Інформаційна цифрова платформа актуальних новин та експертних матеріалів

Международный фонд защиты животных

Міжнародний фонд захисту тварин: історія успіху World Wide Fund for Nature (WWF), Всесвітнього фонду дикої природи

Повна історія WWF (World Wide Fund for Nature). З чого почався Всесвітній фонд дикої природи, Кан він розвивався. Що таке Морзький маніфест, що означає символіка? Основні програми та доповіді

Одне з найбільших глобальних благодійних громадських об'єднань, яке вже більше 40 років стоїть на сторожі охорони природи. Щороку дана організація здійснює близько 1 200 ЕКО-проектів, а її аудиторія обчислюється мільйонами людей в різних точках земної кулі. Все це про Всесвітній фонд дикої природи (WWF), який по праву став впливовим союзом, що діє в 130 державах світу. Сьогодні команда  worldbank.org.ua вважає своїм обов'язком розповісти про історію становлення World Wide Fund for Nature, його місію, програму і сучасні успіхи «зеленої» організації.

Всемирный фонд (дикой) природы — что это такое? — что это такое?

Всесвітній фонд (дикої) природи - що це таке?

Всесвітній фонд природи (Всесвітній фонд дикої природи) — Глобальна природоохоронна незалежна організація, найбільша в світі. Працює над збереженням, дослідженням і відновленням навколишнього природного середовища. Має понад 5 млн прихильників у 130 країнах світу, щорічно підтримує до 1300 екологічних проектів по всьому світу.

 • Рід діяльності: БЛАГОДІЙНИЙ фонд З ОХОРОНИ ПРИРОДИ
 • Слоган: " за живу планету!»
 • Місія: запобігання наростаючій деградації природного середовища планети, досягнення гармонії людини і природи
 • Мета: збереження багатого природного, біологічного різноманіття Землі
 • Символ: гігантська панда
 • Основа:  1961
 • Засновники: Пітер Скотт, Люк Гофман, Макс Ніколсон, Джуліан Хакслі, Гай Монфор
 • Розташування: Гланд, Швейцарія
 • Президент: Його Королівська Високість принц Філіп ( Великобританія )
 • Кількість працівників : 5 400
 • Кількість учасників: більше 5 млн
 • Офіційний сайт wwf.ru

В англомовних країнах більш поширена назва World Wide Fund for Nature (окремо відомий WWF Росії).

Как все начиналось: «Фонд охраны природы»

Як все починалося: "Фонд охорони природи»

Основою для WWF став the Conservation Foundation, «Фонд охорони дикої природи». Його створив у 1947 році в Нью-Йорку діяч Генрі Ферфілд Осборн. Головним завданням організації стала підтримка "капіталістично-орієнтованих" Еко-програм. У складі об'єднання вже були такі імениті вчені свого часу, як Джордж Евелін Хатчінсон, Чарлз Елтон, Карл Зауер, Альдо Леопольд і Пол Сірс. 

Детальний опис роботи «фонду охорони природи» відображено в книзі «Безмовна весна» Рейчел Карсон. Відомо, що в 1963 році організацією була представлена капітальна доповідь з антропогенних причин глобального потепління авторства Ноеля Ейхорна з опорою на дослідження Гільберта Пласса, Франка Фрейзера Дарлінга, Чарльза Девіда Кілінга, Ліонала Уолфорда, Едварда Сміта Дівея.

WWF и Моржский манифест

WWF та морзький маніфест

Як же фонд з охорони природи переріс у Всесвітню організацію допомоги? Автором ідеї став Віктор Столан, який опублікував свій відгук на наукові статті біолога-гуманіста Джуліана Хакслі. Останній організував знайомство з Максом Ніколсоном, що мав великий 30-річний досвід у налагодженні контактів між представниками великого бізнесу і вченими-прогресистами. Саме Max Nicholson придумав назву для майбутньої організації-Всесвітній фонд дикої природи.

Датою заснування World Wildlife Fund вважається 29 квітня 1961. У тому ж році, 11 вересня, в місті Морж (Швейцарія) було відкрито перше відділення WWF. Взагалі його спочатку задумали лише в ролі джерела фінансування для вже існували на той час організацій — згаданого «фонду охорони природи» і «Міжнародного союзу охорони природи». На тому етапі розвитку велику допомогу організації надав Годфрі Андерсон Рокфеллер, який зайнявся набором перших співробітників.

Разом із затвердженням фонду також був підписаний Morges Manifesto. Саме "Морзький маніфест" став основою для діяльності організації, включив в себе її головну ідею і принципи діяльності:

" те, що важливіше будь-яких грошей-виконання нашої місії з охорони знаходяться в небезпеці видів: шляхом покупки землі, де природні багатства знаходяться під загрозою; шляхом найму охоронців заповідних територій ... через освіту і навчання ... шляхом направлення фахівців в загрозливі місця і підготовки їх ... потрібно зробити все можливе, поки не пізно»  (цитата з Вікіпедії).

