статусу Постачальника імператорського двору Фаберже продовжив сміливо експериментувати. Йому було байдуже, що фірму критикували за роботу з «неювелірними каменями». Карл Густавович говорив:»якщо вся цінність дорогих речей полягає всього лише в безлічі діамантів або перлів, то вони мене мало цікавлять". Він змусив весь світ бачити в своїх творах не просто коштовності для царів, а справжні витвори мистецтва.

Редакція WorldBank з'ясувала, що історія великого майстра в Росії зовсім не закінчилася. У 2013 році в Санкт-Петербурзі, в шуваловському палаці, був урочисто відкритий Музей Фаберже. Його головною цінністю стали дев'ять чудових творів Карла Густавовича-великодні яйця для двох останніх російських імператорів. Крім них, в залах можна помилуватися і іншими витонченими прекрасними штучками, що колись продавалися в магазинах Фаберже-на Великій Морській (Петербург), Кузнецькому Мосту (Москва), Бонд — стріт (Лондон), Хрещатику (Київ), Дерибасівській (Одеса).

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " історія успіху і біографія Карла Фаберже: Схід і захід дорогоцінного майстра» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «історія успіху», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.