Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

История «Зоны 51»: правда и мифы

Історія "Зони 51": правда і міфи про засекречений уфологічний об'єкт США

Що таке "Зона 51"? Повна історія американського строго засекреченого об'єкта, нібито займається дослідженнями НЛО. Правда та міфи про організацію, шокуючі інтерв'ю

У 2019 році каліфорнієць Метті Робертс оголосив на своїй сторінці в соцмережах, що всерйоз збирається штурмувати якусь «Базу 51». Навіщо? Щоб нарешті з'ясувати, що уряд Штатів робить з нещасними прибульцями! Ідея звучить, м'яко кажучи, не дуже переконливо, але ось тільки вона встигла зібрати понад 3 млн послідовників. Серед яких були і такі шановні особистості, як Ілон Маск , Кіану Рівз, Девід Духовни, Чак Норріс, Арнольд Шварценеггер.

«Штурм зони», треба сказати, відбувся, але його нечисленні учасники були швидко розігнані владою. Подія не зменшила інтересу громадськості до Area 51, тому редакція  worldbank.org.ua пропонує вам сьогодні розібратися, що таке "Зона 51"» які цілі вона переслідує, чому була засекречена і чи дійсно така організація має відношення до дослідження НЛО .

«Зона 51»: что это такое?

«Зона 51": що це таке?

Area 51-строго засекречений об'єкт Військово-Повітряних сил США на випробувальному та тренувальному полігоні штату Невада в 83 милях (134 км) на північний захід від Лас-Вегаса, на південному березі сухого сольового озера Грум-Лейк (Вікіпедія). "Зона 51" відома також під офіційною назвою аеропорт Хомі (Грум-Лейк). На даний момент знаходиться у веденні авіабази ВПС Едвардс.

 • Тип: військово-засекречена
 • Розташування: США, Невада
 • Дата відкриття: 1955
 • Власник: федеральний уряд США
 • Обсяг господарства: ВПС США
 • Площа: 100 кв. км
 • Висота над рівнем моря: 1360 м

За офіційними документами, Area 51 — не більше ніж відкритий тренувальний центр для випробувань експериментальних систем озброєння і військових літаків. Зокрема, він був придбаний Центральним розвідувальним управлінням і ВПС для випробувань американського висотного борту-розвідника Lockheed U-2.

Але громадськість вперто не бажає вірити в озвучене. Масла у вогонь підливають численні теорії змови, пов'язані з непізнаними літаючими об'єктами. Причина недовіри полягає в наступному:» Зона 51 «ніколи не оголошувалася засекреченою базою, тоді як усі інциденти та дослідження на її території завжди позначаються грифом»таємно«/»Цілком таємно". Вікіпедія нагадує і про такий момент, що ЦРУ офіційно визнало існування "Зони 51" тільки в 2013 році. Тоді ж розвідувальне управління надало громадськості документацію, що описує і історію, і цілі об'єкта.

Описание засекреченного объекта Area 51

Опис засекреченого об'єкта Area 51

На сьогоднішній день «Зона 51» — територія військових операцій. Вона входить в авіабазу Нелліс, тому повітряний простір навколо пустелі є обмеженим для польотів. За даними Вікіпедії, в офіційних документах і звітах ЦРУ об'єкт нерідко фігурує під кодовими назвами Dreamland, Paradise Ranch, Home Base, Watertown Strip, Groom Lake, Homey Airport.

За наданою Центральним розвідувальним управлінням інформації, головне призначення Area 51 — розробка експериментальних літальних апаратів і систем озброєння. Але в масовій культурі і різноманітних конспірологічних теоріях згадується ще одна секретна мета проекту — «вивчення непізнаних літаючих об'єктів і інопланетян».

Завіса таємниці над базою, втім, була відкрита досить давно. У 1988 році супутники-шпигуни СРСР зуміли сфотографувати і Area 51, і її околиці. На знімках немає нічого надприродного: військові бази, ангари та висохле озеро. Але тисячі уфологів висувають свою версію: справжня «Зона 51» працює глибоко під землею. Розберемося ж, чому прихильники паранормального і надприродного проявляють такий жвавий інтерес до військової бази.