Летопись развития World Wide Fund for Nature

Літопис розвитку World Wide Fund for Nature

Після відкриття фонд приступив до поступального розвитку і розширення в різні країни світу . Його історію можна розділити на кілька важливих етапів:

 1. Початковий. фінансування вже існуючих незалежних позадержавних фондів, що спеціалізуються на охороні зникаючих видів тварин і використовували для цих цілей науково-обгрунтовані ідеї. Так як можливості і ресурси World Wildlife Fund збільшилися, він розширив свої програми до збереження глобального біорізноманіття, зменшення забруднення навколишнього середовища, сталого використання природних ресурсів, перешкоджання змінам клімату. WWF виріс від фінансування природоохоронних кампаній до самостійного здійснення подібних проектів. 
 2. Перейменування. у 1984 році організація отримала сучасну назву World Wide Fund for Nature. Однак абревіатуру було вирішено залишити звичною-WWF.
 3. " асизькі декларації» . До 25-річного ювілею фонду була організована особлива конференція . Світовий президент Всесвітнього фонду природи, принц Філіп, запросив на неї релігійних лідерів християнського, ісламського, буддистського, індуїстського та іудаїстського напрямків. Разом вони прийняли угоди the Assisi Declarations, які встановили міцний зв'язок між релігіями та охороною навколишнього середовища.
 4. Нова місія.  у 1990-х WWF оголосила про свою нову глобальну мету:  " зупинити деградацію навколишнього природного середовища на планеті та забезпечити майбутнє, в якому люди будуть жити в гармонії з природою: зберігати світове біологічне різноманіття, забезпечувати стале використання природних ресурсів, сприяти зниженню забруднення та марнотратного споживання»  (Вікіпедія).
 5. Програма Нового Тисячоліття. ще в дев'яностих дослідники Фонду розділили планету на 238 Еко-регіонів — важливих місць проживання живих організмів. Всі двохтисячні World Wide Fund for Nature працював з ними: проводив заходи щодо збереження ареалів і мешкають на них зникаючих видів, боровся проти наступаючих змін клімату і використання людством небезпечних хімікатів. 

Серед останніх новин: у жовтні 2022 WWF зміг показати свою чергову доповідь «Жива планета». Дані були зовсім невтішними: рахуючи з 1970 року по наш час, популяція диких тварин зменшилася на 69 %. Головних причин цього три: зростаюче споживання, вирубка лісу і забруднення планети людьми. Але академік Лондонського королівського товариства Пітер Скотт говорив:  «ми не всі зможемо врятувати, що хочемо — але краще зберегти хоч щось, ніж навіть не намагатися зробити нічого».

Символика фонда и история логотипа

Символіка фонду та історія логотипу

На логотипі Всесвітнього фонду природи ми бачимо велику панду — рідкісну тварину, занесену до Червоної книги світу. Її прообраз-Чи-чи, одна з чотирьох самок панд, перевезених в Лондонський зоопарк і стала справжньою улюбленицею відвідувачів. У 1961 році милий звір зачарував і художника-анімаліста Пітера Скотта. Саме він намалював портрет Чи-чи і вирішив, що стилізоване зображення добродушною і беззахисною панди стане відмінним символом World Wide Fund for Nature.

Основные программы WWF в 2023 году

Основні програми WWF у 2023 році

Серед найважливіших програмних та інформаційних напрямків та рішень центру Всесвітнього фонду дикої природи:

 • Лісове . Збереження біорізноманіття лісів, світовий перехід до сталого управління лісовими масивами.
 • Морське. охорона і захист водної флори і фауни, стійке управління морськими і океанічними ресурсами.
 • Кліматичне . Ефективна адаптація до вже трапилися змін клімату і запобігання нових.

Крім цього, фонд щорічно запускає проекти по збереженню від вимирання і зникнення рідкісних різновидів тварин — тигрів, китів, білих ведмедів. Перш за все, в пріоритетних для їх проживання регіонах створюється охоронювані зони — заказники, заповідники, національні парки. По-друге, ведеться активна робота в еко-регіонах — важливих для збереження біорізноманіття територіях. 

Доклад WWF «Живая планета»: самый авторитетный источник информации об экологии

Доповідь WWF "Жива планета" : найавторитетніше джерело інформації про екологію

Говорячи про World Wide Fund for Nature, не можна не згадати про його доповіді «Жива планета», що виходять кожні два роки. Вікіпедія визначає цей документ як»найбільш авторитетне і цитоване джерело даних про екологічний стан Землі". Звіт готується силами вчених Всесвітньої мережі екологічного сліду і Лондонського зоологічного співтовариства. Здоров'я нашої планети визначається по ряду важливих показників:

 • Чисельність популяцій живих організмів;
 • Рівень споживання прісної води;
 • Ступінь виснаження природних ресурсів планети;
 • Поширення відновлюваних джерел енергії.

За даними  worldbank.org.ua , сьогодні в World Wide Fund for Nature президентствує член Британської монаршої династії, Його Королівська Високість принц Філіп. Серед поважних членів Фонду-Рокфеллери, Ротшильди, особи з королівських будинків Європи, Середнього і Близького Сходу. У числі 28 національних відділень WWF є і такі, які безпосередньо очолюються монархами, як в Іспанії та Швеції. Додамо, що половина коштів на підтримку Всесвітнього фонду дикої природи надходить від 5 млн учасників, приватних осіб та організацій. На їхні пожертви вже втілено в життя понад 11 000 екологічних проектів у 130 країнах.

Сподобалася стаття? Поділіться посиланням в соціальних мережах-можливо, матеріал " Міжнародний фонд захисту тварин: історія успіху World Wide Fund for Nature (WWF), Всесвітнього фонду дикої природи» виявиться корисним для ваших друзів і колег. Якщо ви знайшли помилку в тексті або хочете, щоб ми детально розкрили якесь конкретне питання по темі « Зоологія ", якщо у вас є цікаві пропозиції для нашої редакції, ви завжди можете з нами зв'язатися через сторінку « контакти » будь-яким зручним для вас способом.