Все началось с Розуэлла: рождение уфологии

Все почалося з Розуелла: народження уфології

Початок історії слід шукати в 1947, коли поруч з містом Розуелл (Нью-Мексико, США) розбився ні на що не схожий літальний об'єкт. Випадок би списали на звичайну авіакатастрофу, але в тому ж році підприємець Кеннет Арнольд шокував громадян розповідями про побачені ним в небі «літаючих тарілках». Тому нічого дивного, що заінтригована громадськість пов'язала ці два інциденти.

Їжею для теорії змови став і той факт, що розбилися судно було негайно конфісковано і відвезено з місця події в невідомому напрямку управліннями ВПС Штатів. Якщо вірити деяким офіційним даним, військові забрали з собою осколки зонда «Могол». Своєрідний повітряна куля з потужними мікрофонами, він міг підніматися на величезну висоту. Вважається, мета у проекту була цілком прозаїчною — шпигувати за ядерними випробуваннями Радянського Союзу (Росії). 

Природно, про справжнє призначення розбився об'єкта ЗМІ повідомляти громадськості не поспішали. Наспіх придумана ідея про метеозонд, що розбився, не задовольнила людей. А якщо додати до цього затримання свідків і блокування радіопередач, не дивно, що уява громадян почала малювати космічний корабель невідомих прибульців.

Area 51: как рождался миф

Area 51: як народився міф

У контексті передісторії вже не здається дивним, що «сховище державних секретів» Area 51 незабаром назвали «зоною дослідження НЛО і прибульців». Їжа для легенд дійсно існує: на території постійно випробовувалися (і не завжди вдало) невідомі літальні апарати. Вони дивували незвичною аеродинамікою, світилися дивним світлом і часто розбивалися. Притому їх осколки оперативно збиралися і відвозилися військовими. Як же тут не народитися історії про інопланетян?

Додамо ще, що 1960-1970 став періодом активного освоєння космосу. На цьому грунті з'явилися численні фантастичні романи і фільми , які вселяли віру, що люди — не єдині мешканці всесвіту. Найсміливіші мрії втілювалися в життя, а уфологія цвіла пишним цвітом. 

Проект «Синяя книга» и «Зона 51»

Проект «Блакитна книга» та «Зона 51»

Можливо, до наших днів всі вже давно б забули про Area 51, якби держструктури США в 1966 році не висунули ініціативу про розсекречення частини закритої інформації. У її числі виявився проект «Синя книга» — систематизація силами американських ВПС свідоцтв про літаючі тарілки. Так, в архіві було описано понад 12 000 випадків, проте їх аналіз приводив практично до одного і того ж: фальсифікації, психічні розлади, масова істерія, участі спроби видати бажане за дійсне. Не дивно, що проект спочатку закрили, а потім розсекретили, адже ніякої цінності він не уявляв.

Але розбурхану громадськість офіційні висновки тільки розлютили. Особливо тих, хто» своїми очима «бачив розбилися інопланетні кораблі і горезвісних»зелених чоловічків". Значить, уряд їх просто кудись сховав! Але куди? Підозра впала на ангар №18 тієї самої «Зони 51».

Шокирующие откровения от Роберта Лазара

Шокуючі одкровення від Роберта Лазара

Щоб міф продовжував жити і процвітати, необхідні свідчення «безпосередніх очевидців та учасників». У випадку з "зоною 51" всього-то довелося почекати, поки відставні військові, колись служили на об'єкті, досягнуть настільки поважного віку, що санкції за порушення секретності перестануть їх лякати. Але вчений середніх років Роберт Лазар не бажав чекати старості, щоб отримати свою порцію слави.

У 1989 році чоловік виступив на каналі KLAS-TV з сенсаційною заявою. За інформацією з джерела DTF, герой ефіру стверджував, що»дослідницька фірма EG&G найняла його і відправила в комплекс S-4, розташований під Area 51". Саме там Боб Лазар " проводив зворотний інжиніринг інопланетних приладів і літальних апаратів, щоб потім використовувати досягнення позаземних конструкторів у виробництві техніки».

Але публіці потрібні були факти і яскраві образи. Тоді Роберт повідав і про дев'ять "літаючих тарілках", і про паливо, що складається цілком з невідомого 115-го елемента системи Менделєєва, і про самих прибульців. Позаземні гості, за словами Лазара, могли похвалитися великими головами і величезними очима, сірими шкірними покривами, начисто позбавленими волосся. Виглядали вони при цьому зовсім не страхітливе: зріст не перевищував 120 см, а вага — 20 кг. «вишенькою на торті» стало визнання, що інопланетяни досліджують Землю ось уже 10 000 років, з яких 15 складаються в тісній співпраці з американським урядом.

И другие мифы про НЛО и Area 51

Та інші міфи про НЛО і Area 51

Але «правда Лазара» була лише початком. Знаходилися все нові і нові герої, спраглі внести свій вклад в розсекречення " Зони 51»:

 • Британський кінопродюсер Рей Сантіллі в 1995 році продемонстрував «справжній запис» розтину інопланетянина в далекому 1947. Тільки через десятиліття продюсер зізнався, що відео було Від і до постановочним, а труп прибульця змайстрували з латексу і м'ясних обрізків. Але свої мільйони доларів за продаж плівки телеканалам чоловік вже отримав.
 • У 1996 році в одну з телестудій невідомий приніс відеозапис нібито з допитом прибульця. Але так як звук був відсутній, складно припустити, що там було знято насправді.
 • У 2004 році якийсь Ден Буріш поспішив освіжити міф про зону і «зізнався», що відчував там інопланетні віруси і пристрій для телепатичних комунікацій на додачу.
 • Нарешті, в 2013 чоловік, який представився доктором Хендріксом, запевняв телеглядачів, що в «Зоні 51» вже давним-давно випробовують кліматичну зброю.
 • З розвитком соцмереж легенди про базу почали множитися з небувалою швидкістю: це і кіностудія, де знімалася Висадка на місяць, і таємне збіговисько чиновників-уфологів «Маджестік-12», і машина часу, і сховище енергетичної зброї і навіть лабораторія порталів між світами.

Втім, користь від захоплення Area 51 все-таки є. Так, мотив закритої військової бази, де досліджують інопланетян, став цікавим доповненням до сюжетів «Дня Незалежності», «Індіани Джонса», «Зоряних врат», «Секретних матеріалів», «Футурами» і «Сімпсонів».

Настоящие программы работы «Зоны 51»

Справжні програми роботи»Зони 51"

Але повернемося до офіційних даних і ще раз повторимося, що Area 51 — не рядова авіаційна база. Вона спочатку створювалася для розробки і тестування принципово нових літальних апаратів. Тільки після численних випробувань і схвалення ЦРУ або ВПС США борти використовуються на стандартних авіабазах.

Згідно з розкритою американським урядом в 2013 інформації, всі ці роки в "Зоні 51" велася робота над наступними проектами:

 • Lockheed U-2 — американський висотний літак-розвідник.
 • OXCART (Lockheed A-12 і Lockheed SR-71) — вдосконалені літаки-розвідники з високою швидкістю і висотою польоту, вражаючою маневреністю.
 • Have Blue/F-117 (Lockheed F-117 NightHawk) — Одномісний дозвуковий тактичний малопомітний ударний літак, призначений для потайного проникнення через систему ППО противника і атак стратегічно важливих наземних об'єктів військової інфраструктури.
 • F-35B — літаки з вертикальним зльотом і посадкою.
 • AGM-129-крилата ракета - «невидимка».
 • SR-91 Aurora — надсекретний гіперзвуковий стратегічний стелс-розвідник.
 • Stealth blimp — відомості з неофіційних джерел про «невидимий» дирижаблі з електрокінетичними моторами.

Ми в  worldbank.org.ua вважаємо, що «Зона 51» точно не схожа на типові американські секретні бази. Але чому ж влада США не стурбована тим, щоб її як слід приховати? Адже в Google можна спокійно знайти знімки даного об'єкта, зроблені ще в 1980-х радянськими супутниками. А тим, кому важливо все побачити оффлайн, можна віддалитися на 130 км від Лас-Вегаса, прихопити з машини бінокль і розглянути як слід Area 51 з одного з найближчих пагорбів. Якщо ж захочеться гострих відчуттів, і зовсім можна пробратися за периметр — ви звільнитеся лише штрафом, який випише місцевий шериф. Чи не є» Зона 51 " бутафорією? Ми залишимо це питання риторичним.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням у соціальних мережах-можливо, матеріал « історія » Зони 51»: правда і міфи про засекречений уфологічний об'єкт США " виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якийсь конкретний питання по темі «НЛО», якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку «Контакти» будь–яким зручним вам способом.